×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
20. augusts, 2012
Drukāt

Programmā “Skolas auglis” var pieteikties arī bioloģiskie ražotāji

Foto-Valdis SemjonovsFoto-Valdis Semjonovs

Kā izskaidrot to, ka programmā “Skolas auglis” drīkst piedalīties tikai integrētie ražotāji, bet bioloģisko produktu audzētājiem tas ir liegts?
 Zigismunds R.

 

Šovasar, 19. jūnijā, veikti grozījumi MK noteikumos Nr. 737 “Kārtība, kādā piešķir, administrē un uzrauga valsts un Eiropas Savienības atbalstu augļu un dārzeņu piegādei skolēniem vispārējās izglītības iestādēs”. Saskaņā ar tiem pieteikties uz atbalstu dalībai programmā “Skolas auglis” 2012./2013. mācību gadā drīkst arī bioloģisko produktu (ābolu, bumbieru, lielogu dzērveņu, kāpostu, kolrābju, burkānu un kāļu) ražotāji, ja vien viņi ir reģistrējušies Valsts augu aizsardzības dienesta Lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas reģistrā. Protams, tur pastāv zināma pretruna, jo bioloģiskā un integrētā ražošana nav viens un tas pats…

Lai gan prasība reģistrēties šķiet kārtējā birokrātijas izpausme, šoreiz tā kalpo mūsu ražotāju aizsardzībai. Kā zināms, bioloģiskos produktus piedāvā jebkura no pasaules valstīm (pat Ķīna), turpretī integrētā ražošana pagaidām oficiāli atzīta vien trijās: Itālijā (tikai Emīlijas Romanjas provincē), Polijā un Latvijā. Ekonomiski izdevīga augstas kvalitātes augļu un dārzeņu audzēšana ir aktuāla arī citur, tai pievēršas aizvien vairāk ražotāju, taču tā nav atzīta valsts līmenī.

 

Latvijā bioloģisko augļu vai dārzeņu ražotājam, kurš vēlas piedalīties programmā “Skolas auglis”, līdz šā gada septembra vidum jāpiesakās Valsts augu aizsardzības dienestā, rakstot iesniegumu iekļaušanai integrēto audzētāju reģistrā.

 

Svarīgi, lai VAAD inspektori līdz septembra beigām pagūtu apskatīt pieteiktās platības un atzīt tās. Citkārt šāds iesniegums būtu jāiesniedz līdz 15. jūnijam, taču šoreiz pieļaujams izņēmums, jo minētie MK noteikumu grozījumi šogad tika pieņemti vēlāk par šo datumu un publicēti tikai jūlija sākumā.

MK noteikumi Nr. 1056 “Lauk­saimniecības produktu integrētās audzēšanas, uzglabāšanas un marķēšanas prasības un kontroles kārtība” paredz, ka saimniecībā, “pamatojoties uz augsnes agroķīmiskās izpētes datiem un plānoto kultūraugu ražu”, jābūt izstrādātam mēslošanas plānam. Tāds nepieciešams arī bioloģiskajiem audzētājiem, kuri vēlas piedalīties programmā “Skolas auglis”. Pēc VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vecākās referentes Intas Jakobijas sniegtās informācijas, šogad izņēmuma kārtā agroķīmiskās izpētes datu var arī nebūt, taču jābūt pieteikumam to veikšanai (neraugoties uz to, ka saimniecībā izmanto tikai organiskos mēslošanas līdzekļus). Tāpēc bioloģiskajam audzētājam pēc iespējas ātrāk (vēlākais – līdz septembra vidum) jāsazinās ar sava reģiona augu aizsardzības inspektoru, vienlaikus piesakoties augšņu agroķīmiskās izpētes veikšanai zemes platībā (laukā, dārzā), kur ievāks skolām paredzēto produkciju. Tātad jābūt diviem iesniegumiem – integrēto audzētāju reģistram un augšņu agroķīmiskās izpētes veikšanai.

VAAD Lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas reģistrā iekļautais bioloģiskais audzētājs arī turpmāk varēs saņemt atbalstu par bioloģisko ražošanu, kā arī atbalstu par dalību programmā “Skolas auglis” (abus šos atbalstus administrē LAD).

Uzziņa

Programmai “Skolas auglis” 2012./2013. mācību gadā noteiktās kompensācijas likmes par vienu augļu un dārzeņu porciju:

• par 100 g neiesaiņotu augļu vai dārzeņu – 9 santīmi;

• par 100 g iesaiņotu augļu vai dārzeņu – 11 santīmi;

• par 100 g neiesaiņotu augļu un dārzeņu (asorti) – 11 santīmi;

• par 100 g iesaiņotu augļu un dārzeņu (asorti) – 12 santīmi.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+