×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
28. maijs, 2017
Drukāt

Progresīvāku nevaram atļauties. Saruna ar Egilu Baldzēnu (25)

Foto - Zane Bitere/LETAFoto - Zane Bitere/LETA

Vai arodbiedrība iestājas par vēl lielāku atbalstu mazo algu saņēmējiem, uz ko uzstāj Eiropas Komisija, “LA” jautā Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētājam Egilam Baldzēnam.

Kā jūs kā arodbiedrību līderis atbildat uz Eiropas Komisijas (EK) pārmetumu, ka nodokļu reformas rezultātā mazo algo saņēmēji gūst vismazāk?

Egils Baldzēns: Eiropas Komisija nav konsekventa. Es ļoti labi atceros to reizi, kad no Eiropas Komisijas nāca un stāstīja, cik skolotājiem jāatņem no algas. Toreizējais komisārs Almunja gribēja par 50% samazināt algas, labi, ka palikām pie trešdaļas.

Tas taču bija krīzes laikā! Ko vajadzētu darīt tagad, kad nodokļu reforma tieši tādā izpildījumā pārmērīga budžeta deficīta dēļ ir noraidīta?

Reforma nav noraidīta. Ir izteiktas rekomendācijas.

Viena no rekomendācijām ir vēl vairāk pārcelt nodokļu slogu no mazo algu saņēmējiem uz vidējo un lielo algu saņēmējiem.

Tas, ko mēs no savas puses nodokļu reformā esam ielikuši, – neapliekamais minimums mazajām algām nākamgad būs 250 pašreizējo 115 eiro vietā. Manai algai tas būs nulle. To Eiropas Komisija nav pamanījusi. Minimālā alga pieaugtu no 380 līdz 430 eiro. Arī to viņi nav pamanījuši. Bet arī valsts nāk pretī tieši mazo algu saņēmējiem. Tāpat, ja ir bērns – neapliekamais minimums no 175 līdz 250 eiro. Mēs varam konstruēt vairāku ģimeņu tipus – ar diviem bērniem, ar vienu un bez bērniem – un pārliecināties, ka ģimenēm ar apgādājamajiem ir ieguvums.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Pilnīgi piekrītu Baldzēnam. 100%

 2. Jānomaina ar varētājiem!

 3. Man patī atklāta valoda Atbildēt

  LBAS progresīvāku nedrīkst atļauties!

 4. Interesanta arodbiedrība, kas aizstāv tos, kam mēnesī alga virs eur 4000! Jo tie pēc reformas maksās mazāku darbaspēka nodokļu % kā pārējie.. Tiešām visiem arodbiedrību biedriem algas ir virs eur 4000 mēnesī???? Varbūt lielākajai daļai?…….

 5. Ko tu dirs bezsmadzeņu baldzēn un lidinies mākoņos , alga virs 900? Galīgi apdzēries esi ? Es strādāju solīdā firmā bet uz ķepas pat 300 nesanāk . Nevajag Vāciju, pietiks kaut cik Igaunijā . Ja paši esiet idiņi tad nedomā ka visi citi arī . Nokopē to divriteni , ja pašiem nav smadzeņu . JAU CETURTDAĻGADSIMTA VALSTS NEATKARĪGA BET ARVIEN LIELĀKĀ BEDRĒ ! Vesela paaudze izaugusi kas neredz neko citu kā jūsu uzburbušos mūļus ! Pretīgi . IEŠU UZ BAZNĪCU UN LŪGŠOS DIEVU LAI JŪSU ALKATĪGĀ BANDA NOSPRĀGTU !!!!!!!!!!!!!!

 6. Tieši tā,Alla Borisovna! Citās valstīs,kur ienākuma nodoklis tiek ieturēts pēc maksātspējas principa,lielo algu saņēmējus neviens nesauc par zagļiem,jo viņi ne tikai maksā lielākus nodokļus,bet pat ziedo sabiedrībai daudzus miljonus.Tā tas kādreiz bija pat Latvijā!

 7. Kopš kura laika vairs nevaram atļauties? 2009.gadā taču “Jaunais laiks”vēl varēja? Un pat vēl 2011.gadā varēja-kā”Pilsoniskā sabiedrība”,tā arī “Sabiedrība citai politikai”!

 8. Nē, interesanti. Viņš runā par tiem , kas saņem 900 eiro, par tiem nav jārunā. Jārunā ir par tiem , kas saņem 5000 un vairāk mēnesī. Kāpēc tie nevar maksāt 50% nodokļos kā tas ir normālās valstīs?

 9. pareizais Baldzēns un aplamā EK ?
  Tikai kāpēc ar tādiem baldzēniem esam kur esam ?

 10. Nevajag sajaukt vidusšķiru ar “biezajiem”. Latvijā ir ievērojami jāpaceļ ienākuma nodokļu likme vislielākiem ienākumiem (teiksim, 150 000+ EUR gadā). Tanī pašā laikā, ir jācīnās daudz enerģiskāk pret korupciju. Tas var notikt tikai tad, ja iztīra prokuratūru un paātrina tiesvedības procesus.

 11. Vācijā progresīvo nodokli maksājām pat īpaši nepārdzīvojot,jo naudas tāpat palika pietiekoši,lai varētu labi dzīvot,bet šite jau nabagiem cenšas visu atņemt,kaut badā vari nosprāgt.Tāpēc cilvēki saņem algas aploksnēs.Un šadā situācijā tas ir pilnīgi normāli.

 12. Par cik eiro nākamgad pieaugs minimālā pensija,Baldzēna kungs,kas jau 12 gadus nav pārskatīta?

 13. Pavisam bēdīgi Atbildēt

  Progresīvāku,izrādās,nevaram atļauties pat PVN rupjmaizei,vai ieviest atraitņu pensijas kā Igaunijā un Lietuvā?

 14. Eiropas Komisija,Baldzēna kungs,ir pamanījusi pašu galveno-budžeta ieņēmumu apzinātu samazināšanu un deficīta palielināšanu,samazinot ienākuma nodokli! Nezinu,vai komisārs Almunja gribēja samazināt algas par 50%,jo ne par ko tādu lasījis neesmu.Toties zinu,ka ES ekonomikas un monetāro lietu komisārs Hoakins Almunja “norādīja uz citu valstu praksi nodokļu piemērošanā,sakot,ka citās valstīs tiem,kuriem ir lielāki ienākumi,ir arī lielāki nodokļi,taču atzīmēja,ka EK neko nevar uzspiest Latvijas valdībai un parlamentam,jo tās pienākums ir uzraudzīt saprašanās memorandā ietverto solījumu izpildi,kurā teikts,ka tad,ja budžeta konsolidācijai nepieciešami papildus ienākumi,ir nepieciešams palielināt nodokļus. Almunja norādīja,ka valsts nevar prasīt,lai sabiedrības nabadzīgākās daļas vēl vairāk maksātu,nepieciešams,lai pārējās msabiedrības daļas ar tām solidarizētos.” Skat.”Progresīvā ienākuma nodokļa ieviešana netiek izskatīta,15.oktobris 2009.
  Un kur tad palika premjera Dombrovska jau nākamajā,2010.gadā apsolītā pilnīgā pāreja uz progresīvo ienākuma nodokli? Šajā valdības ārkārtas sēdē taču piedalījās arī sociālie partneri,tātad arī arodbiedrību pārstāvji?! Skat.”Ieviesīs progresīvo nodokli,samazinās minimālo algu”,Aleksis Zoldners,”Apollo”,redakcija@apollo.lv Otrdiena,2009.gada 9.jūnijs. Progresīvais ienākuma nodoklis,baldzēna kungs,pirmskara Latvijā tika uzskatīts pat par vienu no nsistēmas balstiem,bet Latvijas slimokases,par kurām arodbiedrības vispār klusē,bija vienas no pašām labākajām Eiropā!

 15. Cik šie “godīgie” lielo algu saņēmēji, saņems slimības lapās, bezdarbnieku pabalstos, pensijās, nodokļu maksātāju apmaksātajās veselības polisēs? Kādreiz zagļi paši zaga un atļāva citiem zagt, šitie nozog un sazagto prom no šīs valsts. Jocīga sabiedrība – lielo algu saņēmējam nav jāpierāda savs godīgums, bet nodokļu maksātājam jāpieķer viņš pie zagšanas! Kur jēga šai valstij?

  • Jūs nezkāpēc lielu algu saņemšanu sauistāt ar zagšanu. Bet tur, protams, nav nekāda sakara. Ja cilvēks var nopelnīt lielu algu, tas ir tikai labi un no ekonomiskā viedokļa nāk valstij par labu: tāds cilvēks samaksā lielākus nodokļusun tā tālāk.

   • saistu tāpēc, ka neviena gudra galva NAV miljonārs bet krāpnieki gan ir miljonāri !

   • Tur jau ir tā lieta, ka vinš nemaksā lielākus nodokļus, samaksā tos pašus 25%. Nu ja lielāks jau iznāk, bet ko vispār var iesākt ar 10 000 katru mēnesi? vai pat vairāk, kas paliek pāri pēc nodokļu nomaksas?

  • В стране куча олигархов, зарабатывающих в день, больше чем я за пять лет. Странно, но чуть что, налоговая полиция идет сразу же ко мне. Наверное, у ребят проблемы с мелочью.
   Aptuvens tulkojums:
   Valstī ir lērums oligarhu, kuri dienā “saņem” vairāk, nekā es piecos gados. Savādi, kā ko ievajagās, nodokļu policija uzreiz klāt pie manis. Laikam čomakiem ir problēmas ar sīknaudu ?

   • Šī ir Krievijas iekšzemes mēdiju ironija.
    Bet mēs jau esam Krievijas sastāvdaļa.
    Formāli ne teritoriāla, bet morāla noteikti.

Draugiem Facebook Twitter Google+