Mobilā versija
Brīdinājums +10.6°C
Rolands, Rolanda, Ronalds, Erlends
Trešdiena, 18. oktobris, 2017
26. maijs, 2017
Drukāt

Anda Līce: Projektu gūstekņi (1)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Cilvēces vēsturē ir bijuši dažādi laikmeti: akmens, bronzas un dzelzs, pašlaik mēs dzīvojam projektu laikmetā. Tas izskatās tā – nav projekta, nav nekā. Uzreiz pēc iestāšanās Eiropas Savienībā sākās drudžaina projektu rakstīšana, radās pat pilnīgi jauns amats – projektu konsultants. Projektu sakarā, protams, jautājums vienmēr grozās ap naudu. Gribam to atzīt vai ne, naudas attiecības līdz ar to aizvien biežāk valda pār visām pārējām.

Sabiedrībai pieejamajā līmenī tas var būt kādas mākslas izstādes, koncerta vai grāmatas projekts, augstākajos politiskajos un sabiedrībai mazāk redzamajos līmeņos tie ir partiju, valdību, prezidentu, valstu, karu un miera projekti. Projektu autori ne vienmēr vēlas būt redzami, jo daudziem globālajiem projektiem ir necilvēcīgi augsta cena. Šādiem projektiem ir vajadzīgs kāds nopietns attaisnojums, un tādu vienmēr var atrast. Viens no visos laikos ejošākajiem ir karš pret neticīgajiem, bet var būt arī karš par ticības brīvību, brīvo tirgu, demokrātiju, dažādu veidu vienlīdzību un tamlīdzīgām lietām.

Mūsu mīļajā Latvijā galvenais projektu rakstīšanas un izsoļu laiks allaž sakrīt ar vēlēšanām. Tad sākas tāda rosība, kāda netiek novērota starpvēlēšanu laikā. Tā kā politiskās skatuves ir gaužām mazas un sabiedrība labi zina, ko te kurš ēd, projektu autori meklē jaunas sejas, pareizāk, jaunas uzlīmes savām partijām, vārda tiešā nozīmē ar sabiedrībā zināmu cilvēku attēliem aplīmējot transporta līdzekļus, reklāmstabus un partiju reklāmlapas. Vecajiem partiju bukiem vismazāk ir vajadzīgi tādi, kuriem ir politiķu domāšana. Labticīgie jauniņie tikai vēlāk apjēdz, ka ir bijuši vien līdzeklis kādās rokās. Iet laiks, un karstajos pelnos atkal iekrīt jauni circeņi. Visātrāk uzķeras radošie cilvēki, jo viņi ir emocionāli, aizrautīgi un daudzi no visas sirds vēlas atbalstīt savas valsts kultūras vērtības, radošās izpausmes un vispār pārmaiņas uz labu. Savu lomu, protams, spēlē arī materiālie apsolījumi un publisko cilvēku vēlme būt redzamiem un atpazīstamiem. Turklāt viņiem saka: “Kurš tad, ja ne tu, kad tad, ja ne tagad?” Un tas pārliecina. Diemžēl politiskajos projektos iesaistītie kļūst par tās sistēmas, kurā viņi nonāk, gūstekņiem, un viņu rīcības iespējas ir visai ierobežotas, jo “te tā nav pieņemts, te ir savi spēles noteikumi”. Tas censoņus diezgan ātri nomierina.

Daudzas lietas bieži vien var iekustināt veiksmīgāk, darbojoties sistēmas ārpusē. Tad visu izšķir tikai tavs godaprāts, sajēga par lietu kārtību un apziņa par piedalīšanos kādā daudz lielākā un krāšņākā kosmiskā projektā – mūsu dzīvē uz Zemes.

Pievienot komentāru

Franks Gordons: Iegansts raganu medībām (18)Paziņo deviņus paņēmienus, ar kuriem ASV apdraudot Krievijas suverenitāti.
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms aiziešanas atslēdziet elektrību koģenerācijas stacijām!

Ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam, kurš pagājšnedēļ paziņoja, ka pametīs darbu valdībā, lai  vadītu “Vienotības” Saeimas frakciju, pēc šīs svētdienas TV3 raidījuma “Nekā Personīga” jāķeras pie vēl kāda grūta darba.

TV raidījumā izskanēja bažas, ka vairāki uzņēmumi varētu būt krāpušies ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā. Raidījums atklājis vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS “Sadales tīkls” testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumos nākamajos 10 gados. Ministrs uzdevis Ekonomikas ministrijas kontroles grupai ar ekspertiem nekavējoties veikt pārbaudes. Tāpat pārbaudi uzdots veikt SIA “Rīgas enerģija” apjomīgajā koģenerācijas stacijā Vestienas ielā 2, Rīgā. Šis uzņēmums saistīts ar uzņēmēju Māri Martinsonu. “Nekā Personīga” esot zināms, ka šī stacija nav nodota ekspluatācijā, un ir aizdomas, ka pārbaudes tests varētu nebūt noticis godīgi.

Arī Ministru prezidents Māris Kučinskis uzdevis ministram sadarbībā ar Iekšlietu ministriju nekavējoties veikt pārbaudes. Līdz šā gada 30. oktobrim jāziņo par plānoto rīcību un nepieciešamajām izmaiņām normatīvajos aktos.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (3)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Laima Geikina: Vai mēs vēlamies pārmaiņas izglītībā? (17)"Kurš no jums ir bez grēka, lai pirmais met akmeni uz viņu!" (Jņ 8:7)
Draugiem Facebook Twitter Google+