×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
26. septembris, 2012
Drukāt

Prokopčuka atkal uz Ņujorku


Foto - Juris KalniņšFoto - Juris Kalniņš

Jeļena Prokopčuka pēc piecu gadu pauzes atkal startēs Ņujorkas maratonā, kas viņai savulaik atnesa pasaules slavu un ļāva trīs reizes saņemt Latvijas Gada sportistes balvu.
 Savu pirmo maratonu Jeļena noskrēja pirms desmit gadiem Parīzē, izcīnīja piekto vietu un kļuva par Latvijas rekordisti arī šajā 42,195 kilometrus garajā distancē – 2.28:36.

 

Viņas īpašumā toreiz jau bija stadiona skrejceļā sasniegtie nacionālie rekordi 3000 m, 5000 m un 
10 000 m, kā arī pusmaratonā. Nākamā gada pavasarī Prokopčuka piedalījās Londonas maratonā, finišēja septītā, taču rekordu uzlaboja par četrarpus minūtēm (2.24:01). Viņas pagaidām labākais rezultāts ir 2.22:56, kas 2005. gada 30. janvārī nesa uzvaru Osakā, taču jau iepriekšējā rudenī Jeļena bija debitējusi Ņujorkas maratonā, ko daudzi uzskata par pašu populārāko pasaulē. Piektā vieta ar 2.26:51.

Sekoja divi triumfa rudeņi, kuros Ņujorkā neviena no pasaules maratona zvaigznēm netika garām sīciņajai Latvijas rekordistei (2.24:41 un 2.25:05), un 2007. gads ar trešo vietu (2.26:13). Pēc tam Prokopčuka šajā ASV lielpilsētā vairs nav startējusi, jo viņas maratona karjerā iestājās četru gadu pauze. Iemesls gana svarīgs – pērn 19. aprīlī pasaulē nāca Jeļenas un Aleksandra Prokopčuku pirmdzimtais Viktors.

Vieglus treniņus viņa atsāka jau pēc dažiem mēnešiem un maratonā atgriezās šā gada 22. aprīlī Londonā, kur finišēja desmitā ar rezultātu 2.27:04, kas atbilda olimpiskās kvalifikācijas A normai. Tomēr Jeļena uzreiz paziņoja, ka olimpiskajās spēlēs maratonu neskries, jo tā starts paredzēts dienas vidū, tātad iespējams – karstā laikā, ko viņa panesot sliktāk nekā lietus šaltis. Prognoze izrādījās pilnīgi aplama, jo 5. augusts Londonā bija lietains, no saules ne vēsts.

Bet nu Jeļena nopietni nobriedusi savam četrpadsmitajam maratonam, tostarp piektajam Ņujorkā. Viņu iedrošināja negaidīti sekmīgais finišs pirms desmit dienām Ņūkāslas pusmaratonā – ceturtā vieta ar 1.08:09. Rezultāts ievērojami pārsniedz Prokopčukas rekordu šajā distancē (1.08:43), kas tomēr nemainīsies, jo trases reljefa augstumu starpība Ņūkāslā ir lielāka par noteikumos pieļaujamajiem 30,5 metriem.

Jeļenas vīrs un treneris Aleksandrs Prokopčuks portālam sportacentrs.com pastāstījis, ka Ņūkāslas pusmaratons bija daļa no treniņiem, lai sagatavotos maratonam, kas Ņujorkā notiks 4. novembrī. Pirms tā viņi trenējušies Šveicē un gatavošanos turpinās igauņu Otepē, jo kāpumi un kritumi turienes kalnos līdzinās Ņujorkas trases reljefam.

Jeļena Prokopčuka ar pavasarī sasniegto rezultātu 2.27:04 pasaules maratona šāgada rangā ieņem 62. vietu. Līdere ar 2.18:37 ir kenijiete Marī Jepkosgei Keitani, bet olimpiskajās spēlēs uzvarēja Tiki Gelana no Etiopijas (2.23:07). Aleksandrs Prokopčuks pieļauj, ka Jeļena patlaban sasniegusi labāko sportisko formu savā 22 gadus ilgajā skrējējas karjerā, kurā viņa par Latvijas čempioni dažādās distancēs kļuvusi 49 reizes.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+