×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
26. augusts, 2013
Drukāt

Prokuratūra aptur lietu par Daugavpils deputāta Ivanova iespējamo saistību ar VDK (papildināts)

LETALETA

Prokuratūra apturējusi lietu par Daugavpils domes deputāta Borisa Ivanova (Latgales partija) iespējamo sadarbību ar Valsts drošības komiteju (VDK).

 

Prokuratūras preses pārstāve Una Rēķe pastāstīja, ka pārbaude ir pabeigta, bet lieta apturēta, jo Ivanovs atrodas bezalgas atvaļinājumā un ar viņu nav iespējams sazināties. Likumā paredzētā kārtība nosaka, ka bez liecinieka klātbūtnes nevar turpināt un pabeigt procesu kā tādu.

Vakar Ivanova lietā iestājās pārbaudes paredzētais beigu termiņš.

Daugavpils pilsētas pašvaldībā apstiprināja, ka Ivanovs līdz septembrim atrodas bezalgas atvaļinājumā un ir devies apciemot savu meitu, kura patlaban dzīvo ASV.

Jau ziņots, ka, pēc Satversmes aizsardzības biroja (SAB) struktūrvienības Totalitārisma seku dokumentēšanas centra (TSDC) rīcībā esošās informācijas, Daugavpils domes deputāts Ivanovs savulaik ir bijis VDK štata darbinieks. Šī fakta esamību var apstiprināt tikai tiesa.

Likums paredz, ka TSDC pirms pašvaldību vēlēšanām veic deputātu kandidātu sarakstu pārbaudi un sniedz informāciju katrai konkrētai novada vai pilsētas vēlēšanu komisijai. SAB preses pārstāve Iveta Maura apstiprināja, ka 22.aprīlī TSDC ir sniedzis atzinumu Daugavpils pilsētas vēlēšanu komisijai par tajā brīdī deputāta kandidāta Borisa Ivanova neatbilstību Pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumam, proti, viņš, pēc TSDC rīcībā esošajām ziņām, bijis VDK štata darbinieks.

Atbilstoši šim likumam šādu cilvēku nevar pieteikt par kandidātu un ievēlēt pašvaldībā.

Pilsonības likumā teikts, ka Latvijas pilsonībā netiek uzņemtas personas, kuras ir bijušas PSRS VDK vai kādas citas ārvalsts drošības dienesta, izlūkdienesta vai citu speciālo dienestu darbinieki, informatori, aģenti, ja šis fakts konstatēts likumā noteiktajā kārtībā. Ivanovs aģentūrai LETA iepriekš apgalvoja, ka nesen ieguvis Latvijas pilsonību un naturalizācijas procesa gaitā ir veiktas visas nepieciešamās pārbaudes, tostarp par viņa iespējamo saistību ar VDK.

Šogad 25.aprīlī Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) uzsāka pārbaudes lietu par Ivanova Latvijas pilsonības iegūšanas likumību, jo Totalitārisma seku dokumentēšanas centra sniegto informāciju konstatēts, ka Ivanovs ir bijušais VDK darbinieks, taču naturalizācijas iesniegumā Ivanovs apliecinājis, ka nav bijis VDK darbinieks.

Pēc šī fakta konstatēšanas PMLP uzsāka dienesta pārbaudi par Ivanova naturalizācijas iesnieguma izskatīšanas gaitu, kurā tika konstatēts, ka ir pamats ierosināt disciplinārlietu pret divām PMLP amatpersonām par Ivanova naturalizācijas iesnieguma izskatīšanas gaitā pieļautajiem pārkāpumiem.

Minētajām amatpersonām tika piemērots rājiens par amata pienākumu nekvalitatīvu pildīšanu.

Šogad 7.jūnijā PMLP vērsās Specializētajā vairāku nozaru prokuratūrā ar lūgumu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā konstatēt faktu par Ivanova sadarbību ar VDK. Saskaņā ar Pilsonības likumu personai pilsonība var tikt atņemta tikai ar apgabaltiesas lēmumu. Ja tiesa konstatēs, ka Ivanovs naturalizējoties ir sniedzis par sevi apzināti nepatiesas ziņas un tādējādi ir nepamatoti ieguvis Latvijas pilsonību, tad pilsonība ar tiesas lēmumu tiks atņemta.

Šēnberga iepriekš apstiprināja, ka Specializētajā vairāknozaru prokuratūrā ir sākta pārbaudes lieta par to, vai konkrētā persona ir bijis padomju drošības dienesta štata darbinieks. Pēc materiālu apkopošanas prokuratūra varētu izmantot vienu no diviem variantiem – nodot materiālus tiesai, kurai jāpieņem galalēmums par to, vai šī persona bija padomju drošības dienesta štata darbinieks, vai arī pārbaudes lieta jāizbeidz. Prokuratūra pārbaudi varētu pabeigt divu mēnešu laikā.

Pārbaudes lieta sākta, vēl pirms prokuratūrā tika saņemts bijušās Daugavpils domes priekšsēdētājas Žannas Kulakovas (RP) un domes deputāta Mečislava Truskovska (Mūsu partija) iesniegums ar lūgumu veikt pārbaudi par deputāta Ivanova iespējamo saistību ar VDK.

Ivanovs tikmēr lūgumu veikt pārbaudi par viņa iespējamo saistību ar VDK vērtē kā politiķu, kas vēlēšanās neguva pietiekamu iedzīvotāju atbalstu, kārtējo mēģinājumu panākt vēlēšanu rezultātu pārskatīšanu.

Kā iepriekš pavēstīja Truskovskis, vairākas personas iesniedzējiem ir apstiprinājušas informāciju, ka Ivanovs no 1980. līdz 1990.gadam ir bijis LPSR valsts drošības struktūru štata darbinieks un viņam ir bijusi piešķirta kapteiņa dienesta pakāpe. Iesniedzēji uzskata, ka Ivanovs ir noklusējis šo faktu, sniedzot par sevi ziņas vēlēšanu komisijai.

Ja lietas iztiesāšanas gaitā tiks konstatēts, ka Ivanovs tiešām ir bijis VDK darbinieks, viņam deputāta krēsls būs jāatstāj un viņa vietā nāks nākamais deputātu kandidāts no viņa pārstāvētā saraksta, paskaidroja vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+