×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
11. februāris, 2014
Drukāt

Prokuratūra atjauno izmeklēšanu par Rubika izteikumiem saistībā ar 1949.gada represijām (4)

rubiks_leta2

Prokuratūra nolēmusi atjaunot kriminālprocesu par Eiropas Parlamenta deputāta Alfrēda Rubika izteikumiem saistībā ar padomju varas īstenotajām represijām 1949.gadā.

Kriminālprocess atjaunots, lai iegūtu papildus pierādījumus un izvērtētu iespējamā noziedzīga nodarījuma esamību, teica prokuratūras preses pārstāve Una Rēķe un piebilda, ka lietas izmeklēšana būs jāturpina Drošībai policijai.

Jau ziņots, ka Latvijas Universitātes (LU) sociālās atmiņas pētniecības centra valdes loceklis Mārtiņš Kaprāns ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram pārsūdzējis Drošības policijas lēmumu izbeigt kriminālprocesu par Rubika izteikumiem.

Pērn maijā Drošības policija par apvienības “Saskaņas centrs” ietilpstošās LSP līdera Rubika izteikumiem sāka pārbaudi pēc tam, kad no Ģenerālprokuratūras saņēma Kaprāna iesniegumu.

Laikraksts “Latvijas Avīze” iepriekš rakstīja, ka 1.maijā LSP Grīziņkalnā rīkoja mītiņu, kas ieguva plašu publicitāti Latvijas plašsaziņas līdzekļos. Līdzās vairākiem mītiņa dalībniekiem LNT ziņu sižetā tika intervēts Rubiks. “Tās represijas, kas bija 1949.gadā, nevar vērtēt viennozīmīgi. Tur daudzi tika represēti pēc nopelniem, jo tie bija tie, kas sadarbojās ar fašistiem,” ziņu sižetā klāstījis Rubiks.

Uz jautājumu, vai gadījumā viņa izteikumi nav tikuši pārprasti un viņš tā nemaz nebija domājis, Rubiks atbildēja, ka domā tieši tā, kā toreiz izteicās, nekas neesot mainījies. Konteksts gan esot bijis pavisam cits, – viņš runājis par to, ka viņam neesot saprotams, kāpēc tiem, kas savulaik sadarbojās ar fašistiem, tagad tiek celti pieminekļi Latvijā – Kuldīgā, Dobelē, vēl citur.

Pēc pārbaudes jūlijā Drošības policija sāka kriminālprocesu par Rubika publiskajiem izteikumiem.

Kriminālprocess tika sākts pēc Krimināllikuma panta par nozieguma pret cilvēci attaisnošanu. Par šādu noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Kriminālprocesā tika noteikta Rubika minēto vēsturisko faktu autentiskuma ekspertīze, ko veica LU vēstures eksperts. Šajā ekspertīzē tika secināts, ka Rubika izteikumi ir nepamatoti un tie neatbilst vēstures avotiem un faktiem. Tāpēc kriminālprocess tika izbeigts.

1941.gada 14.jūnijs un 1949.gada 25.marts Latvijas jaunāko laiku vēsturē ir divas melnās dienas.

25.martā padomju varas sarīkoto deportāciju rezultātā uz Sibīriju tika izvesti vairāk nekā 43 000 cilvēku, tai skaitā 10 000 bērnu.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Drošībnieki aizstāv SARKANOS FAŠISTUS …… kaut ātrāk šitādi NOSPRĀKTU …. lopi….

  2. EP vēlēšanas nāk. Vajag vismaz iespert Rubikam, ja citādi nevar kavēt viņa atkārtotu ievēlēšanu.

  3. piekrītu Mārim Antonevičam, ka “ar likumu DP darba stilu nepārmainīsi”; ir jāmaina DP sastāvs, kas paceicams vienīgi ar varas maiņu – pēc Saeimas vēlēšanām.

    • DP sastāvu nosaka iestādes vadītājs. Ja vadītājs ir čangalis ar Višķu tehnikuma traktorista izglītību, tad ko brīnies par nekompetenci un “sovakiem” raksturīgo domāšanu? Saeima varētu pamainīt likumu un noteikt augstākas un arī patriotiskākas prasības vadītājam.

Draugiem Facebook Twitter Google+