Latvijā
Sabiedrība

Prokuratūra neļauj iepazīties ar izbeigto lietu pret bijušo ekonomisko noziegumu apkarotāju Gudermani. 16

Bijušais Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Gatis Gudermanis vērsies tiesā ar prasību pret valstij, jo uzskata, ka tiesībsargājošās iestādes, nepamatoti apsūdzot viņu kādā krimināllietā radījušas par viņu nepareizu publisko tēlu, ziņo raidījums “Nekā personīga”.

Gudermanis viņam nodarīto morālo kaitējumu novērtējis ar 9000 eiro.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs uzskatīja, ka Gudermanis viltojis dokumentus un darbojies grupā ar izmeklētāju Raivo Lugus, kuru apsūdz smagākos noziegumos, tajā skaitā kukuļņemšanā. Prokuratūra darbošanos grupā nesaskatīja, un jaunu pierādījumu dēļ, lietu pret Gudermani izbeidza. Ar izbeigto lēmumu iepazīties raidījumam neļauj, jo lieta pret ENAP izmeklētāju turpinās, tā nonākusi tiesā un iznākums tik drīz nav gaidāms.

Par Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes izmeklētāja Raivo Lugus aizturēšanu kļuva zināms 2015.gada sākumā. Neoficiāla informācija liecina, ka Valsts ieņēmumu dienesta Muitas policija pieķēra viņu piesedzam kādu akcizēto preču tirgotāju un radās aizdomas par regulāriem nelegāliem maksājumiem amatpersonai. Lietu nodeva Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam. Pusgadu vēlāk kļuva zināms, ka šai lietā ir vēl viens aizdomās turētais, Lugus kādreizējais priekšnieks Gatis Gudermanis. Prokuratūra viņu apsūdzēja par dokumentu viltošanu. Gudermanim bijis aizliegts ieņemt noteiktu amatu. Pēc tā Gudermanis izšķīries darbu policijā pamest pavisam, doties izdienas pensijā un strādāt privātbiznesā.

Arī par ENAP izmeklētāju Raivo Lugus pašā policijā bija saņemta negatīva informācija un viņu pazemināja amatā uz Rīgas reģiona policijas pārvaldi vēl pirms KNAB viņu aizturēja. Lugus policijā strādāja tikpat ilgi kā Gudermanis un ekonomikas policijā nodarbojās ar metālu un akcizēto preču nelikumīgas aprites apkarošanu. Atšķirībā no Gudermaņa epizodes, prokuratūra Lugus apsūdzēja un lieta šobrīd ir tiesā. Izmeklētājs vairākkārt esot pieprasījis un caur starpnieku pieņēmis kukuļus 25 000 eiro apmērā.

Pērn vajadzēja sākties lietas iztiesāšanai, bet līdz tam netika, jo apsūdzētais slimojis. Raivo Lugus iepriekš piedalījies diskusijās kā korupcijas apkarošanas pētnieks, amācījis tiesnešus un maksātnespējas administratorus. Decembrī Raivo Lugus bija redzams starp Stradiņa universitātes studentiem izlaidumā, kuri pabeiguši studiju programmu doktorantūrā juristiem. Kukuļņemšanās apsūdzētais policists savulaik bijis viens no autoriem Delnas izdotajā „Korupcijas upura rokasgrāmatā”.

KNAB, kas vairākkārt mainīja kvalifikāciju Gudermaņa noziedzīgajām darbībām, kas beigās nepierādījās, kategoriski atteicās no komentāriem raidījumam. Tiesā Gudermanim visdrīzāk pretī stāsies prokuratūra, savukārt sēdes datums vēl nav izlemts.

LA.lv