Foto LETA

Prokurors norāda uz nesakritībām “oligarhu lietā” 7

Tā dēvētās oligarhu lietas izmeklēšanas sākuma stadijā bija vērojamas nesakritības starp viesnīcā “Rīdzene” noklausītajām sarunām un sarunu atšifrējumiem, pastāstīja savulaik šo lietu uzraugošais prokurors Māris Leja.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Oligarhu krimināllieta tika ierosināta 2011.gadā, taču viesnīcā “Rīdzene” dzirdamās sarunas tika noklausītas vēl pirms tam operatīvo izstrāžu lietā. Leja skaidroja, ka pirms aptuveni astoņiem gadiem nolēmis izlases veidā noklausīties vairākus noklausīto sarunu audioierakstus un salīdzināt tos ar sarunu atšifrējumiem. Vairākās sarunās bijušas vērojamas nesakritības, tāpēc viņš lūdzis KNAB speciālistiem atkārtoti veikt audioieraksta atšifrēšanu.

“Daudzviet atšifrējumā vārdi nesaskanēja ar audioierakstā dzirdēto. To, vai šādas nesakritības maina būtību vai nemaina, es nevaru spriest, jo pēc šīm nesakritībām es lūdzu KNAB veikt sarunu atkārtotu atšifrēšanu. Katrā ziņā atšifrējumiem jebkurā kriminālprocesā ir jābūt maksimāli precīziem,” norādīja prokurors.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai arī žurnāls “Ir”, publicējot viesnīcā noklausītās sarunas, norādījis uz to autentiskumu un šajās sarunās bieži konstatēta politiķu lamāšanās rupjiem vārdiem, Leja norādīja, ka, klausoties audioierakstus, viņš lamuvārdus nav ņēmis vērā, līdz ar to nevarot precīzi apgalvot, ka politiķi patiešām lamājušies.

Prokurors vērsa uzmanību, ka lūdzis KNAB atkārtoti veikt sarunu atšifrējumus, jo, ja lieta tiktu virzīta uz tiesu, tad izmeklēšanas darbs “būtu vējā” un aizstāvība pamatoti varētu norādīt uz nesakritībām starp atšifrējumu un audioierakstu. “Var jau būt, ka teiktais starp atšifrējumu un audioierakstu bija līdzīgs, taču, ja lieta tiktu virzīta tālāk, tad tiesas process kļūtu smagnējs un apsūdzētie varētu apšaubīt katru rindiņu,” norādīja prokurors.

Leja gan atturējās spriest, vai nesakritības starp atšifrējumu un audioierakstu ir bijušas ļaunprātīgas KNAB darbinieku rīcības rezultāts vai arī vienkārši paviršība.

Kā ziņots, viesnīcas “Rīdzene” noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā oligarhu lietā, kas tika ierosināta 2011.gadā.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess KNAB un prokuratūrā tika izbeigts.

Tomēr šī lieta atkal aktualizējusies pēc tam, kad žurnālā “Ir” tika publicētas amatpersonu un uzņēmēju sarunas, kuras, iespējams, tika noklausītas oligarhu lietā.

KNAB gan sācis dienesta pārbaudi par šo sarunu nokļūšanu publiskajā telpā. Šī pārbaude bija pēdējā, kas KNAB palikusi no aktualizētā skandāla par izbeigto oligarhu lietu. Pārbaudes rezultāti netiek publiski izpausti, taču tie ir nodoti vērtēšanai Drošības policijā, kas komentārus pagaidām nesniedz.