Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Amerikā Ilzi gada laikā savedīs kārtībā 16


Ilze Vinķele
Ilze Vinķele
Foto – Karīna Miezāja

Katra knīpa un katrs knauķis Latvijā, pagultēs noslēpušies, pazina visas valsts bērnu klases audzinātāju Ilzes tanti, kas gribēja Karlīni pārtaisīt par Kārli un otrādi. Starp pieaugušiem Viņķeles kundzi zināja kā ievērojamas Austrumlatvijas dzimtas pārstāvi ar kūsājošu cīņas garu praida kultūras, Sorosa mācības un citu progresīvo vērtību nenogurstošā izplatīšanā. Uz zemeslodes ir itin daudzas ANO atzītas valstis, kur cilvēkus ar Ilzei Viņķelei līdzīgiem uzskatiem īslaicīgi ievieto slēgta tipa iestādēs, lai apārstētu vai pat sodītu, bet ne jau brīvā Amerikā, kurp mūsu slavenā politiķe aizlidojusi pastudēt un papildināties kompetencēs. Pasaules demokrātijas citadelē atzīst jebkādus cilvēkus ar noslieci uz pravietošanu un visādu pasugu fanātiķus. Tikām Latvijas skolās noturēta pateicības diena par Saeimas Izglītības un zinātnes komisijas vadītājas pārcelšanos ar koferiem uz jenkiju zemi.

Kopš Ilze ir prom, puča iespējamība Latvijā rūk līdz minimumam. Bez Vadones uzmākšanās ar liberālo totalitārismu ies mazumā un nacionālkonservatīvais režīms kādu brīdi var sajusties neapdraudēts. Vecās trimdas aprindām signalizēts uzmanīties no iebraukušās viešņas vēl vairāk nekā no lielinieku briesmām. Donalds Tramps pa diplomātiskiem kanāliem brīdināts, ka “viņa ir klāt!”.

Ilzes pavadīšanas procesijā piedalījās sabiedrības krējums, vēlot, lai ārpus tēvijas bēgle neaizmirst savu “jaunu dīnu zemi”, neiznīcina visus ASV viskija krājumus un nopērk “Manolo Blahnik” augstpapēdenes, ko deputāte sen pelnījusi. Savukārt preilenes ierašanos Vašingtonā fotografēja un aprakstīja Hjū Hefnera brīvās preses koncerna labākie spēki un tilta mešanu uz Ameriku paredzēja translēt CNN tiešraidē. Tikai viesuļvētras trakošana Vestindijā un Floridas štatā izjauca Ilzes debiju internacionālā TV tīklā. Ak vai, amerikāņi nezina, ka Ilze var izplosīties ne sliktāk kā Irma, aiz sevis atstājot vēl lielākus postījumus. Politiskā viesuļa priekšā tāds taifūns ir vien šņācošs patvāris.

Uz Amerikas zemes akreditējusies Viņķele nokļuvusi konservatīvā augstskolā, kur Rietumu gudrie iztīra galvu kursu klausītājiem no iedētām oliņām. Tas mūsu politiskajai darbiniecei būs tāds kā kritušo jaunavu pāraudzināšanas institūts, no kura študierētās iznāk kā nelokāmas kristietes un ultralabējās. Kas bija rūdīts liberasts, kompensējas kā nacionālists, dzelžains trampists. Esiet droši, ka gada laikā augstajā skolā Ilzi savedīs kārtībā! Mācībspēki un profesūra piesmēķētās auditorijās, treniņos un lektorijos pat cietākos kosmopolītus un kaismīgākos indivīda tiesību aizstāvjus piespiež doties pretvirzienā, pierādot iepriekšējo uzskatu maldīgumu un to, ka cilvēcei var būt citi galamērķi, ne tikai viendzimuma laulību atzīšana. Šais universitātēs pat tādu fruktu kā Boratu no Kazahstānas iemācīs spēlēt golfu, vadīt jahtu un labākās Teksasas kovboju manieres. No Vašingtonas mācībiestādes sienām izejošie absolventi pēc apmācībām ir sagatavoti visaugstākām karjerām un posteņiem dzimtenē. Viņi kļūst par pelēkajiem kardināliem, konservatīvo partiju bonzām, vēsturiskām personām, kas nostājas uz iespējami augstākā varas pakāpiena kā topa vadītāji – pat kā au chef du gouvernement. Latvijā aiz okeāna augsti mācītie var tikt norīkoti izcilības līmeņa diplomātiskajā dienestā vai saņemt vērtīgu darbavietu “Latvijas gāzē”.

Bet kas notiks ar Ilzes dzemdināto un pamesto partiju “Par”? Vadone kādu laiku sazināsies ar palikušajiem, sūtot biļetenus. Bet pamazām bijušie cīņubiedri mulsīs no pārmaiņām Ilzes balsī no Vašingtonas. Agrāk no Viņķeles atziņu Daugavas smēlušiem būs iespēja sadzirdēt daudz plašāku, dziļāku Misisipi domu plūdumu, no kā izrietēs, ka Jehovas liecinieki un senatora Makeina piekritēji Ilzei daudz tuvāki nekā pašas radītā kustība. Bez austras modinātājas un ideoloģiskās iedvesmotājas “Par” kreisā liberālisma rītausmas sludinātāji panīks un tiks neitralizēti. Pēc vadītāju apcietināšanas zilo arodbiedrības redzamākos biedrus šoruden sastapsiet parkā grābjot lapas vai ceļu seguma likšanā – piespriestajos labošanas darbos.

Bet Ilzei Viņķelei pa īstam sākas high life! Atcerieties, ka ZZS meklē mūsu politiskās kultūras ikonas Augusta aizvietotāju apvienības priekšgalā pēc divi gadiem. Pēc Ilzes Amerikas testēšanās perioda zaļzemniekiem ir cerība – rekur, pareizā izvēle rokā ir!

LA.lv