×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
12. marts, 2014
Drukāt

Prominences satiksies izrādē par sievietēm

Merila Strīpa iejūtas Inezas Makkormakas (pa labi) tēlā izrādē "Seven - Septiņi"
Ekrānšāviņš no youtube.comMerila Strīpa iejūtas Inezas Makkormakas (pa labi) tēlā izrādē "Seven - Septiņi" Ekrānšāviņš no youtube.com

Latvijas politiķi, kultūras un sabiedriskie darbinieki sastapsies uz skatuves starptautisku atzinību guvušā laikmetīgā lugā “Seven – Septiņi” par sievietes lomu sabiedrībā, portālam LA.lv pavēstīja Zviedrijas vēstniecības Latvijā pārstāve Gaļina Aizvakara.

Dokumentālās lugas pirmizrāde latviešu valodā notiks Rīgā, Mazajā Ģildē 27. martā pulksten četros, tās uzvedums iecerēts saistībā ar Zviedrijas valsts vizīti Latvijā.

“Vardarbība pret sievieti joprojām ir aktuāls un pretrunīgi vērtēts jautājums daudzās pasaules valstīs. Arī manā dzimtajā Zviedrijā joprojām pastāv šī problēma un ir vajadzējis ļoti daudz laika, lai pārvarētu iesīkstējušus stereotipus un tabu, kas gadsimtiem apjozuši jautājumu par vardarbību pret sievieti tuvās attiecībās. Ceru, ka šī izrāde kalpos kā pamudinājums jaunai domu apmaiņai par šo un daudziem citiem aktuāliem sabiedriskiem jautājumiem,” izsakās Zviedrijas vēstnieks Latvijā Henriks Landerholms.

Lugas “Seven – Septiņi” pamatā ir septiņu sieviešu stāsti un likteņi. Šīs sievietes vieno tas, ka viņas spējušas pārvarēt stereotipus, mainīt savu dzīvi un tagad visas ir aktīvas sabiedriskas darbinieces.

Mums ģeogrāfiski tuvākās no septiņām lugas varonēm ir krieviete Marina Piskļakova-Pārkere, kura 1993. gadā nodibināja centru sievietēm, kas cietušas no vardarbības mājās un ziemeļīriete Ineza Makkormaka, kura, uzaugusi protestantu ģimenē Belfāstā, apprecēja katoli un kopš pagājušā gadsimta 60. gadiem ir bijusi sievieštiesību, cilvēktiesību, darba un sociālā taisnīguma aktīviste. Vēl starp patieso dzīvesstāstu īpašniecēm ir aktīvas sievietes ar dramatiskiem likteņiem no Kambodžas, Pakistānas, Afganistānas, Gvatemalas un Nigērijas.

Luga iestudēta kā lasījumi uz skatuves un ar panākumiem izrādīta daudzās pasaules valstīs. Ņujorkas izrādē ar ievadvārdiem uzstājās Hilarija Klintone, savukārt Oskara balvas laureāte Merila Strīpa uz teātra skatuves atveidoja Inezu Makkormaku, cilvēktiesību, arodbiedrību un sievietes tiesību aizstāvi Ziemeļīrijā.

Ņemot par pamatu 2007. gadā veiktas intervijas, lugu uzrakstījušas starptautiski atzītas dramaturģes: Paula Cizmar, Catherine Filloux, Gail Kriegel, Carol K. Mack, Ruth Margraff, Anna Deveare Smith un Susan Yankowitz.

Tagad “Seven – Septiņi” ienāk arī Latvijā, kur iestudējumu rīko Zviedru institūts sadarbībā ar Nevalstisko organizāciju Marta un Zviedrijas vēstniecību Rīgā. Lugas producente un režisore ir Hedda Krausz Sjögren sadarbībā ar režisori Lauru Grozu. Izrādē-lasījumā Rīgā piedalīsies unikāls personību ansamblis – Inese Galante, Lolita Čigāne, Kārina Pētersone, Aleksandrs Čakste, Aleksandra Fahretdinova, Mārcis Auziņš, Elza Leimane, Gļebs Panteļejevs. Pasākumu atklās bijusī Latvijas Valsts prezidente Dr. Vaira Vīķe-Freiberga.

Izrāde notiks latviešu valodā ar subtitriem angļu un krievu valodā. Paredzētais izrādes-lasījuma ilgums ir 1 stunda, noslēgumā atklātā diskusija “Seven Latvijā” un pieņemšana. Ieeja bez maksas ar pieteikšanos līdz 20. martam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+