×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
25. augusts, 2016
Drukāt

Propagandas kanāli – pastaiga pa karstām oglēm (16)

RTR_4

Kopš Krievijas kanāla “Rossija RTR” slēgšanas pagājuši vairāki mēneši, tomēr jo­projām nav skaidrs, vai kanālu slēgšana ir efektīvākā metode, kā cīnīties ar nepatiesas informācijas izplatīšanu. Kā rīkoties ar nepatiesas un naidīgas informācijas izplatīšanu šā brīža ģeopolitiskajā situācijā? Domas dalās arī telekomunikāciju vides ekspertiem.

Pagājšnedēļ noslēdzās starptautiskā telekomunikāciju konference “Telco Trends 2016”, kas ik gadu norisinās Jūrmalā. Viena no šā gada nozīmīgākajām tēmām skāra satura izplatīšanas ierobežošanu ģeopolitiskās situācijas iespaidā, un tika vērtēts, kā tas ietekmē telekomunikāciju biznesa vidi.

 

Auditorijas krītas

Runājot par kopējām televīzijas skatīšanās tendencēm, “TNS Latvia” direktors Mārtiņš Traubergs sacīja, ka lēnām sarūk gan kopējā TV auditorija, gan īpaši latviešu kanālu skatītāju skaits: “Kopš 2010. gada, kad TV ekrāni bija 99% mājsaimniecību, tagad kaut viens televizors ir 94%. Savukārt samazinās to mājsaimniecību skaits, kurās izmanto tikai vienu TV, bet palielinās māju skaits ar divām vai vairāk TV kastītēm. Latviešu kanālus arvien mazāk skatās gan paši latvieši, gan vēl jo vairāk citu nacionalitāšu cilvēki. Tikmēr krievu kanālu auditorija krītas, bet turas stabilāk.”

“TNS” dati rāda, ka pēc “RTR” kanāla slēgšanas sev vēlamo saturu citur nācās meklēt 936 tūkstošiem cilvēku. Vislielākā daļa “RTR” skatītāju pārcēlās uz citiem Krievijas kanāliem – gan uz “PBK” (13,8% no “RTR” skatītājiem), gan “NTV Mir Baltic” (13,7%). Daļa sākusi skatīties arī “TV3” (7,8%), “LTV1” (6,7%) un “LNT” (6,1%). “Cilvēki jo­projām atrod to, ko grib redzēt, bet atrod to citos kanālos vai internetā. Mūsdienās tā nav problēma, tāpēc jāšaubās, vai kanālu slēgšana ir efektīvs līdzeklis,” sacīja M. Traubergs.

 

Sabiedrība jāizglīto

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekle Dace Ķezbere teica, ka netic kanālu slēgšanai kā veidam, kas palīdz cīnīties ar tiem: “Drīzāk jādomā, kā radīt jaunu saturu saskaņā ar vispārpieņemtām vērtībām, kas piesaista krievu kanālu auditoriju.”

Tikmēr Lietuvas Kabeļtelevīziju asociācijas prezidente Vaiva Žukiene minēja, ka kanālu slēgšanas temats ir ļoti bīstams – kā pastaiga pa karstām oglēm: “Mēs pirmie sākām slēgt kanālus, kuri pārraida saturu, kas neatbilst likumam un apdraud Lietuvas drošību. Precīzāk, mēs nevis slēdzām kanālus, bet tos padarījām par maksas kanāliem.” V. Žukiene sacīja, ka pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā jārīkojas pēc iespējas ātrāk. “Jāsaprot, ka pirms 15 gadiem nebija nedz kara Ukrainā, nedz citu konfliktu. Nu laiki ir mainījušies. Eiropas Savienība uzsver, ka kanālu slēgšana nav korekta un pareiza. Tomēr mēs uzskatām, ka pats galvenais ir likumu ievērošana. Kādā brīdī problēmas ar krievu kanāliem var kļūt pārāk lielas, tāpēc ar tām jātiek galā jau šobrīd. Daži saka – kanālu slēgšana neko nemainīs, bet mums sabiedrība jāizglīto, jo pārāk daudzi informāciju “nefiltrē” un tic visam, kas tiek stāstīts.”

Arī “Lattelecom” Juridiskās daļas direktors Toms Meisītis sacīja, ka cilvēku stimulēšana mācīties būtu efektīvāks veids, kā cīnīties ar propagandu par kanālu slēgšanu, piesaucot tieši kritiskās domāšanas nozīmi. Viņaprāt, jāstrādā arī pie kvalitatīva vietējā satura radīšanas. “Cilvēki pieprasa vietējo saturu, pat neskatoties uz ārvalstu satura plašo pieejamību. Igauņiem izdevies savus sabiedriskos medijus padarīt populārus. Tur pirmie četri visvairāk skatītie kanāli ir igauņu kanāli. Viņiem izdevies propagandai atbildēt ar taisnību, un mums būtu jāņem piemērs,” sacīja “Lattelecom” pārstāvis.

Jāpiebilst, ka jūlijā notikušajā citā diskusijā “Tendences Latvijas elektroniskajos medijos un mediju tirgū Latvijas nacionālās drošības kontekstā” eksperti arī izteicās, ka Krievijas kanālu aizliegumi nav risinājums, jo, visticamāk, pēc aizlieguma retranslēt un izplatīt TV programmu “Rossija RTR”, īpaši Latgalē, cilvēki no oficiāla operatora aizgājuši pie pagrīdes operatoriem, kas šos kanālus turpina translēt.

 

Ukrainā slēdz

Diskusijā piedalījās arī Ukrainas mediju eksperte Irina Sahno. Pēc Krimas aneksijas Ukrainā slēgti gandrīz visi Krievijas kanāli, nu valstī raida vien 14 krievu kanāli, kas ir piecas reizes mazāk nekā iepriekš. Vai tas atmaksājies? “Maksas kanālu ienākumi Ukrainā aug, neskatoties uz krievu kanālu slēgšanu un Krimas zaudēšanu. Protams, ik gadu samazinās auditorijas skaits – gan Krimas, gan pirātisma, gan imigrācijas dēļ, taču zaudētāji tāpat ir krievu kanāli un to izplatītāji, kā arī tās kompānijas, kuras ražo saturu šiem kanāliem,” sacīja I. Sahno. “Pašlaik gan daudzas ukraiņu kompānijas uzņem saturu krievu kanāliem, kurus pēcāk pērkam atpakaļ izrādīšanai Ukrainā, tādējādi radot greizu sistēmu. Kompānijām jāsadarbojas un jāatrod veids, kā pārdot savu saturu ārvalstīm.”

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Kāpēc Latvijā ir tik daudz Krievijas kanālu,vai tiešām no Eiropas nevar translēt iztulkotas programmas,mani galīgi neinteresē tie entie krievu ziņu un filmu raidījumi un tad brīnāmies,ka esam pārkrievoti,ja pat Latgalē nav ne radio, ne TV latviešu valodā,tas notiek apzināti,par ko tad brīnāmies,ka okupanti vēl jūtas apdalīti par kaut ko,laikam visiem drīz būs arī jārunā krievu valodā.Par ko Līdaka un pārējie padomēs saņem lielās algas?

 2. Gluži pretēji. Kopš aizgāju pensijā biežāk skatos TV. Esmu ievērojusi, ka Latvijas kanāli ir gana interesanti gan pēc raidījumu tēmām, gan satura. Priecājos un vēlu veiksmi mūsu TV kanāliem!

 3. Tas kurš radījis šo rakstu – kremlja trollis, jo attēlā ir Vjačeslavs, Vjačeslavovičs MAĻCEVS, faktiski vienīgais, kurš KF publiski aicina gāzt pastāvošo režīmu, jo viņaprāt tas ir noziedzīgs.

  • Tas tiešām ir paradokss, ka Maļcevs ticis bildē. Es gan pareklamēšu ARTPODGATOVKA YOUTUBĒ, tur šis kungs ir redzams katru darba dienas vakaru 21.00. Nenožēlosiet patērēto laiku. vakar piemēram abi ar Navaļniju bija ēterā.

 4. Ļoti liela vaina ir jāuzņemās operātoriem kuri iet pa vieglāko ceļu paketējot piedāvajumus ar apšaubāmu saturu. Piedāvāts tiek absolūts “ķīselis” . Es vēlētos tikai latviskos kanālus , 5-6 kanālu vācu paketi ,jo angļu valodu nepārvaldu ,2 Eurosport ,KHL un NBA kanālus ,MEZZO,pāris dabas kanālus un pietiek . Tomēr kas tev deva , nākas paketēties pašam, izmantojot 3-4 satelītus. To arī daru jau 22 gadus. Protams, skatos tikai brīvās pieejas kanālus.

 5. Jaunieši medī Pokemonus – vecie sēž pie TV. Tikai rūdītie LR propagandisti skatās savu Krievijas kolēģu propagandistu garadarbus – normāls cilvēks to nevar izturēt. Konkurences cīņu neviens nav atcēlis – un dzenā propagandisti viens otru pa zilajiem ekrāniem…..Lai dzenā, bet naudu no manis neprasiet – lai maksā Vova vai Donalds, vai Dž.Soross!

 6. Tātad LA kontrolē žīdi , jo manu komentāru izdzēsa
  . Patiesība , LA redakcijai nepatīk , meli apmāns , nekaunīgs , slēpts apmāns….. jo arī te Latvijā kļubvusi žīdu kontrolē, kā krievijā kultūra, prese, TV un valdībā 80% ir žīdi. Kopijas arī dzēš. LA nosaukumu prasīsim noņemt. Žīdi arī slēpjas zem kruievu uzvārdiem, un tagad LA prpogandēs Dievu izredzētās , slēprtas idejas. Maskavas rabīns žurnālistei atbildēja, ka žīdiem nav tautības , bet IR IDEOLOĢIJA UN INTERTESES.

 7. Paldies Dievam tas žīdu murgs ar žīdu Solovjovu un CO ir beidzies. Tas nav nekāds krievu kanāls , tāpat arī NTV MIR ir ‘židu- krievu kanāls. Runājam patiesību un tad būs skauidrs. Krievijā valdībā ir 80% žīdi.
  Šo visu es neizgudroju, bet visu pasniedz krievu internets. Tā kā LA dzēš , ka kopē un parāda pierādījumus, tad meklējiet paši internetā. Tur ir pilns patiesības.

  • Šodien pienācis laiks stingri atšķirt Krieviju no Kremļa. Pēc būtības kremlis ir kolonizējis visas Krievijas tautas un galvenie viņa pūliņi ir saglabāt savas pozicijas. Tai skaitā nepieļat lai arī citas valstis iejauktos kremļa diktāta mazināšanā. Kremlī darbojās vīri kuriem nospļauties uz krievijas tautām. Mana doma ir tā, ka vajadzētu atslēgt Kremlim vadošās funkcijas un izveidot citu Krievijas valsti.

 8. kopš slēdza Puķina kanālu, to mēģinu sagrabināt inetā, citus krievu kanālus gan neesmu sācis skatīties, arī latviešu neskatos – gaidu Ugunsgrēku.

 9. LA saņēmusi saimnieka pasutijumu ka jāuzbrūk krievi kanāliem, un ļoti citigi pilda saimnieka pasutijumu jau kuro dienu pēc kārtas

 10. Krima okupanti gan neko neapsprieda . Pec iebrukuma sledza momenta visus Ukrainas kanalus.

Draugiem Facebook Twitter Google+