×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
27. marts, 2015
Drukāt

Monika Zīle: ES iekavētie centieni pretoties Krievijas impēriskajai politikai (21)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Monika Zīle

Nopietnas mediju aģentūras ziņo, ka Eiropas Savienības (ES) Ārlietu dienestam līdz jūnija vidum jāizstrādā stratēģiskās komunikācijas rīcības plāns Krievijas dez­informācijas kampaņu apturēšanai.

Dokumenta saturu atspoguļo tā mērķu īsa definīcija: atbalstīt mediju brīvību un Eiropas vērtības Krievijā. Pēc būtības pareizi. Bet paliek divi jautājumi. Viens par taktiku – kādā veidā ES plāno stimulēt mediju brīvību Krievijā, kur pēdējos gados pieņemtie likumi jebkura (intelektuāla, finansiāla u. tml.) no citas valsts nākuša atbalsta saņēmējam diktē iegrāmatošanos “ārzemju aģentu” reģistrā ar visām izrietošajām sekām? Otrs jautājums vispārīgāks: kāds spēks liks atzinīgi uzlūkot Eiropas vērtības valstī, kur 87 procenti sabiedrības atbalsta prezidentu Vladimiru Putinu un viņa impērisko politiku?

Diemžēl plāns ir novēlots un tagad Eiropas prātojumi, kā ierobežot Kremļa informatīvās kampaņas, izskatās pēc naiva mēģinājuma bez treniņa ielēkt pilnā gaitā braucošā vilcienā, teica savulaik par disidentismu vajātais rakstnieks Viktors Jerofejevs, pirms dažām dienām īpašā viesa statusā uzstājoties radiostacijā “Eho Moskvi”. Piebilstot – kamēr Eiropas Savienība komfortabli diskutēja par multikulturālu sabiedrību un smalkām demokrātijas šķautnēm, Krievija beidzamajos piecpadsmit gados mērķtiecīgi būvēja propagandas ražošanas uzņēmumus pēc Josifa Staļina savulaik definētā principa: ideoloģijas vajadzībām nedrīkst skopoties. Patlaban Kremlim ir gan augstas klases plaši sazarots propagandas mehānisms, gan ļoti dāsni atalgots tā apkalpojošais personāls, kurš līdz šim vienmēr precīzi uzminējis, ko sabiedrība vēlas patērēt. Tā kā Krievijā nav atzīstamu labklājības celšanas rādītāju, tad ļoti labi darbojas pagātnes varenības mīti. Caur propagandas mašīnas filtriem izlaistais Staļina tēls, nu smalki attīrīts no 1937. gada represiju zvērībām, strauji atdzimst “stingrās rokas” dievības tēlā, kas iemācītu Eiropu klanīties Krievijai. Vairāku pilsētu pašvaldībās jau saņemti sabiedrisko organizāciju iesniegumi ar lūgumiem pievērsties Staļina nopelnu godināšanai. “Ar šo atjaunoto Staļinu tagad esam izvaroti pakaļā,” sacīja V. Jerofejevs viņam piemītošajā parupjajā tiešumā.

Kā pamatojums rakstnieka sacītajam ir jau gada sākumā izskanējusī vēsts par vienīgā politisko represiju muzeja “Perm36” slēgšanu. To 1996. gadā atvēra Permas apgabala Čusovskas rajonā, kur līdz pat 80. gadu beigām atradās stingra režīma labošanas darbu kolonija īpaši smagos noziegumos pret valsti apsūdzētajiem politieslodzītajiem. Piedzīvojis starptautisku atzinību un gandrīz jau nonācis UNESCO aizsargājamo memoriālu sarakstos, pērn muzejs strauji mainīja kursu. Vietējā vara vispirms tam atteica finansējumu, tad nomainīja vadību un visbeidzot, ieklausoties kara un darba veterānu organizāciju balsīs, pieņēma lēmumu pārveidot ekspozīciju. Turpmāk tā būs veltīta… Krievijas sodu izciešanas sistēmai. Lai virziena krasā mainība izskatītos pamatota, roku pielika NTV televīzijas kanāls – sižetā “Piektā kolonna” par politisko represiju muzeju izteicās bijušās kolonijas apsargi, vienbalsīgi uzsverot: muzeja ekspozīcija attaisno fašismu…

Nesen M. Gorbačova fondā Maskavā notika “pārbūves un atklātuma” sākšanās trīsdesmitgadei veltīta konference, kurā pazīstamais televīzijas dokumentālo raidījumu autors un vadītājs Leonīds Parfjonovs ironizēja par tēmu “Vai Krievijā nepieciešama žurnālistika?”. Viņaprāt, sabiedrība vairs nepieprasa tagadnes notikumu iztirzājumu un atklātas šaubas par politisko kursu – pilnīgi pietiek ar “dižo pagātni” un Krievijas īpašās lomas uzsvariem.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Te varētu saprast Eiropu, kas baidās no Krievijas, jo tā nekad nav bijusi civilizēta valsts.
  “Preventīvs karš pret Krieviju ir pašnāvība nāves baiļu dēļ”. (Oto fon Bismarks)
  Un vēl tas pats Bismarks: “Noslēdziet savienības vienalga ar ko, izraisiet vienalga kādus karus, tikai nekad neaiztieciet krievus”.
  Tas ir tāpat kā bokserim mēģināt uzvarēt pretinieku, kas neievēros nekādus cīņas noteikumus.
  “Nekad neticiet krieviem, jo viņi netic paši sev”. (Joprojām – Bismarks.)

 2. Kursh ,tad te dezinformee un nepasaka liidz galam neko . Putins atshkjiriiba no muusu Beerzinja runaa ar visas pasaules politikjiem pats personiigi, megjinaadams un attureedams ES turpmaaku paliidzeeshanu ASV nekauniigaa veidaa ienjemt strateegjiskaas poziicijas krievijas robezju tuvumaa , telogami ,ka ruup demokraatija ,bet pashi ar muusu rokaam gatavojas gadiem ruupiigi gatavotam plaanam .Jau sirma vecene ,bet gudriibas ,kaa pusbeigtai vistai.

 3. ja Latvijā Lembergs izsaka savu slēdzienu par NATO. Ne tā? Vai M.Zīle nebija ZZS biedre?

 4. Nepieraksti te visiem inteliģentiem netikumu locīties visiem vējiem līdzi. Tie jau ir tie bezmugurkaulinieki, un karjeristi, kam arī tagad vara ir rokās. Šie lokanie ir tautai visbīstamākie, jo var nodot tevi katrā kritiskā situācijā. Par to liecina visa pagājušā gadsimta vēsture. Cilvēks ar savu stingru pārliecību uzskatus maina ļoti reti.

 5. Bet es diemžēl atceros pagātni, kad šī kundze runāja citu valodu.

  • Nepalieci iestidzis pagātnē. Arī E. Berklavs kādreiz runāja citu valodu. Katrs inteliģents cilvēks ir spējīgs mainīties.

 6. Loti laba analize par sodienas Krieviju.

 7. PALDIES PAR RAKSTU!!! Uzskatu: ja komentētāji pieskaras kāda cilvēka izskatam un publicē savas dumjās frāzes, VIŅI DOD SIGNĀLU, KA PAŠI TĀDI IR…Savs protrets kaut kā taču ir SAISTOŠŠ…vai nē, Anton???

 8. Šoreiz pilnīgi piekrītu Monikas Zīles viedoklim.

 9. Viss nāk un aiziet tālumā – un sākas viss no gala.
  Cik nesen vēl monikas secināja:”PSRS iekavētie centieni pretoties ASV impēriskajai politikai”. 30 gadi pēc “perestroikas”, 25 – pēc auseklīšu revoļūcijas, bet problēmas tikai saasinās un padziļinās….

 10. A, Monika, vai tiešām arī Jūs?! Es Jūs uzskatīju par gudrāku un krietnāku cilvēku. Labi samaksāja, vai kā? Tāpat, kā kādreiz dzejniekiem bija jāsacer obligatais dzejolis par Ļeņinu…? Klaušas un nodevas? Ja tas nāk no sirds, tad jāsaka – vecums nenāk viens.

  • Rene - Anonymous Atbildēt

   Ja rados ir Šustins vai Alfons Noviks, tad nodzīvo savu smirdīgo dzīvi un pazūdi!
   Nez kāpēc šādu ļautiņu nevienam nav žēl!

 11. Impērijas žurkulēni žlti vemj.Aknas jāiet pārbaudīt.

 12. Rietumu civilizācijas lielākā kļūda ir pieņēmums, ka cilvēks pēc savas dziļākās būtības ir labs.

  • Vispār jau tā ir patiesība, tikai neattiecas uz krieviem. Viņi patiešām ir īpaši un atšķirīgi no pārējās cilvēces kaut vai ar šo vienu nelielo iezīmi – viņi savā dziļākajā būtībā ir ļauni, bet kultūrslānis ir pārāk plāns, lai šo ļaunumu nosegtu.
   Bet, ieskatoties dziļāk, iespējams atrast arī citas atšķirības pazīmes.

 13. Antonam-mūžīgi jaunajam! Citreiz pielieciet pie komentāra savu ,,ģīmi”, lai jau tiie lasītāji redz kādam ir jābūt pareizam ,,ģīmim” bet. ja nopietni, tad brrr…

 14. Kad šī tante ies pensijā, vai arī viņai piešķirts neaizstājamais LA žurnālistes- pensionāres statuss? Vai tad LA nesaprot, ka regulāri rādot šādas vecišķas sejas, viņi sāk atgādināt padomju politbiroju un ka visam, arī darbam, savs laiks. Kurš to nesaprot, tam jāatgādina. Jaunajiem taču krietni atšķiras gan domāšana, gan darīšana. Citās avīzēs jau sen vairs neredz vecos ģīmjus un kadrus, izņemot LA.

  • tu ANTIŅ esi izteikts idiots (precīzāk -provokators)

  • Anton,vari apvainoties ,bet tavs vārds jau vien vairumam latviešu ar kaut ko asociējas. Domājoši jauniešu-ka tik ne tā. Brīnumainā kārtā ar šo kundzi viss kārtībā. Cilvēkam ar lielu inteliģenci pat gadi nespēj skādēt.Kau gan pazīstu vienu ANTONU,kuram jau teju 82 gadi. Viņam arī sirma un gudra galva. Ne vienmēr viss ir tā kā izskatās. Un paldies Dieviņam par to.

  • Stulbums augstākajā pakāpē.

Draugiem Facebook Twitter Google+