×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
18. oktobris, 2012
Drukāt

Protestē pret masveidīgo balsu pirkšanu Seima vēlēšanās

Foto - ELTA/LETAFoto - ELTA/LETA

Lietuvā pieņemoties spēkā kritikai par masveidīgu balsu pirkšanu svētdien notikušajās Seima vēlēšanās un Centrālās vēlēšanu komisijas neizdarībām, vakar pie CVK ēkas Viļņā notika plašs jauniešu pikets.

 

Tajā piedalījās vairāki simti jauniešu organizāciju pārstāvji, turot rokās gan īstas, gan kopētas naudaszīmes un papīra lapiņas, uz kurām rakstīts “Mana balss”. Viņi liecinājuši, ka savām acīm redzējuši, kā vēlētāji tiek vesti uz balsošanas iecirkņiem. Protesta akcija bija izziņota sociālajā tīklā “Facebook”. “Atklātībā parādās aizvien vairāk pārkāpumu ne vien balsošanas, bet arī balsu skaitīšanas laikā, bet CVK runā par “nelieliem pārkāpumiem, kuri ir nenovēršami”, teikts aicinājumā. “Vislielākās bažas raisa apstāklis, ka šīs vēlēšanas atgādināja izsoli – kas maksās vairāk.” CVK priekšsēdētājam Zenonam Vaigauskam jaunieši nodeva vēstījumu, kurā pausta pārliecība, ka parlamenta vēlēšanas nav bijušas ne brīvas, ne godīgas, aicinot komisiju izmeklēt visus vēlēšanu laikā pieļautos un fiksētos pārkāpumus un sodīt vainīgos.

Vaigausks iznācis parunāt ar jauniešiem un atzinis neveiksmes Seima vēlēšanu organizēšanā, paužot nožēlu gan par rindām pie balsošanas iecirkņiem, gan par neierasti lēno balsu skaitīšanu. CVK priekšsēdis atzinis, ka viņam pašam ir nopietnas bažas attiecībā uz vēlēšanu otro kārtu, kurā jāizšķir vēl aptuveni puses mandātu liktenis.

Seima spīkere Irēna Degutiene izteikusies, ka tik daudz balsu pirkšanas gadījumu Lietuvas Seima vēlēšanās nav fiksēts kopš neatkarības atjaunošanas 1990. gadā.

Pēc viņas teiktā, ja balsu pirkšanas fakti apstiprināsies, visa atbildība par to būs jāuzņemas Centrālajai vēlēšanu komisijai, kam būs jāpieņem lēmums par vēlēšanu rezultātu anulēšanu. Seima vadītāja paudusi neizpratni par neapmierinošo vēlēšanu organizāciju un komisiju darbu. “Var rasties iespaids, ka vēlēšanas Lietuvā tiek rīkotas pirmo reizi,” viņa izteikusies. Degutiene aicinājusi tiesībsargāšanas iestādes pēc iespējas drīzāk izmeklēt daudzos balsu pirkšanas gadījumus, lai sabiedrība “saņemtu tiesisko vērtējumu attiecībā uz iespējamiem pārkāpumiem, par kuriem šobrīd runā visa Lietuva”. Viņa likusi noprast, ka par slikto vēlēšanu organizāciju zināma atbildība būtu jāuzņemas arī parlamentam, kas ar balsu vairākumu vēlreiz apstiprinājis amatā ilggadējo CVK priekšsēdētāju Zenonu Vaigausku, noraidot otru kandidatūru. Vakar Lietuvas medijos parādījusies informācija, ka vienā no Viļņas vēlēšanu apgabaliem gandrīz pussimts biļetenu atrasts atkritumu kastē.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+