×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
12. decembris, 2013
Drukāt

Protestētāji Ukrainā notur pozīcijas

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Naktī uz trešdienu noārdījuši pie valdības kvartāla uzslietās barikādes un iesaistījušies sadursmēs ar demonstrantu pūli, ar stekiem un dzelzs vairogiem bruņojušies Ukrainas īpašo spēku vienības “Berkut” kaujinieki vakar neveiksmīgi mēģināja no protestētājiem atbrīvot Kijevas domes ēku.

Demonstranti noturēja savas pozīcijas, no nama otrā stāva “Berkut” kaujiniekus aplejot ar ūdeni, informē Ukrainas mediji. Pēc īpašo vienību operācijām Kijevas Neatkarības laukumā demonstrantu pulks atkal kļuva lielāks. “Šī ir lieliska uzvara!” paziņoja opozīcijas līderis Arsēnijs Jaceņuks, kad no Kijevas domes aizbrauca miliču autobusi.

Uzņēmēji 
atstāj Janukoviču


Ukrainas premjerministrs Mikola Azarovs “Berkut” operācijas komentēja, aizbildinoties ar to, ka demonstrantu uzslietās barikādes jānojauc, lai galvaspilsētas ielas varētu sagatavot ziemai. “Pret mierīgiem demonstrantiem spēks nav lietots. Runa ir par ielu attīrīšanu, lai pa tām varētu braukt ātrās palīdzības, ugunsdzēsēju automašīnas… Ziema! Tagad ir ziema, ja kāds nav pamanījis. Ir jātīra ielas,” tā “Berkut” lietoto spēku pret demonstrantiem pamatoja Ukrainas valdības vadītājs.

Starptautiskā sabiedrība paudusi asu nosodījumu par spēka lietošanu pret protestētājiem un viņu celto barikāžu noārdīšanu. “Nakts notikumi apliecina, ka Ukrainas amatpersonas ir atteikušās doties Eiropas ceļu,” paziņojis Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs, 
piebilstot, ka ukraiņu amatpersonas ir zaudējušas jebkādas uzticības paliekas. Arī Latvijas Ārlietu ministrija paudusi nosodījumu Ukrainas varas iestādēm. ĀM izplatītajā paziņojumā rakstīts, ka ministrijas valsts sekretāra vietnieks Eduards Stiprais, vakar tiekoties ar Ukrainas vēstnieku Latvijā Anatoliju Olijņiku, viņam uzsvēra, ka spēka lietošana liecina par Ukrainas varas iestāžu nevēlēšanos veidot civilizētu dialogu. ASV valsts sekretārs Džons Kerijs savā paziņojumā pauda riebumu par spēka lietošanu pret demonstrantiem naktī uz trešdienu.

Protestētāju pusē nostājušies arī lielākie Ukrainas uzņēmēji jeb tā dēvētie oligarhi, tostarp par bagātāko Ukrainas iedzīvotāju uzskatītais Rinats Ahmetovs, raksta biznesa portāls “bloomberg.com”. Neatkarības laukumā demonstrantus atbalstījis arī bijušais Ukrainas ekonomikas ministrs un valsts lielākās šokolādes rūpnīcas vadītājs Petro Porošenko. “Janukovičs amatā ir tāpēc, ka tā vēlējās vietējie oligarhi. Ja viņi Janukoviču pametīs, viņš būs lemts neveiksmei,” sarunā ar “bloomberg.com” sprieda Briselē politiskās domnīcas “Carnegie Endowment” direktors Jans Teko.

Briselei prasa 
20 miljardus eiro


Uzticību Ukrainas amatpersonām grauj ne tikai spēka lietošana pret demonstrantiem, bet arī amatpersonu klaji pretrunīgie paziņojumi. Vienubrīd Janukovičs paziņo, ka asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu ar Eiropas Savienību Kijeva varētu parakstīt martā gaidāmajā samitā, bet tad atkal izsakās, ka Ukrainai nav citas izvēles kā tikai atjaunot ciešākas tirdzniecības saites ar Maskavu. Šāda mētāšanās ar izteikumiem, visticamākais, liecina vien to, ka Ukrainas amatpersonas ir visnotaļ izmisušas mēģinājumos atrast valstij nepieciešamo naudu, lai to glābtu no finanšu nepatikšanām. “Arī valdība grib pēc iespējas ātrāk parakstīt līgumu, bet mēs gribam radīt nosacījumus, lai zaudējumi Ukrainas ekonomikai tiktu pēc iespējas mazāki. Mēs ierosinājām Eiropas Komisijai izskatīt, kādos apstākļos darbosies mūsu rūpniecība un ekonomika. Mēs rosinām risināt jautājumu par finanšu palīdzības piešķiršanu Ukrainai 20 miljardu eiro apjomā,” paziņoja premjers Azarovs.

Tikmēr avoti diplomātiskajās aprindās interneta vietnei “EUObserver.com” norādījuši, ka Janukovičam nav ne mazākā nodoma parakstīt līgumu ar ES. “Janukovičs mēģina sarīdīt Briseli un Maskavu, prasot tām pēc iespējas vairāk naudas un tādējādi cerot noturēties pie varas līdz 2015. gada prezidenta vēlēšanām,” interneta vietnei stāstīja avots.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+