×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.2°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
8. maijs, 2014
Drukāt

Pirmdien 5000 pedagogu dosies Rīgas ielās (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Gājiens no valdības ēkas gar Brīvības pieminekli un Finanšu ministriju līdz pat Doma laukumam, kur notiks sapulce ar uzrunām – tik vērienīgs paredzēts 12. maija pēcpusdienā gaidāmais skolotāju protesta pasākums, kurā piedalīšoties 5000 skolotāju un arī augstskolu mācībspēku. Tā kā pasākums sāksies pulksten 14, mācību process skolās protestu dēļ netiks traucēts. Kā ierasts, skolotāji pieprasa lielāku algu.

Šā gada pedagogu algu kārtējais ugunsgrēks gan ir nodzēsts. Iztrūkstošie 2,5 miljoni eiro, kas bija nepieciešami, lai pedagogu algas saglabātos līdzšinējā līmenī un no septembra būtu iespējams minimālo atalgojumu par slodzi pacelt līdz 420 eiro, pēc vairāku mēnešu stīvēšanās un strīdiem starp Finanšu ministriju (FM) un Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) atrasti budžetā. Valdība jau atbalstījusi IZM priekšlikumu privātiem bērnudārziem paredzēto neizlietoto dotāciju pārdalīt par labu skolotāju algām.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Ingrīda Mikiško atzīst, ka gūts labums jau no protestu izsludināšanas vien: uzreiz atrasti 2,5 miljoni. Taču kopumā skolotāji joprojām nav apmierināti. “Esam satraukti, jo nākamo gadu budžetā neredzam finansējumu, par ko apmaksāt kvalifikācijas pakāpes skolotājiem, neredzam ne jauno darba samaksas aprēķināšanas modeli, ne finansējumu, par ko to īstenot,” teica I. Mikiško.

Kaut arī IZM izveidotā darba grupa sola, ka jaunais skolotāju algu aprēķināšanas modelis būs gatavs līdz maija beigām, pagaidām netiek sniegta pat aptuvena informācija, kāds šis modelis varētu būt. Arī ar esošo atalgojuma sistēmu skolotāji negrasās samierināties. “Man ir kauns ārvalstu partneriem stāstīt, ka skolotāju atalgojums ir 420 eiro mēnesī, ne jau nedēļā,” tā I. Mikiško. Piemēram, Igaunijā minimālā skolotāju alga ir 800 eiro.

Pieminētie 420 eiro, kas ir minimālā summa, ko no 1. septembra pedagogiem būtu jāsaņem par slodzi, gan nav visa alga, bet samaksa par 21 kontakstundas nedēļā vadīšanu. Pedagogi saņem arī dažādas piemaksas par pārējo pienākumu veikšanu. LIZDA pārstāvji uzsver, ka mazajās skolās, kur ir neliels skolēnu skaits un līdz ar to mazs finansējums, pedagogi bieži vien iztiek bez piemaksām. Toties, pēc FM aprēķiniem, piemaksas ir būtiska skolotāju algas sastāvdaļa: pat 38 procenti no pedagogu atalgojuma. Protesta pasākumā skolotāji pirmkārt vēlas cīnīties tieši par godīgāku piemaksu maksāšanu. LIZDA aprēķinājusi, ka vidēji 18 stundas nedēļā pedagogi strādā kā misionāri – par velti. Piemēram, valsts apmaksā tikai divas stundas, lai skolotājs sagatavotos 21 kontaktstundai nedēļā. Patiesībā skolotājs tam velta vairāk laika. Veicot pienākumus, par kuriem samaksa ir nepilnīga, skolotāji mēnesī vidēji zaudējot 300 eiro.

Pēc pedagogu domām, būtiski jāaug finansējumam, ko valsts atvēl skolotāju algām. Taču paredzams, ka nākamgad tas pieaugs tikai par diviem procentiem. FM pastāv uz to, ka kopumā valsts atvēlētais finansējums ir pietiekams. FM aprēķini liecina, ka 2013. gadā skolotājs vidēji par vienu likmi saņēmis 795 eiro, bet šogad – jau 835 eiro. “Tātad resursus skolotāju algām valsts nodrošina. Jautājums ir par šo resursu sadali, kas vairāk jākontrolē,” teic FM valsts sekretāra vietniece Baiba Bāne.

IZM un LIZDA pārstāvji gan iebilda, ka par likmi minētā summa ir teorētiska, ko skolotāji saņemtu tad, ja skolēnu skaits klasē būs tāds, kā paredzējusi valdība, – 8,12 bērni uz vienu skolotāju novados un 10,95 bērni uz skolotāju – lielajās pilsētās.

Realitātē novados esot 5,8 skolēni uz vienu skolotāju, bet republikas pilsētās – 7,4 skolēni uz skolotāju. Pēc VID datiem, skolotāju vidējā izpeļņa par vienu slodzi bija 600 eiro mēnesi, bet šogad – 700.

Kaut arī jau gadiem dzirdēts, ka skolotāju algas būs iespējams būtiski pacelt vien tad, ja samazināsies skolotāju skaits, tas pēdējos gados pat audzis. LIZDA pārstāvji atzīst: valdībai jāpieņem strikts lēmums par minimālo pieļaujamo bērnu skaitu klasē. Lai nebūtu tā, ka lauku vidusskolā atver 10. klasi pieciem skolēniem.

Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas vadītājs Aleksandrs Dementjevs savukārt uzskata, ka aprēķini par mazo skolēnu skaitu uz vienu skolotāju ir nekorekti: skolotājs, kurš strādā vairākās skolās, tiek uzskaitīts kā vairāki pedagogi. Tāpat skolu administratīvie darbinieki, kuri stundas nevada, tiek pieskaitīti skolotāju pulkam.

Viedokļi


Vai jūsu skolas skolotāji 
piedalīsies protestos?


Didzis Baunis, Cesvaines vidusskolas direktors: “Pats kā amatpersona protestos piedalīties nevaru, bet, vai to darīs kolēģi, pagaidām neesmu informēts. LIZDA prasības ir pamatotas: tā ir pilnīga taisnība, ka skolotāju darbs netiek pilnībā apmaksāts. Piemēram, neapmaksā to darba laiku, ko pedagogi pavada sapulcēs, mācību ekskursijās. Jāprasa ne tikai lielākas algas, bet arī lai tiktu pārskatītas skolēnu un skolotāju tiesības un pienākumi.”

Vitālijs Poļakovs, Rīgas 41. vidusskolas direktors: “Neesam vēl lēmuši, vai doties protestēt. Katrā ziņā LIZDA biedru mūsu skolā ir maz. Daudzi izstājušies, jo biedra nauda diezgan liela, bet reālo panākumu nav. Taču, protams, algas neapmierina arī mūs. Kopš strādāju skolā, jau trīs vai četras reizes bijusi situācija, ka minimālā alga gandrīz pietuvojas skolotāju algai. No jaunas skolotāju algošanas sistēmas un iespējamās 40 stundu darba nedēļas noteikšanas skolotāji tāpat baidās, jo nav skaidrs, kas tad šajās 40 stundās būs jādara un vai galu galā algas pat nesamazināsies.”

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. pensionēta skolotāja Atbildēt

  Ne tikai man ,bet arī maniem kolēģiem bija kauns skatīties šo šovu vakar Rīgā ! Par kādu patriotisko audzināšnui skolā var būt runa ,ja “pedagogi” izsvilpj premjeri? Kam mēs uzticam audzināt mūsu jaunatni?

 2. Mēs visi strādājam, kā Jūs sakāt, muguras neatliekuši, bet kā strādājam, tā dzīvojam! Mani satrauc šīs Mikiško aktivitātes – 2,5 miljoni šogad budžetā atrasti, tiek izstrādāts jauns algu aprēķināšanas modelis, ko prezentēs maija beigās. Kad modelis būs gatavs, tad arī varēs strīdēties. Ko vēl grib šī kundze? Izskatās, ka skolotāji alkst pēc gabaldarba – par to nav samaksāts, par šo nav samaksāts. Bet cik kvalitatīvi izglītots un sagatavots tālākai dzīvei pats skolēns, par to ne Mikiško, ne citi pedagogi nemaz nerunā. Ja TV vidusmēra skolēnam pavaicā elementāras lietas par valsti, vēsturi vai ko citu, parasti viņš paliek atbildi parādā. Lūk, arī īstais rezultāts, par ko pedagogam jāmaksā alga. Viss pārējais ir skolotāju fantāzijas, jo alga tomēr ir jānopelna un skolotāji te nav nekāds izņēmums.

  • Pelnu algu. Atbildu par rezultātiem. Par Mikiško aktivitātēm man galva nesāp, jo neesmu arodbiedrībā, uzskatu to zem savas cieņas.
   Ko vēlies no pedagoga, kas nedēļā strādā vairāk kā 56 stundas, kad vairumam ir 40 stundu darba nedēļa?
   Kā veidojas šīs stundas?
   Tātad:
   klasē 20 skolēni
   informātikā 1 stunda nedēļā pie 21 dažādas klases
   Viena skolēna darba labošanai – 1 minūte (šajā laikā var atvērt un aizvērt datoru….neko vairāk)
   Tātad skolotāja vēl bez 21 kontaktstundas nostrādā
   20 (skolēnu skaits) x 21 klašu skaits, jeb stundu skaits) X 1 (minūte) = 420 minūtes jeb 7 stundas.
   Bet reāli vienam skolēnam nepieciešamas vismaz 5 minūtes, lai izskatitu darbu, savadītu e-klasē kritēriju punktus…
   Tātad: 7 X 5 = 35 stundas….
   Es neuzrakstīju vēl par gatavošanos stundām, kontroldarbu sastādīšanu, ekskursijām, pasākumiem….
   Tātad 21 (kontaktstundas) +35 (darbu labošanas stundasmērkaķa ātrumā) + ? stundas (gatavošanai) = 56 … stundas nedēļā. NORMĀLI? Sanāk 25 eiro stundā? Tiešām?

   Vēl, cienījamais, neaizmirsti, ka maksā skolotājam ne jau par nedēļas darbu, bet par mēneša…
   Tātad 56 X 4 nedēļas = 224 stundas un vēl vairāk, ja skaita arī gatavošanos stundām un ieskaites darbu sastādīšanu, zvanus vecākiem, konsultāciju stundas… nu pieliksim tam 6 stundas un noapaļosim līdz 230 stundām mēnesī.
   Tātad: 430 Euro par slodzi, tad dalot uz 230 stundu sanāk? Cik sanāk par stundas darbu? MĒNESĪ , dārgais , MĒNESĪ, ne NEDĒĻĀ,!!

   Pateikšu tev priekšā: 1,8 eiro…..
   Tev cik?

 3. Vēl – labi, ja tavas govis, ak jel zemniek, dzimušas tādām pienīgām govīm. Bet var gadīties arī slimas, novārgušas, ar iedzimtām ģenētiskām pataloģijām – nu tu taču pat labāk zini kā tas ir (es savu ganāmpulku dabūju pārdot pēc 3 skolā nostrādātā gada, skola paņēma vairāk spēkus), bet nedomā nevienam kaut vārdu bilst! Un likvidēt tu viņas nedrīksti. Prasīs tev izslaukumus kā no veselām, bet gādāt un kopt nāksies arī daudzas (vairumu, vismaz 65%) slimas, novārgušas, vienaldzīgas pret visiem taviem labajiem nodomiem….

  Ai zemniek, nu tuva man tā lauksaimniecība, domāju, ka uz nākošo gadu būšu tava kolēģe, jo protu daudzas lietas, darbus, esmu ļoti apzinīga, man ir milzīgas darba spējas, bet nu lūzīs tas vadzis skolā. Mani bērni ir izauguši, ieguvuši labas izglītības, centos viņus nodrošināt visu vasaru muguru neatliekusi strādājot. Domāju, tagad varēšu normāli atpūsties un pamāt skolai ar cepuri, šoreiz neļaušu kā pirms 8 gadiem atrunāt sevi paņemt atlūgumu atpakaļ. Zinu, būs man daudz daudz mierīgāk, arī pelnīšu vairāk, kā to jau tagad vasarās daru.
  Vienīgi man ir skumji par savu mazbērnu nākotni. Jo viņiem, visticamāk, nāksies mācīties svešās zemēs. Latvijas izglītība būs noniecināta, nomīdīta un sagrauta.

 4. Jā, zemniek, un tu nedrīksti nokaut tās 19 govis, viņas tev apzinīgi ir jāturpina slaukt. Katru dienu, pie tam jābūt plānam, kā tu palielināsi izslaukumu! Jābūt precīzi izstrādātiem slaukšanas grafikiem pusgadam uz priekšu, jābūt slaukšanas dinamikai. Ja kāda govs noraus pienu, tev būs jāraksta daudz dažādu dokumentu ar pamatojumu, kāpēc, ko TU esi darījis, lai tā nenotiktu, nāksies analizēt kā govs gremojusi un vai tikai tu viņai neesi iedevis sapuvušu sienu, kur nu vēl ielaidis rasotā āboliņlaukā! Un jāizstrādā nākošajam pusgadam darbu secība, ko tu darīsies, lai govs izslaukums uzlabotos! Tas, ka govs buļļos un Tavi izslaukumi viņai pie astes, tas nevienu neinteresēs, visi rādīs uz tevi ar pirkstu un teiks – tu nemāki apieties ar govīm, tu esi nulle, tu neesi pelnījis pat lai tev maksā par to vienu govi un kā uzdrīksties pieprasīt, lai smaksā arī par pārējām 19?!!!!

  TU TĀ ESI AR MIERU? TĀ IR PAREIZI?

 5. tieši šādu komentētāju un komentāru dēļ ir vērts iet uz kārtīgu streiku – beztermiņa.

  Un prasības ne jau pielikt tos 15 eiro, kas ir smieklīgi uz vispārējā elektrības, gāzes, pārtikas, īres, apkures cenu pieauguma. Ir vērts tikai un vienīgi prasīt vidējo Valsts algu par vienu slodzi. Sasaistītā veidā. Mainās vidējā alga valstī – mainās pedagogu alga! Un kaut katru mēnesi! Un ne eiro mazāk!
  Visas citas prasības ir smieklīgas.

  To algu, kādu man nogrieza krīzei sākoties (kuru ne jau es biju izraisījusi, jo kredītus neņēmu), tāda man ir tagad. Nav palielinājusies ne par vienu eiro, tieši pretēji – smazīnājās par 4 eiro salīdzinot ar pagājušo gadu. Bet es visus šos gadus apzinīgi strādāju…. par pusalgu, jo klasē ir 20 skolēni, man maksā tikai par viena skolēna mājasdarbu labošanu…

  Tam zemniekam situācija varētu būt tāda – tev 20 govis, jāslauc tev visas, bet pienu pieņem un maksā tikai par vienas govs slaukumu. Bet tu apzinīgi turpini slaukt visas 20 un 19 govju pienu liec kur gribi – nekur Tev par viņu nemaksās, arī cūkām tu to izbarot nedrīksti…. aizliegts! (tāpat kā ar likumu ir aizliegta skolotāju prēmēšana!)

 6. šī akcija ir pretvalstiska šantāža. Sen jau laiks paļūkoties no kurienes tā organizētāja saņem instrukcijas .Kauns ,ka skolotāji uzvedās kā 5. kolonna

 7. Jūs paklausieties, ko saka Cesvaines vidusskolas direktors – pedagogiem neatmaksājot to laiku, ko viņi pavadot sapulcēs un mācību ekskursijās! Kaut kāds absurds! Un to saka vidusskolas direktors! Tad jau man kā zemniekam no valsts ir jāprasa piemaksa par to, ka eju slaukt govis vai sēju labību vai piedalos seminārā, kā labāk padarīt savu darbu!

 8. Latvijā uzradusies vēl viena 5. kolona – pedagogi, kuru arodbiedrības boss Mikiško regulāri musina uz nekārtībām Rīgas centrā. Ir jāsūta pensijā tie, kuri prasa valstij maksāt par katru darbu atsevišķi: burtnīcu labošanu, klases audzināšanu un vēl nezin ko. Tad kādi ir šī pedagoga pienākumi un par ko viņam vispār maksā algu? Agrāk 3-4 skolotāji tika galā ar visiem darbiem skolā, mācot vairākus priekšmetus un izaudzināja kārtīgus cilvēkus un valsts patriotus. Tagad visi tā nospecializējušies, ka
  sacenšas par to, kurš no valsts vairāk izplēsīs. Valstij jādomā par drošību, bet šiem tikai prātā lielāka alga.

 9. Attopieties! Neesat jus nabadzigakie valsti un tik lieli cieteji,ka blaujat, kauns ka laika kad pasaule notiek smagas problemas jus maujat ka kaujamas govis,riebjas jus klausities!

Draugiem Facebook Twitter Google+