×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.9°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
3. decembris, 2013
Drukāt

Zobu protēze nedrīkst traucēt

Foto-Shutterstock.comFoto-Shutterstock.com

Lasītājs jautā: “Nēsāju zobu plati. Pēdējā laikā mutē ir nepatīkamas sajūtas. Vai par to jāuztraucas?”

Parasti problēmas rodas, ja zobu platīti nēsā ilgstoši, ilgāk par pieciem vai desmit gadiem, skaidro zobārste, mutes, sejas un žokļu ķirurģe Ingrīda Čēma.

Ja protēze vai plate tiek valkāta jau sen, turklāt tā precīzi nefiksējas, kustas, cilājas vai rīvē, var rasties dažādas nelāgas vainas, piemēram, iekaisums vai tā dēvētais protēžu stomatīts.

Īpaši apakšžokļa epitēlijs ir ļoti plāns, šo audu ilgstoša traumatizācija var radīt čūlas un pat mutes vēzi. Ja platīte vai protēze spiež, rīvē vai kā citādi traucē, noteikti jādodas pie speciālista, lai apskatītu mutes stāvokli un veiktu nepieciešamās korekcijas.

Mutes veselības problēmas var rasties arī tad, ja kādreiz bijusi sēnīšu infekcija. Tās nēsātāji ir 40 līdz 60 procenti cilvēku, tomēr šī kaite ne vienmēr liek sevi manīt. Reizēm cilvēks jūt mutē sausumu un tādu kā dedzināšanu, dažreiz mutē veidojas balts aplikums vai intensīvi sārti plankumi. Sēnīšu infekcija var rasties dažādu iemeslu dēļ, piemēram, ja ir pārciesta operācija, staru vai ķīmijterapija, par maz tiek uzņemti vitamīni vai mikroelementi, ir novājināta imūnsistēma, netiek ievērota tīrība. Tā var izpausties vēl tad, ja lietotas antibiotikas, turklāt pat pusgadu pēc zāļu kursa beigšanas. Antibiotikas iznīcina arī labās baktērijas, un, tā kā šo modro sargu vairs nav, sēnīte var sākt pastiprināti vairoties.

Tomēr īsto iemeslu var pateikt tikai ārsts, tādēļ nevajadzētu kavēties un doties pie speciālista.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+