Foto-LETA/AFP

Provizoriskie rezultāti: Grieķijā vairākums nobalsojis pret aizdevēju priekšlikumiem 4

Grieķijā svētdien, 5.jūlijā, notikušajā referendumā lielākā daļa balsotāju ir noraidījuši starptautisko aizdevēju priekšlikumus, liecina Iekšlietu ministrijas publiskotie provizoriskie rezultāti, kas iegūti pēc 50,11% balsu saskaitīšanas.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Atbilstoši šiem rezultātiem pret ir nobalsojuši 61,21%, bet par – 38,79% referenduma dalībnieku.

Uz provizoriskajiem rezultātiem balstītā Iekšlietu ministrijas oficiālā prognoze liecina, ka pret ir nobalsojis 61%, bet par – 39% referenduma dalībnieku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Referendumā tika uzdots jautājums, kurš ir daudz kritizēts kā juridiski nekorekts, sarežģīts un mulsinošs: “Vai būtu jāpieņem vienošanās plāns, ko eiro grupai 25.06.15. iesniedza Eiropas Komisija, Eiropas Centrālā banka un Starptautiskais Valūtas fonds, un, kurā ir divas daļas, kas ir to apvienotais priekšlikums? Pirmā dokumenta nosaukums ir “Reformas pašreizējas programmas pabeigšanai un pēc tās” un otra – “Sākotnējā parāda ilgtspējas analīze”. Balsotajiem bija jāatzīmē viena no divām atbildēm – “jā” vai “nē”.

Balsošanas iecirkņi bija atvērti no pulksten 7 līdz 19 pēc vietējā laika, kas ir vienāds ar Latvijas laiku.

Grieķijas parādu krīze, kas turpinājusies jau vairākus gadus, saasinājās pēdējos mēnešos, kas Grieķijas valdība un starptautiskie aizdevēji mēģināja vienoties par reformu programmu, lai Grieķija varētu saņemt pēdējo maksājumu 7,2 miljardu eiro apmērā no starptautiskā aizdevuma pirms aizdevuma programmas termiņa beigām šā gada 30.jūnijā.

Krīzi vēl vairāk saasināja premjerministra Alekša Cipra izsludinātais referendums pēc tam, kad pagājušajā nedēļas nogalē sarunas ar aizdevējiem nevainagojās panākumiem.

Cipra mērķtiecīgie manevri saniknoja starptautiskos aizdevējus, tādēļ sarunas par aizdevumu pārtrūka dažas dienas, pirms Grieķijai bija jāatmaksā Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF) 1,5 miljardi eiro.

Bez nepieciešamajiem finanšu līdzekļiem Grieķijas valdība nespēja izpildīt savas saistības pret SVF un pirmdien noteica kapitāla kontroles pasākumus un slēdza bankas, lai novērstu masveida naudas līdzekļu izņemšanu, ko bija sākuši Grieķijas iedzīvotāji.

Eiropas Savienības (ES) līderi ir brīdinājuši, ka gadījumā, ja Grieķijas iedzīvotāji referendumā noraidīs starptautisko aizdevēju piedāvājumu, Grieķijai varētu nākties atstāt eiro zonu.

Reklāma
Reklāma

Grieķija  vairākās kārtās no Starptautiskā Valūtas fonda, Eiropas Centrālās bankas un Eiropas Savienības valstu valdībām ir aizņēmusies kopumā 240 miljardus eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.