×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
12. jūnijs, 2015
Drukāt

Krievijas pilsoņu provokācija Ādažos — NATO degungalā — atklāj nepilnības likumos (18)

Foto - LETAFoto - LETA

Pašlaik notiekošajās militārajās mācībās “Saber Strike 2015” Baltijas un citu sabiedroto valstu karavīri slīpē dažādas mūsdienu kara apstākļiem nepieciešamas prasmes, uzlabo sadarbību un simulē dažādas apdraudējuma situācijas, lai gūtu mūsdienu izaicinājumiem atbilstošas iemaņas. Mācību atklāšanā NBS komandieris Raimonds Graube uzsvēra nepieciešamību sagatavoties jauniem izaicinājumiem mūsu pašu mājās. Šīs nedēļas notikumi pierāda, ka karavīriem adresētajos komandiera vārdos derētu ieklausīties arī valsts varai.

Jau vēstījām, ka trešdien Ādažu bāzē iekļuvuši divi Krievijas pilsoņi, kuri nesankcionēti bija iekļuvuši militārajā teritorijā. Abi provokatori ar kāpņu palīdzību bija pārkāpuši žogam, bet drīz pēc tam aizturēti. Pie viņiem atrasts karogs bēdīgi slavenajās Georga lentīšu krāsās un skrejlapas angļu valodā. Bāzē personas atradās neilgu laiku un neesot paguvušas realizēt savus nodomus. Krievijas nacionālboļševiku partija “Cita Krievija” apgalvo, ka aizturētie esot tās biedri, kas veikuši mierīgu protesta akciju, pieprasot NATO karaspēka aizvākšanos no Baltijas un visas Eiropas.

Tomēr katram mākonim zelta maliņa – abi “nacboli” parādījuši vairākus trūkumus Latvijas drošības sistēmā. Jācer, ka tie tiks novērsti, pirms “oranžmelnu klaunu” vietā bāzi mēģina šturmēt tā sauktie “zaļie cilvēciņi”.

Attēls no partijas "Cita Krievija" portālaAttēls no partijas "Cita Krievija" portāla

2015.gadā divi provokatori ar kāpņu palīdzību bija pārkāpuši žogam, bet drīz pēc tam aizturēti.

Pirmkārt, kā atklājās, nav gandrīz nekāda likumīga pamata vērsties pret šādiem pārkāpējiem. Pēc aizturēšanas abi provokatori gan nodoti Drošības policijai (DP), kas uzsākusi kriminālprocesu saskaņā ar Krimināllikuma 10. nodaļu “Noziegumi pret valsti”. Izmeklēšanas interesēs DP plašāku informāciju par notikušo nesniedz, tomēr, pēc “LA” rīcībā esošas neoficiālas informācijas, pret abiem Krievijas pilsoņiem varētu piemērot Krimināllikuma 85. pantu par spiegošanu – neizpaužamu ziņu vākšanu ārvalstu izlūkdienestu uzdevumā, lai šīs ziņas izmantotu pretēji Latvijas Republikas interesēm. Par šādu pārkāpumu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas. Tomēr “LA” avots prognozē, ka spiegošanas pants būs grūti piemērojams, jo jāpierāda aizturēto saistība ar ārvalstu izlūkdienestiem, kas esot tikpat kā neiespējami. Tādā gadījumā atliek tikai Administratīvo pārkāpumu kodeksa 194.3. pants, kas par patvaļīgu iekļūšanu militārajos objektos paredz visnotaļ simbolisku sodu – brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz septiņdesmit eiro. Tiesībsargājošās iestādes drīkst aizturēt cilvēkus tikai uz 48 stundām. Šodien šis termiņš beigsies un, visticamāk, abi provokatori būs jāatbrīvo.

“Šis konkrētais gadījums kalpos kā praktisks piemērs, lai pārskatītu šo normu, samērojot ar jauniem izaicinājumiem. Līdz šim pieņēmām, ka militāros objektos var iemaldīties iedzēruši jaunieši, apjukuši sēņotāji vai krāsainā metāla zagļi, un šiem gadījumiem līdzšinējais administratīvais sods likās adekvāts. Notikušais pierāda, ka jāstrādā pie grozījumiem Krimināllikumā un jāparedz kriminālatbildība. Jāizdomā tikai precīzs formulējums, lai zem “krimināla” nepakļūtu arī sēņotāji,” teica Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (“Vienotība”).

Drošības dienesti cīnās ar sekām

Krimināllikumu grozīt nav pārāk sarežģīti, bet daudz grūtāk būs preventīvi novērst šādu provokāciju atkārtošanos. Diemžēl Latvijas drošības dienesti nebija informēti par šādu personu ierašanos Latvijā un nebija ieguvuši iepriekšējo informāciju par viņu iecerētajām aktivitātēm, kas būtu ļāvis provokatorus savākt vēl pirms viņu “varoņdarba”. “Mēs galvenokārt koncentrējam resursus uz lielām lietām – prezidentūras drošību, terorisma draudu novēršanu, bet šādi sīki gariņi diemžēl pasprūk garām,” nopūtās “LA” iztaujāts DP pārstāvis.

Pēc “LA” rīcībā esošas informācijas, abi aizturētie iepriekš nav nonākuši Latvijas drošības iestāžu redzeslokā par kādiem pārkāpumiem Latvijas teritorijā un nav bijuši iekļauti tā sauktajā “melnajā sarakstā”. Turklāt viņi izmantojuši Krievijas provokatoru iecienīto taktiku – Latvijas teritorijā ieceļojuši caur kādu citu Šengenas valsti (pagaidām gan netiek atklāts kuru tieši). Krievijas mērogiem nacionālboļševiki ar vairākiem tūkstošiem biedru un atbalstītāju ir margināla organizācija, bet Latvijas drošības dienestiem izsekot katru Šengenā iebraukušo “nacbolu” nav iespējams. Pēc šā pārkāpuma gan abi aizturētie, visticamāk, tiks iekļauti Šengenas kopējā “melnajā sarakstā”.

Ir diezgan droši, ka šie provokatori nestrādāja tikai divatā. Viņus atbalstījusi vēl vismaz viena vai vairākas nezināmas personas. Tas noprotams kaut vai pēc tā, ka kāds fotografējis abu censoņu rāpšanos pāri Ādažu bāzes sētai un vēlāk publicējis šīs bildes “Cita Krievija” mājaslapā. DP pagaidām nesniedz informāciju par līdzdalībniekiem.

Informatīvais karš rit pilnā sparā

Incidents Ādažu militārajā bāzē varētu būt informatīvā kara sastāvdaļa, mēģinot iesaistīt cilvēkus, kuri varētu apmelot Latviju un Latvijas Nacionālos bruņotos spēkus, gan arī NATO kopumā, ziņu aģentūrai LETA paudis aizsardzības ministrs un jaunievēlētais Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Viņš arī atgādinājis, ka Latvija jau dzīvo hibrīdkara apstākļos. Arī vairāki uzrunātie eksperti un politiķi sprieda, ka akcijas mērķis ir mazināt Latvijas iedzīvotāju uzticamību valsts aizsardzības spējām. Sak, ja reiz divi vienkārši puiši no Voroņežas var iekļūt NATO militārajā objektā, tad par kādu drošību var būt runa. Nevar izslēgt, ka Ādažu incidents ir daļa no kāda lielāka plāna, jo tajā pašā dienā hakeri uzlauzuši Lietuvas armijas apvienotā štāba mājaslapu internetā.

“Cita Krievija” mājaslapā jau atrodams raksts, ka abi Ādažu pārkāpēji pirms aizturēšanas esot aizkļuvuši līdz mācību štābam, norāvuši amerikāņu karogu un vietā uzstādījuši savējo. NBS pārstāvis Normunds Stafeckis šīs ziņas sauc par pilnīgām pasakām. “Abi pārkāpēji ar visiem lietiskajiem pierādījumiem tika aizturēti dažu minūšu laikā netālu no vietas, kur šķērsoja sētu, un nebija paguvuši izdarīt neko no aprakstītajām darbībām. Pat ja viņi būtu ko paveikuši, tad nebūtu spējuši par to noziņot saviem atbalstītājiem. Turklāt Ādažu bāzē nemaz neatrodas “Saber Strike” štābs un nenotiek mācības. Bāzē ir tikai administratīvie korpusi, kazarmas, ēdnīca, kafejnīcas, klubs un tamlīdzīgas iestādes,” nacionālboļševiku apgalvojumus apgāza Stafeckis. Tomēr diez vai šie fakti interesēs Krievijas medijus. Visticamāk, pēc atbrīvošanas “nacbolu” stāsts tiks papildināts ar vēl fantastiskāk pārspīlētām detaļām – kā viņi spīdzināti DP pagrabos, kā cīnījušies ar fašistiem un citplanētiešiem vai atmaskojuši masonu sazvērestību. Tomēr vismaz dažos NBS pārstāvja vārdos derētu ieklausīties ikvienam, kurš vēlas atkārtot līdzīgu triku. “Būtībā šie cilvēki riskēja ar savu dzīvību un viņiem paveicās, ka aizturētāji spēja profesionāli novērtēt apdraudējuma līmeni. Ja tas tiktu noturēts par uzbrukumu bāzei, tad nekāda auklēšanās nebūtu. Vienalga, vai bāzei mēģinātu uzbrukt zaļie, sarkanie vai vēl kādas krāsas cilvēciņi – viņi tiktu nošauti!” uzsvēra N. Stafeckis.

Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube provokatoru pārkļūšanu pār bāzes sētu raksturo kā mazu incidentu un aicina tam nepievērst pārlieku lielu uzmanību. Viņš arī neredz iemeslu pastiprināt Ādažu bāzes apsardzi, jo tā esot nostrādājusi, kā plānots, un pārkāpēji operatīvi aizturēti.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. 1) IEKĻUVA PRETLIKUMĪGI MILITĀRĀ OBJEKTĀ;
  2) AR ACĪM NOVĒROJA UN VĀCA MILITĀRU INFORMĀCIJU;
  3) ATCERĒJĀS VISU REDZĒTO, VAR ATSTĀSTĪT KRIEVIJĀ;
  4) DIAGNOZE – SPIEGOŠANA, SODS – CIETUMĀ.

 2. Labrīt, cik jauki bija sust!

 3. 976t86tg807tg7y787 Atbildēt

  Jāizdomā tikai precīzs formulējums, lai zem “krimināla” nepakļūtu arī sēņotāji,”
  ………………..
  Ņirdziens un nekas vairāk. Zaļie vīriņi pārkvalificēsies sēņotājos un pierādi pretējo. Militārs objekts ir militārs objekts un nepiederošiem tur nav jāvazājas. Punkts. Kas svarīgāks, tārpainas bekas vai Valsts drošība?
  Viena šautuve (Kadagā) ar žogu apvilkta ir tad bija gadījums, kad pa apakšu izkasa bedri un ielīda teritorijā, tipa sēnes neskartas tur varētu būt. Privātīpašums neaizskarams un tamlīdzīgi, kā’dēl tādi pat noteikumi neattiecas uz Valsts īpašumiem?

 4. Zaļo vīriņu pārbaude – te Latvijas sargi čuč un gaida reglamenta likumus… Gaidiet labāk zaļos vīriņus jau pie vārtiem… ielien tā kādā Krievijas kara bāzē un uz mājām kā krava 200…

 5. Armijas valodā runājot Ādažu poligonā no krievijas puses bija izlūkošana bez kaujas,drīzumā var gaidīt izlūkošanu ar kauju.
  1940.g. 15.jūnijā Masļeniekos izvietotiem Latvijas robežsargiem nakts aizsegā no krievijas uzbruka NKVD karaspēks,tā bija izlūkošana ar kauju,kas deva atbildi ka Latvija okupācijai nepretosies.
  Ja 1940.g. latviešiem vēl dzīvs bija latviešu strēlnieku gars,tad tagad no tā nav ne smakas.

 6. pamela – tu runaa muljkjiibas! Atceros – sava dienesta laikaa Liepaajaa netaalu no muusu kazarmaam zhogaa bija speciaala eja uz tuveejo bodi – to izmantoja visu tuveejo kazarmu zaldaatinji – taa skaitiijaas PSRS Juuras kara flotes baaze. Taads bardaks, kaads bija toreizeejajaa armijaa, shaubos, ka ir iespeejams civilizeetaa valstii:) Aadazhu baaze, protams, ir NATO baaze, tas ir – taa ir muusu Latvijas armijas baaze:) Tiem komenteetaajiem, kas veel nezin, ka mees esam NATO!

 7. Pilnībā piekrītu “ES!!”.Ne NATO,bet Graubes un izslavētā Vējoņa degungalā,kas norāda uz to,ka tāds Vējonis ir NULLE armijas sakārtošanā.Lai kāds pamēģina Krievijas kara bāzei kaut tuvoties!! Idiotu bars valsts spicē un visur citur,arī Saeimā,valdībā,prezidentā.Kāds vadātājs apsēdis mūsu valsti,ka nu nekas nav kā pie cilvēkiem.Viens sīuks papagailis ,krimiķis,drāž visu politkretīnu bandu,TIEŠI TĀ !!!Bičkoviči,Kalmeieri,Vējoņi un Bergmaņi un kas tik vēl nē ,tiek sēdināti amatos un valsts turpina stūrēt ar krimiķa ZZS un SC svētību uz klinti.Atsākas mērkaķošanās ar “Liep.metalugru”.Ko vēl tur sagrūdīs un CIK ??Ādažos rāpies kas grib! KURŠ tagad TICĒS tādai armijai un graubem ar Vējoni?Tur jau varēja Putina specvienība paspridzināt,JA GRIBĒTU !

  • Aizveries,trolli! Tava pārcentība zākājoties tevi atmasko!

  • Piekriitu Pamelai. Ja taa turpinaasies, tad driizumaa krievu extreemisti sariikos kaadu feijerverku, kaadaa no Latvijas kara baazeem, interesanti, vai arii tad atbildiigaas personas tikai kasiis pautus un atrunaasies.

   • Tagad visaa plasaja Krievijaa ir zinaams ka Latvijas kara baazhu teritorija netiek noveerota ar CC TV un NETIEK APSARGAATA, Vejonis un Graube tikai smiin uusaas, jefini.

  • Es pats personīgi šad tad pabiju krievu armijas bāzē nelegāli Rīgas centrā PSRS laikos. Tas bija tajā vietā kur tagad ir Mercedes servisa centrs. No tās puses, kur tagad Latgalīte bija sprauga betona žogā un caur turieni padeva benzīna kannas un visu pārējo, ko zaldātiņi tirgoja. Bāze iekšā es līdu tikai, kad vajadzēja kādu konkrētu zolli sameklēt. Regulāri pirku degvielu. Vienreiz nopirku auto akumulatoru. Nedomāju, ka kaut kas Krievijā ir baigi mainījies.

 8. KĀPĒC ATKAL NATO??????????????? LATVIJAS ARMIJAS BĀZES DEGUNGALĀ, MĪĻIE!!! KAM TAD PIEDER MILITĀRĀ BĀZE ĀDAŽOS – LATVIJAI vai AMERIKAI??????? Kas notiek dažu laba žurnālista galvā, ka tik ĻOTI GRIBAS VISU” PIESIET” NATO UN AMERIKAI???? KĀPĒC!?!

 9. Peec buutiibas paarkaapums ir loti liels – apzinaata nelegaala ielauzhshanaas citas valsts kara baazee. VAI KAADAM TAS NAV SAPROTAMS ? Kaadi likuma panti veel vajadziigi. APSMIEKLS LATVIJAI.

 10. Nozheelojama apsardze.Krievs,var nirgaaties par muusu valsti,redziet,vinjam ir visaadas tiesiibas…Kauns par taadiem vad.kaa,Graube, Stafeckis….

 11. Jā, Ādažu poligonā rudeņos arī sēņotāji un ogotāji cenšas iekļūt.

Draugiem Facebook Twitter Google+