×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
1. maijs, 2017
Drukāt

Pseido dabas aizstāvji nogalinājuši 90 ūdeļu mazuļu (26)

Foto Kate ŠternaFoto Kate Šterna

29.aprīļa naktī, pagaidām nezināmi cilvēki nelikumīgi iekļuvušu SIA “Gauja AB” zvēraudzētavā un izlaiduši vairākus desmitus vaislas ūdeļu, ar to nodarot uzņēmumam aptuveni 3000 eiro lielus zaudējumus, ziņo mediji un SIA “Gauja AB”.

No būriem izlaista 41 ūdele. Palikuši bez mātes siltuma, lielākā daļa nesen dzimušo mazuļu gāja bojā. Tādējādi, izmantojot dzīvnieku tiesību aizsardzību kā aizsegu, pseido dabas aizstāvji patiesībā nogalinājuši ap 90 jaundzimušo ūdeļu mazuļu.

SIA “Gauja AB” nekavējoties vērsusies policija, kas jau ir sākusi izmeklēšanu. Kā medijiem atzina uzņēmuma vadība, šis ir pirmais gadījums ražotnes vēsturē, kad zvēraudzētavā kāds ielaužas ar nolūku atbrīvot dzīvniekus. Pēc šī incidenta šis un citi kažokzvēru audzētāji plāno pastiprināt apsardzi un drošību fermās, taču neatklāj, kas tieši tiks darīts, lai nākotnē izslēgtu tamlīdzīgus ļaundaru uzbrukumus.


Izlaiž brīvībā dzīvniekus, nedomājot par sekām

Ārzemēs šādi gadījumi un cilvēki, kas rīko diversijas līdzīgas nule Latvijā notikušajai, nonāk varas iestāžu redzes lokā. Piemēram, Amerikas Savienotās valstīs regulāri saskaras ar šādiem gadījumiem. Chicago Tribune savā mājas lapā internetā raksta par kādu gadījumu pirms četriem gadiem, kad Kalifornijas fermā ielauzušies divi vides aktīvisti, kuri izlaida brīvībā vairāk nekā 2000 ūdeļu. Rezultātā tika nodarīts liels kaitējums vietējai dabai. Taču ne jau visas ūdeles izdzīvoja – ļoti liela daļa gāja bojā netālu no fermas uz ceļiem un citādāk. 2016.gadā abi vides aktīvisti atzīti par vainīgiem un viņiem piespriests cietumsods.

2013.gadā tur pat ASV divi tā dēvētie vides aktīvisti atbrīvojuši vairāk nekā 5 000 ūdeļu, nodarot milzu kaitējumu vietējai kažokādu industrijai, jo bija ielauzušies vairākās fermās dažādos štatos. Abi tika apsūdzēti. Maksimālais sods par šādu nodarījumu Amerikas savienotajās valstīs ir 10 gadi cietumā un 250 000 naudas sods.

Pateicoties vides aktīvistiem, tiek nodarīts liels kaitējums dabai un izzūd vietējā suga
Sabiedrībai uzspiestais uzskats, ka savvaļas dzīvniekus noķer un tur nebrīvē zvēraudzētavās ir absurds! Modernās saimniecības maksā ievērojamas naudas summas par vaislas ganāmpulka iegādi. Amerikas (Neovison vison) ūdelēm, kā zināms, uz zoda ir balts plankums, kas skaitās kā defekts kažokādu biznesā. Audzētāji īpaši atlasa un audzē zvēriņus ar konkrētu kažokādas toni un noteikti bez baltiem plankumiem. Šādi dzīvnieki paaudžu paaudzēs dzīvo cilvēka aprūpē un nav pielāgoti dzīvei ārpus krātiņiem. Kāds sakars ar šo gadījumu? Vistiešākais. Ir jāsaprot, ka dzīvnieks, kas ir audzēts nebrīvē paaudžu paaudzēs, turēts mākslīgos apstākļos, ir pastāvīgi nodrošināts ar barību, lielākoties, nav spējīgs izdzīvot savvaļā. Šādas ūdeles, izlaistas dabā, meklēs iespēju baroties cilvēka tuvumā, bet lielākā daļa ies bojā. Tikai neliels procents no izlaistiem dzīvniekiem spēj izdzīvot dabā. Taču tās, kuras izdzīvo, rada ļoti lielu spiedienu uz vietējo faunu un ne tikai tādēļ, ka aktīvi medī, bet arī tādēļ, ka izspiež citus līdzīgus plēsējus no savas bioloģiskās nišas. Pie tam, dzīvniekiem, kas auguši nebrīvē, ir lielāki pēcnācēju metieni.

Bioloģijas doktors Jānis Ozoliņš norāda, ka Amerikas ūdele ir salīdzinoši liels caunu dzimtas plēsējs. Pateicoties tam, ka tā spēj veikli kāpt kokā, dzīvot alās, pārvietoties ūdenī un purvainās vietās, tā ne tikai ir ļoti labi piemērota dzīvei dažādos Latvijas biotopos, ir grūti notverama un nodara milzu kaitējumu dabai – melnā Amerikas ūdele izēd uz zemes ligzdojošo putnu ligzdas un var nomedīt arī perējošās mammas, tās apdraud mājputnus un ļoti veikli ķer zivis un vēžus. J.Ozoliņš norāda, ka bieži vien mednieki, zivju dīķu saimnieki un lauku apvidus iedzīvotāji zivju izzušanā kādā dabīgā vai mākslīgā ūdens tilpnē vaino izmērā lielākos ūdrus, bet pie vainas patiesībā ir ūdeles. Šo dzīvnieku ir ļoti grūti noķert vai nomedīt. Amerikas ūdele ir kļuvusi par iemeslu tam, ka Eiropā, tai skaitā Latvijā, Lietuvā un daļā Igaunijas pilnībā ir iznīkusi vietējā suga – Eiropas ūdele (Mustela lutreola).

Arī Lielbritānijā situācija ir līdzīga – Amerikas ūdele ir kļuvusi par iemeslu praktiski pilnīgai vietējās Eiropas ūdeles iznīkšanai. Anglijā melnās Amerikas ūdeles tika ievestas audzēšanai fermās, bet savvaļā tās izlaiduši tie paši dabas aktīvisti, kuri izmanto dzīvnieku aizsardzību un tiesību aizstāvību kā lozungus.

Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienība (IUCN) pirms dažiem gadiem veica pētījumu, kā rezultātā Eiropas ūdele ir iekļauta Sarkanās grāmatas kritiski apdraudēto sugu kategorijā http://www.iucnredlist.org/details/14018/0. Tas nozīmē, ka šis dzīvnieks ir tuvu izmiršanai un lielā mērā pie vainas ir Amerikas ūdeļu invāzija, ko sekmējuši pseido dabas draugi un dzīvnieku tiesību aizstāvji. Šobrīd vairākas valstis ir uzsākušas Eiropas ūdeles populācijas atjaunošanas programmas. Viens no veiksmīgākajiem piemēriem ir Igaunija, kur Hiijumaa un Saremaa salās tiek atjaunota mūsu dabai raksturīgo ūdeļu sugu populācija .

Piedevām, Amerikas ūdele Eiropas savvaļā tiek uzskatīta par invazīvo sugu, Eiropas Savienībā aicinot dalībvalstīm darīt visu iespējamo, lai to skaitu samazinātu. Izlaižot Amerikas ūdeles savvaļā gan dabai, gan arī dzīvniekiem tiek nodarīts milzīgs kaitējums.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Varbūt tiešām pastāstiet mums, nezinīšiem, kādi sodi ir par aizsargājamu putnu un dzīvnieku noslaktēšanu medībās. Piemēram, par to pašu medni, par ko ir stāsts. Kādi sodi – dodiet precīzus naudas soda apmērus, stāstiet, kādos gadījumos tiek cauri ar naudas sodiem, kādos piemēro kriminālsodus tepat Latvijā, salīdzinājumam sniedziet informāciju ar Somiju, Vāciju, Austrāliju, Ziemeļkoreju, u.c. Tur varbūt par medņa nošaušanu draud mūža ieslodzījums?!!! Par valsts resursu izzagšanu! Tā nevarētu būt? Un kā ir Ugandā??? Mums būtu lietderīgi uzzināt šo informāciju, patiešām. Izglītojiet mūs ar publikācijām, kas apmaksātas no Medību saimniecības attīstības fonda naudas.

  • Paldies! Ideja ir laba un īstenojama.
   Tikai es gribētu NORĀDĪT, ka mednis, par kuru it kā ir runa tika nomedīts likumīgās medībās Somijā. Punkts. Gaidiet publikāciju, kas jau ļoti drīz sekos.
   Tas, ka mediji un dažādas histēriskas organizācijas vēlas sakūdīt tautu, iespējams, izmantojot ļoti labi apmaksātu “žurnālistu” pakalpojumus nav nekas jauns. Taču nedrīkst zaudēt objektivitāti un ļauties māņiem un propagandai.

 2. Lai iet tagad tuvējām mājām kaķēnus, cāļus, pīlēnus arī “atbrīvot”- tos visus ūdeles var nokost un pat kādu jaundzimušu kucēnu.

 3. Šis vājais mednieces apcerējums, kā redzams, ir atbildes reakcija uz portālā Pietiek.com un citu mediju top ziņu par mednieka pieķeršanu nelikumīgās medībās nošaujot medni, kas ļoti ticami notikušas Latvijā, un par šādām izdarībām pēc likuma pienākas kriminālatbildība, arī Latvijā. Skaidrs, ka, ja mednieks stāstītu patiesību un patiešām lepotos ar savu izdarību, ja medības būtu bijušas legālas un kaut kur ārzemēs, informācija par tām netiktu slēpta. Šis mednieces apcerējums ir acīmredzams manevrs uzmanības novēršanai no medņa lietas.

 4. Rakstā ar lielu pompu uzskaitīti sodi, kādi nu kurā valstī tik nav piemēroti par šādiem nodarījumiem. Taču mūsu valsts gan var lepoties ar absolūtu bezsodāmību, kad Krimuldas mājas cūku audzētājam mednieku kaitnieciskās rīcības dēļ, speciāli neizšaujot mežacūkas un apzināti veicinot ĀCM izplatību valstī, nācās īpaši nežēlīgā veidā noslaktēt vairāk kā 10 000 mājas cūku. Un tas šajā valstī ir pilnīgi normāls notikums, kas uz medniekiem neattiecas! Nekādi sodi medniekiem! Nekādas kontroles medniekiem! Nekāda atbildība! Šie var svilpot un dzīvot cepures kuldami! Vajadzētu vienreiz sākt uzskaitīt krimināllikuma pantus par medību pārkāpumiem, un sniegt informāciju, cik mūsu valstī ir reāli iebāzti aiz restēm šādi likumpārkāpēji. Tad būtu līdzsvars.

 5. Ja vainīgos izdosies notvert (un es ceru, ka izdosies!) – reālu cietumsodu un likt atlīdzinārt zaudējumus, droši vien vairāku desmitu tūkstošu apjomā. Bet fermām turpmāk bruņotu apsardzi.

  Par kažokādām – sintētiskie “kažoki” piesārņo dabu – gan pēc novalkāšanas, gan ražošanas procesā un arī normāli nesilda.
  Bet, tie, kas ir pret to valkāšanu, lai iestājas arī pret gaļas ēšanu un protestē arī pret cüku un vistu fermām,,, Arī govīm atņemt teliņus, lai būtu vairāk piena ir lopu mocīšana…

  • Tu, Murray, esi laikam pati sintētiska biosfēras atlieka, tu varētu vienkārši vairs nelīst internetā un neizcelties ar savām “pērlēm”. kurš vispār normāls cilvēks 21. gadsimtā nēsā kažokādas, pat veikalos virs vidus līmeņa tās netiek pārdotas, ne? Vispār, tas ir kaut kāds PSRS lāsts, jo cik redzu, pat tajos -6 grādos, babuļas un krutās, bagātās sieviņas kāto savos kažokos ar savām čivavām padusē. Kam vajag to zvēru nāvi? Kam? Vismaz 90% no man zināmiem cilvēkiem kažokus nelieto, un tā nav tā daļa, kas varētu likties tev tuvāka – Maskačkas tusovšiki (vismaz pēc tava aprobežotā komentāra spriežot). Gaļu arī neēdu, bet, ja kas, tas ir pavisam cits jautājums. Kažoki (vismaz Latvijā) nav primārā vajadzība un nekad arī vairs nebūs, jo ziemas paliek ar vien siltākas. Gaļa tomēr ir savādāka lieta, un atkal pieminu tev, ka pati to es neēdu. Nerunā dumības vienkārši.

 6. Vai nav aizdomīgi, ka ārzemēs izlaiž tūkstošiem, bet Latvijā tikai dažus desmitus? Slikti centušies?

 7. Par “dabasmīļiem” uzdodas visādi deģenerāti, kuriem postīšana ir iedzimta !!!

 8. Malaci. Visu cienu. Kads vismaz uzdrosinas kaut ko darit. Labak jau mirt briviba ! Tapat visi sie dzivniecini bija lemti navei?

 9. Isti nesaprotu, kas labāk- mazuļi izlaisti no būriem un gājuši bojā. Ļoti žēl.
  Otra viņu “labās” un humānās dzīves iespēja- nodzīvot būros, viens otram uz galvas, slimiem un veseliem kopā un tad tikt “humāni” noslepkavotam, lai kādai būtu ko uzģērbt un padižoties. Tas laikam labi?

 10. starp mums cilvēkiem dzīvo daudz reptiļi ,kas ietērpušies ,nomaskējušies cilvēku ādās ,vēl tiem vajag dzīvnieku ādu,gaļu .

 11. Pateicoties dabas draugiem mums jau ir invazīvā jenotsuņu kopiena, tagad arīo vēl amērikas ūdeles. Tādus pašus atdot plēsējiem .

  • Viena tante teica un visas stulbās aitas klausījās muti ieplētušas… 90% izbēgušie kažokzvēri ir audzētāju vaina, kas ir par stulbu un skopu lai nodrošinātu normālus sprostus no kuriem dzīvnieks vienā jaukā dienā vienkārši izkāpj… Turklāt kad pieņem darbā dzērāju vaņu nav jābrīnās ka sprosti paliek vaļā un visi lopi aiziet brīvsolī…

 12. Dabas aktīvistiem vajag oadonāt nedaudz, pirms rīkojas…

  Bet kažokādu tīkotājiem vajag vēl vairāk padomāt – varbūt nevajag smukumam kažokus nēsāt, ko? Tik smuki nemaz nav…. patiesībā diezgan šausmīgi!

 13. ”Tas nozīmē, ka šis dzīvnieks ir tuvu izmiršanai un lielā mērā pie vainas ir Amerikas ūdeļu invāzija, ko sekmējuši pseido dabas draugi un dzīvnieku tiesību aizstāvji. ” Nu šis tekts ir pērle. Kur te pie vainas ”pseido dabas draugi” vai tad viņi stipa tās ūdeles pāri okeanam, vai varbūt viņas pašas pārpeldēja? Nē viņas eiropā ievazāja tieši smerdeļi kažokādu zvēru audzētāji. Un novelt vainu uz ”dabas aizstāvjiem” ir tīrā muldēšana, jo šie dabasdraugu reidi ir uz pirkstiem skaitāmi, kur pretī nemākulīgu audzētavu uzturēšanas gadījumā izbēgušo dzīvnieku skaits ir mērams tūkstošos ja ne pat milionos.

 14. Vini ari dara postu tautsaimniecibai. Ko daris Gaujinieki, brauks uz Iriju tagad?

 15. Dzīvām ūdelēm velk nost ādu, tas nav noziegums ?

  • Pierādījumi? Kas to ir izdomājis? Tad var būt arī dzīvām govīm karbonādes griež nost?

   • Vai tik paši “dabasmīļi” nav šo slimo fantāziju uzražojuši?…

   • Vispar jau ta ir taisniba, VARI IEGOOGLET, tas saistits ar kažoka kvalitates saglabasanu, un to procesu video ir pilns internets. Tapec nepadari pats sevi par idiotu pasteidzoties ar komentaru.

 16. īvām ūdelēm velk nost kažoku, tas nav noziegums ?

  • Vai tas ir pierādīts.
   Teļam pirms npvelk ādu ,viņu pirms novel ādu ņem un nokauj un pēc tam novelk ādu .bet diezvai dzīvai ūdelei diez vai

 17. Viņu nāve tika tikai pasteidzināta un nepiepildīja neviena kabatu… Nolādētie ādu biznesmeņi!!!!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +15
Alūksne +12.9
Daugavpils +15
Saldus +11
Liepāja +16.5
Jelgava +10.5
Ventspils +15.9
Limbaži +10
Madona +14.5
Rēzekne +13.0
Draugiem Facebook Twitter Google+