×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
15. decembris, 2016
Drukāt

Pseidoziņu trakums. 9 praktiski padomi, kā atpazīt un neizplatīt melus internetā (5)

1. Akli netici nevienam!

1no9
trustnoone_1481626316-630x372

Ziņām televīzijā atkarībā no valsts tic vidēji 20% līdz 70% cilvēku, bet interneta mediju ticamība tiek vērtēta kā krietni zemāka. Piemēram, kaimiņvalstī Krievijā interneta vēstījumiem uzticas tikai 8% iedzīvotāju. Pārējie netic un pareizi vien dara, ņemot vērā lielo dezinformācijas un pseidoziņu īpatsvaru.

Arī Latvijā pēdējā laikā izvērtušās plašas diskusijas par to, kādiem interneta medijiem un kādā mērā uzticēties. Tāpēc piedāvājam deviņu soļu plānu, kas var palīdzēt izvairīties no nepatiesas informācijas patērēšanas un izplatīšanas.

Pieņem zināšanai un samierinies: informācijas ir pārāk daudz. Tik daudz, ka vienkārši iedalīt “patiesajā” un “melīgajā” to vienkārši nav iespējams. “Feiki” parādās gan ar vēlmi kādu piekrāpt, slēpjot vai sagrozot patieso informāciju, gan skatījumu radīšanai un “tāpat vien” – lai jautrāk.

Pat tie avoti, kas nemaz nevēlas kādu piekrāpt, var balstīties uz nepatiesām ziņām, jo dezinformācija “iesūcas” arī ziņu aģentūrās, cienījamos televīzijas kanālos vai tos ar nopietnu sejas izteiksmi klāsta kompetenti speciālisti. Vienkārši sakot, daži melo nevis tāpēc, ka vēlas piemānīt, bet tāpēc, ka paši ir piemānīti.

Faktu pārbaude ir nopietna izdevuma žurnālista darba pienākums, bet kļūdīties var jebkurš. Bet internetā, kur raksta un publisko informāciju visi, ne tikai profesionāļi, kuru amata aprakstā minēta faktu pārbaudīšana, tādu piemānītu oratoru ir bariem.

Ko darīt? Nekam neticēt uzreiz un bez ierunām, šaubīties par visu. Šāda pozīcija ož pēc paranojas, bet tādi ir informatīvās higiēnas noteikumi!

IEDZĪVOTĀJU ATTIEKSME PRET MEDIJIEM ES. 2016. GADA MARTĀ PUBLISKOTS PĒTĪJUMS

 1. Akli netici nevienam!
 2. Skaties uz avotu!
 3. Rūpīgi apskati bildes!
 4. Noskaties visu video un izlasi komentārus
 5. Jautā aculieciniekiem!
 6. Noskaidro, pajautājot autoriem
 7. Pārbaudi dižu cilvēku citātus
 8. Jaunumus pārbaudi pie speciālistiem
 9. Mācies!

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Viss i baigi kruta Atbildēt

  Tikai kaapeec laviizeeni pashi ar miil falsho informaaciju izpatiit? Taa sakot papljurksteesim rakstinju par patiesiibu, bet naudinja nesmird un turpinaasim drukaat melus?

 2. ienaidnieks vienmēr meklēs sāpīgāko vietu.
  Tad, varbūt, dzīvosim tā, lai sāpīgo vietu nebūtu
  nevis centīsimies izmeloties ?

 3. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  Ir sacīts: “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”

  Un, arī: “Lai redzētu to, kas notiek degungalā, vajadzīga nepārtraukta piepūle.” ?

  / Džordžs Orvels vai īstajā vārdā Eriks Arturs Blērs, 25.06.1903. ~ 21.01.1950., leģendāri pravietiskā rakstnieka izcilākie darbi – “Dzīvnieku ferma” un “1984”. /

  =======

  Mediju ziņa (2015. gads): “Latvijas mediju vidē ir virkne mūžsenu un ar to visai negribīgu un max. novēlotu modernizēšanos jaunienākušu problēmu, bet galvenais mediju vides hroniskās problemātikas iemesls saistāms ar Latvijas mazo un valodiski sadalīto tirgu šajā izmirstošajā valstī, kurā grūti finansiāli darboties kvalitatīviem medijiem, pēc kuriem, pie tam vēl, arī ir mazs un arvien sarūkošāks pieprasījums šīs valsts sabiedrībā. No tā izriet virkne problēmu, kas saistītas ar žurnālistu atalgojuma sistēmu, žurnālistu vēlmi migrēt uz PR sfēru, valsts pārvaldi vai biznesu, mediju pietāti pret reklāmdevēju, mediju (NE)spēju investēt pētniecībā, un pat vienkārši saturiski vai vizuāli ar ārvalstu medijiem konkurētspējīgā produktā.” … ( apt.cit.vied.aut. – žurnāliste Baiba Lulle, publikācija “Medijprati Putni gaidot.”, 25.02.2015., “NRA” )
  ——-
  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas KALPOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 4. Un to raksta portāls ar sadaļām Ezotērika un Mistika

Draugiem Facebook Twitter Google+