Pasaulē
Vēsture

PSRS laiku mode: 6 neglītākās lietas padomju sievietes garderobē 37

Padomju Savienības laikos ģērbties moderni un stilīgi varēja atļauties tikai tautas mākslinieces un politbiroja locekļu sievas. Visām pārējām sievietēm nebija jābūt buržuāziskās modes pakaļskrējām un viņas iegādājās tikai to, pieļāva GOST standarts jeb VVST (Vissavienības valsts standarts).

Tie bija lēti, praktiski, bieži pat neglīti apģērba gabali pasteļpelēkos toņos, kurus varēja atļauties iegādāties jebkura padomju sieviete. Tiem bija jābūt vienkāršiem un ērtiem, lai nenovirzītu uzmanību no darba padomju ekonomikas uzplaukuma labā.

Protams, atradās arī tādas sievietes, kuras pāršuva bezgaumīgo padomju apģērbu vai arī šuva sev drēbes pēc pasūtījuma, taču kopējā masa nēsāja to, kas bija pieejams veikalos.

Lūk, pašas populārākās neglītākās lietas padomju sievietes garderobē:

1. Virsdrēbes
Pagājušā gadsimta 60.gados tika uzsākta rūtainu virsdrēbju ražošana. Tās nēsāja visi – bērni, pusaudži, sievietes. Mēteļa fasons bija absolūti bezformīgs. Šāds modelis tika uzskatīts par universālu un tiks šūts sievietēm ar jebkuriem parametriem. Galvenais – praktiskums, nevis skaistums.

2. Apavi
GOST sievietēm piedāvāja apavus uz zema papēža. Līdztekus tam, ka šie apavi bija ārkārtīgi neērti, tie arī izskatījās tieši tā kā vīriešu garderobes elements. Pagājušā gadsimta 70.gados padomju sievietes bija gatavas atdot visu algu par elegantiem itāliešu vai austriešu apaviem. Lai tos iegādātos, nācās diennaktīm stāvēt garās rindās.

3. Lietišķais kostīms
Pagājušā gadsimta populārākajā lietišķajā kostīmā tērptu var redzēt galveno varoni Ludmilu slavenajā kinofilmā “Dienesta romāns”. Tieši šādus bezformīgus un blāvus “apģērba maisus” bija spiestas valkāt tūkstošiem padomju sieviešu.

4. Apakšveļa
PSRS vieglā rūpniecība darbojās teicami un “priecēja” sievietes ar neērtiem krūšturiem un šausmīgām apakšbiksēm jeb stilbbiksēm. Tādus apakšbikses bija spiestas valkāt teju visas padomju sievietes.

5. Bikses
Attiecības ar biksēm padomju sievietēm ilgi neveidojās. Tikai pagājušā gadsimta 70.gados daiļā dzimuma pārstāves tās sāka aktīvi nēsāt. Bet līdz tam viņu garderobē bija tikai šādas uzkārstas jātniekbikses, kuras, starp citu, ļoti labi pasargāja no aukstuma.

6. Peldkostīms
Padomju sievietes līdz pēdējam pretojās “rietumu izvirtībai”. Slēgti maisveidīgi peldkostīmi Padomju Savienībā bija iecienīti līdz pat pagājušā gadsimta 70.gadu beigām.

Saistītie raksti

Bijušajā PSRS sievietēm nācās pielikt lielas pūles, lai izskatītos skaisti un moderni. Neraugoties uz veikalos pieejamajiem bezformīgo un neglīto apģērbu blāķiem, viņas pamanījās uzšūt sev drēbes pēc Baltijas valstu žurnālu piegrieztnēm un pāršūt apģērbu, skatoties kā ģērbjas pazīstamas aktrises.

Un tikai iestājoties 80.gadiem, padomju sievietes varēja izjust brīvības garšu. Modē nāca vārītie džinsi, “banāni”, apspīlētas bikses un indīgi spilgtas krāsas. Modes dāmām sākās dumpinieciskuma un krāsu trakuma laiks.

Avots: “makataka.ru”

LA.lv