×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
12. septembris, 2014
Drukāt

PSRS okupācijas radītos zaudējumus lēš vairāk nekā 300 miljardu eiro apmērā (9)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

PSRS okupācijas radīto zaudējumu kopsumma varētu krietni pārsniegt 300 miljardus eiro, šodien pēc Ministru kabineta PSRS okupācijas zaudējumu apzināšanas komisijas sēdes žurnālistiem sacīja tās locekle Ruta Pazdere.

Komisijas darba ilgums būs atkarīgs no pieejamā finansējuma un varētu būt apmēram pieci gadi, skaidroja Pazdere. Šogad darbam ir atvēlēti apmēram 35 000 eiro, bet nākamajā gadā plānotais finansējums paredzēts apmēram 50 000 eiro. Naudu paredzēts tērēt juridiskā pamatojuma sagatavošanai, nepieciešamo datubāzu un metodoloģiju izveidošanai, pauda komisijas locekle un komisijas priekšsēdētājs vēstures doktors Edvīns Šnore (VL-TB/LNNK). Komisijas locekļi atalgojumu par darbu nesaņem.

Pazdere sacīja, ka padomju laikā Latvijas iedzīvotāji zaudējuši apmēram 10 miljonus cilvēkgadu un nepieciešams izveidot metodoloģiju, kā zaudētās cilvēkstundas pārvērst ekonomiskās vienībās. Komisijas priekšsēdētājs norādīja, ka nepieciešams aprēķināt arī zaudējumus par cilvēku nelikumīgu iesaukšanu PSRS armijā, kas izraisīja vairāku personu sakropļošanu un nāvi. Krievijai par to ir jāuzņemas atbildība kā PSRS tiesiskajai mantiniecei.

Vaicāts, vai, ņemot vērā grūtības saņemt kompensācijas par nodarītajiem zaudējumiem, komisija neveic bezjēdzīgu darbu, Šnore atbildēja noraidoši, skaidrojot – ja noziedznieks neatzīst, ka ir noziedzies, tas nenozīmē, ka sabiedrība ar to samierinās. Pazdere norādīja, ka aprēķini ir jāveic, lai zaudējumu apmēru uzzinātu gan Latvijas iedzīvotāji, gan starptautiskā sabiedrība.

Taujāta, vai sēdes organizēšana nav saistīta ar Šnores kandidēšanu 12.Saeimā vēlēšanās oktobra sākumā, Pazdere norādīja, ka sēdes sasaukšanas laiks noteikts, jo kļuva zināma informācija par pieejamo finansējumu. Daļu no finansējuma līdz 23.augustam bija paredzēts novirzīt konferenču organizēšanai, un līdz tam laikam nebija zināms, kāda naudas summa atliks komisijas darbam. Šnore norādīja, ka viņam kandidēšana netraucē pildīt priekšsēdētāja pienākumus.

Šodien komisijas sēdē tika sniegta atskaite par iepriekšējo darbu un par izlietotajām finansēm, informēja Šnore. Pēc darba noslēgšanas komisija juridisko pamatojumu un savus secinājumus iesniegs Saeimā, norādīja Pazdere.

Kā ziņots, komisija nodarbosies ar PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanu, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanu un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanu.

Komisijā strādā 13 dažādi speciālisti no ministrijām, valsts institūcijām un sabiedriskajām organizācijām.

Jau ziņots, ka 2009.gadā krīzes dēļ komisijas darbība tika apturēta. Sarunas par komisijas darbības atjaunošanu notikušas jau pagājušajā gadā.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. kartejais stulbums.

 2. Tu tiešām esi tikai “parakājies” vēsturē, nevis to mācījies, bet galvenais, neko neesi no vēstures sapratis, tāpēc esi spējīgs te rakstīt tikai ideoloģiskus komentārus. Socialisms sakņojas marksismā, bet marksisms – varmācībā. Nacisti Vācijas nelaimēs vainoja ebrejus, tāpēc ka Markss un daudzi no ebrejiem bija komunisti, izdarot secinājumus, ka tādēļ vainīga un jāiznīcina visa ebreju nācija. Bet ko darīja komunisti vēl pirms nacistiem? Viņi darīja pilnīgi to pašu un vēl parādīja nacistiem, kā tas jādara! Viņi sadalīja sabiedrību šķirās un paziņoja, ka pie visām sociālām nelaimēm sabiedrībā ir vainīga buržuāzija – uzņēmīgākais un aktīvākais iedzīvotāju slānis un lai būtu labāka dzīve, tas ir jāiznīcina. Esi spējīgs saskatīt līdzību – abi izmanto vardarbību kā līdzekli, lai iznīcinātu viņiem vien nevēlamu sabiedrības daļu, lai kā tu raksti, sasniegtu savus “dižos mērķus”. Paldies Dievam, abas ideoloģijas šodien atrodas vēstures mēslainē, bet vēl joprojām atrodas indivīdi, kas nebeidz par tām sajūsmināties.

 3. Daudziem sociālisms bija iespēja tikt pie izglītības un labākiem dzīves apstākļiem, kurus tā laika kapitālismā tie nebūtu saņēmuši un tāpat miruši būtu. Parakājaties tā laika vēsturē, kāpēc tad viss tā notikās, kad tautas vienojās revolūcijai. Tie bija diži mērķi, kuri diemžēl, bet pārcilvēciskas varonības dēļ neattaisnojās. Tas ir laiks, kad cīnījās divi pasaules uzskati savā starpā, bet, ja ņem vēl klāt fašismu- tad trīs. Un latvieši pabija it visās no frontēm. Un neba jau mums, pienapuiku paaudzei, būs tiesāt, kas kuram ko ir pārtērējuši. It sevišķi jau šā brīža situācijā, kad Krievija to vien gaida, lai kāds iespļautu tai sejā, un tā varētu ar bravūru atmakslāt. Pīšļi pie pīšļiem un dzīvība pie dzīvības, nekustiniet nelabo, lai tas vairs nemostas- ne mūsos, ne arī mūsu kaimiņos. Kapitālisms šobrīd nebūtu tik humāns, ja tam par biedu sociālisma idejas nebūtu dzimušas. Un Staļiniādes noziegumus galu galā arī PSRS nosodīja, parakājaties vēsturē, tumsoņas

 4. Murgs kaut kāds! It kā paši latvieši nebija starp tiem, kuri šos zaudējumus nodarīja. Te, nu, atkal redzams, kā latvietis jebkuru .. nolaizīs, lai tikai attaisnotu savu ienākumu avotus

 5. Mums ir jāparāda sava attieksme un jācīnās pret neliešiem.

 6. Vispār jau katram Latvijas Saeimas sasaukumam arī varētu piestādīt rēķinu par viņu varas laikā radītajiem zaudējumiem..

 7. Vai šajos aprēķinos ir ieskaitīti arī visi zaudējumi, kurus radīja okupācijas režīma varas pārstāvju veiktā prihvatizācija deviņdesmitajos gados? Visi tak zina, ka Latvijas tauta tika aplaupīta pēc sekojošas shēmas, visu īpašumu nacionalizācija četrdesmitajos gados un tad viss kas bija palicis no nacionalizetā labuma pēc 50 gadiem psrs bezsaimnieciskā ārprāta, psrs okupācijas režīma vietējie pārstāvji deviņdesmitajos gados pie varas esot veikli prihvatizēja.

 8. Zaudējumus piedzīt neizdosies Atbildēt

  Taču jāgādā, lai okupācija neatkārtotos!

 9. cik " ticams " skaitlis Atbildēt

  sareķinot pa gadiem uz gadu sanāk vairāk nekā šobrid budzets:) pašiem smiekli nenāk? tani laikā ko paši neko nepatēreja? neko nebūvēja…

Draugiem Facebook Twitter Google+