×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
6. janvāris, 2015
Drukāt

PSRS okupācijas zaudējumu apzināšanas komisiju atkal vadīs Tomels (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Jānis Tomels

PSRS okupācijas zaudējumu apzināšanas komisiju vairs nevadīs tās līdzšinējais priekšsēdētājs, Saeimas deputāts Ervīns Šnore (VL-TB/LNNK).

Valdība šodien nolēma, ka komisiju atkārtoti vadīs Engures novada domes deputāts, bijušā tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) padomnieks Jānis Tomels (JKP), kurš bija komisijas priekšsēdētājs tikko pēc tās atjaunošanas līdz Šnores iecelšanai šajā amatā.

Pērn septembrī komisija nāca klajā ar paziņojumu, ka PSRS okupācijas radīto zaudējumu kopsumma varētu krietni pārsniegt 300 miljardus eiro. Toreiz PSRS okupācijas zaudējumu apzināšanas komisijas locekle Ruta Pazdere sacīja, ka komisijas darba ilgums būs atkarīgs no pieejamā finansējuma un varētu būt apmēram pieci gadi.

Pazdere toreiz skaidroja, ka padomju laikā Latvijas iedzīvotāji zaudējuši apmēram desmit miljonus cilvēkgadu un nepieciešams izveidot metodoloģiju, kā zaudētās cilvēkstundas pārvērst ekonomiskās vienībās. Šnore toreiz norādīja, ka nepieciešams aprēķināt arī zaudējumus par cilvēku nelikumīgu iesaukšanu PSRS armijā, kas izraisīja vairāku personu sakropļošanu un nāvi. Krievijai par to ir jāuzņemas atbildība kā PSRS tiesiskajai mantiniecei.

Kā ziņots, komisija nodarbosies ar PSRS totalitārā komunistiskā okupācijas režīma upuru skaita un masu kapu vietu noteikšanu, informācijas par represijām un masveida deportācijām apkopošanu un Latvijas valstij un tās iedzīvotājiem nodarīto zaudējumu aprēķināšanu.

Komisijā strādā dažādi speciālisti no ministrijām, valsts institūcijām un sabiedriskajām organizācijām.

LETA jau ziņoja, ka 2009. gadā krīzes dēļ komisijas darbība tika apturēta. Sarunas par komisijas darbības atjaunošanu notikušas jau pagājušajā gadā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Prieks, ka Tomeļa kungs turpinās šo darbu !
    Zaudējumi ir grandiozi, tie jāzina tautai, lai labāk izprastu, kāpēc Eiropas attīstītās valstīs ekonomika ir augstākā līmenī, kāpēc pie mums joprojām maksā mazākas algas un kāpēc tāds negatīvisms tautā…

Draugiem Facebook Twitter Google+