×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
6. februāris, 2015
Drukāt

PTAC prasa “Mintos” pārtraukt investīciju pakalpojumu piedāvāšanu patērētājiem

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina AS “Mintos” pārtraukt investīciju pakalpojumu piedāvāšanu patērētājiem un mudina patērētājus izvērtēt riskus, aizņemoties no šī kreditora.

PTAC paziņojumā medijiem informē, ka, izsniedzot “Mintos” licenci patērētāju kreditēšanai, PTAC netika informēts par kolektīvās finansēšanas jeb tā saukto “crowdfunding” pakalpojumu. Tādēļ PTAC pieprasījis nekavējoties pārtraukt trešo personu jeb Latvijas vai ārvalstu fizisku vai juridisku personu piesaisti ieguldījumu veikšanai. PTAC arī pieprasa pārtraukt patērētāju savstarpējās finansēšanas, tai skaitā cesijas līgumu slēgšanu ar ieguldītājiem.

PTAC vērš patērētāju uzmanību, ka šāda veida investīciju pakalpojumi netiek īpaši regulēti ar konkrētiem normatīviem aktiem un var ietvert dažādus finanšu riskus.

PTAC konstatējis, ka “Mintos” piedāvātais kolektīvās finansēšanas pakalpojums tiek īstenots ar interneta jeb platformas starpniecību, kurā “Mintos” piedāvā investoriem izpirkt līdz 95% no kopējā prasījuma pret aizņēmēju, turklāt prasījumu iegāde platformā tiek balstīta uz cesijas pamata.

PTAC un Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) informē, ka atbilstoši Latvijas normatīvajiem aktiem Latvijā investīcijas ir tiesīgi piesaistīt tikai tādi tirgus dalībnieki, kuri saņēmuši FKTK licenci – kredītiestādes, ieguldījumu pārvaldes sabiedrības, ieguldījumu brokeru sabiedrības, alternatīvo ieguldījumu pārvaldnieki un krājaizdevu sabiedrības. Tā kā “Mintos” darbība nepakļaujas FKTK uzraudzībai, klienti, kas saņem minētā uzņēmuma pakalpojumus, nav aizsargāti ne ar vienu no valstī pieejamām aizsardzības shēmām, kā, piemēram, noguldījumu garantiju shēma kredītiestāžu noguldījumu gadījumā vai ieguldītāju aizsardzības shēma ieguldījumu pakalpojumu saņemšanas gadījumā no licencēta pakalpojumu sniedzēja.

PTAC uzsver, ka “Mintos”, neinformējot par izmaiņām tās pakalpojumos, bet, sniedzot plašsaziņas līdzekļiem informāciju par tās piedāvāto pakalpojumu, ir pārkāpusi Ministru kabineta noteikumu prasības, kas varētu būt par pamatu PTAC tiesībām pieņemt lēmumu par izsniegtās licences patērētāju kreditēšanai apturēšanu uz laiku līdz sešiem mēnešiem.

PTAC sniedzis norādījumu “Mintos” nekavējoties pārtraukt trešo personu jeb Latvijas vai ārvalstu fizisku vai juridisku personu piesaisti ieguldījumu veikšanai “Mintos” un patērētāju savstarpējās finansēšanas, tai skaitā cesijas līgumu slēgšanu ar ieguldītājiem.

FKTK vērš klientu uzmanību uz “Mintos” piedāvātajiem finanšu pakalpojumiem un norāda, ka šī uzņēmuma piedāvājums ir jauns finansējuma veids Latvijā, tāpēc, lai izvērtētu sniegto pakalpojumu atbilstību spēkā esošajam regulējumam, tostarp klientu tiesību aizsardzības jomā, FKTK tikās ar PTAC un “Mintos” pārstāvjiem, lai pārrunātu uzņēmuma komercdarbības modeli.

Kā ziņots, “Mintos” par savu darbību medijus informēja janvāra otrajā pusē. “Mintos” ir savstarpējo aizdevumu (peer-to-peer lending) platforma, kuras izveidei piesaistīts starta kapitāls viena miljona eiro apmērā. Starta kapitāls piesaistīts no riska kapitāla fonda “Skillion Ventures”.

Šīs nedēļas sākumā “Mintos” informēja, ka nedēļas laikā platformā “Mintos” investēti 250 400 eiro. Augstu interesi par iespēju ieguldīt izrādījuši arī starptautiskie investori, kuri veikuši ieguldījumus 30% apmērā no kopējās summas. Platformā ir veikuši investīcijas investori no Vācijas, Lielbritānijas, Nīderlandes, Francijas, Spānijas, Portugāles, Čehijas, Polijas, Īrijas, Luksemburgas, Beļģijas, Slovākijas, Slovēnijas un citām valstīm. Visaktīvāk no starptautiskajiem investoriem platformā iegulda Vācijas iedzīvotāji.

“Mintos” darbību pārrauga profesionāla padome, kurā strādā advokātu biroja “FORT” partnere Ramona Miglāne, Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins, kā arī “Superia Corporate Finance” partneris Mārtiņš Krūtainis.

Platformā “Mintos” pret nekustamā īpašuma ķīlu var saņemt aizdevumu, sākot no 8% gadā ar atmaksas termiņu līdz 10 gadiem, savukārt investoriem ir iespēja ieguldīt daļu savu brīvo līdzekļu ar atdevi līdz pat 15% gadā. Minimālā summa, ko investors var ieguldīt, ir 10 eiro. Nekustamo īpašumu vērtēšanu veic “Latio”, savukārt visi aizdevuma līgumi tiek slēgti pie notāra.

Pirmais aizdevums tika izsniegts 2014.gada septembrī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+