×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.1°C
Rozālija, Roze
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
4. februāris, 2018
Drukāt

Noziegumi, par kuriem neviens neuzzina… Ģimenes drāma gadu desmitu garumā (16)

Ilustratīvs attēls. Foto - ShutterstockIlustratīvs attēls. Foto - Shutterstock

“Ik dienu tiek pastrādāti noziegumi, par kuriem neviens neuzzina,” rakstīja Agata Kristi. Šis ir stāsts par elli, kurai labprātīgi, daudzu gadu garumā gājis cauri kāds cilvēks, cenzdamies palīdzēt tam, kurš pateicībā centies viņu iznīcināt.

No krustmātes, bijušās skolotājas, mantojis dzīvokli ar mēbelēm un milzu bibliotēku, Krustdēls* sāka ar revīziju – papīrus maisos izmešanai, grāmatu dublikātus – pārdošanai, grabažas – uz izgāztuvi. Vecās grāmatas ieinteresēja Kolekcionāru, un sagadījās tā, ka reizē ar nopirktajām vēstures grāmatām pie viņa nonāca pirms astoņiem gadiem rakstīts Skolotājas dokuments. Izlasījis, viņš atnesa to man…

Kā jau vecā kaluma ļaudīm pierasts, savu atmiņu stāstu, glīti pierakstītu, Skolotāja bija apliecinājusi gan ar datumu, gan parakstu. Ar skaidru mērķi – lai vēlāk, kad viņas nebūs, cilvēki uzzinātu patiesību. Pagājuši divi gadi…

Skolotāja un Ārijas jaunkundze

Dzimusi 1918. gadā reizē ar Latvijas valsti, uzaugusi inteliģentā, senā rīdzinieku ģimenē, macījusies smalkās skolās Latvijā un ārzemēs, viņa kļuva par Skolotāju un jau pirmās Latvijas laikā aizrautīgi mācīja bērnus. Karš, vācieši, krievi, padomju laiki – viņa zaudēja gan vīru, gan iespēju strādāt “normālā skolā”; drīkstēja tikai vakarskolā. No 60. gadiem līdz pensijai Skolotāja maizi pelnīja kā… tramvaja vadītāja.

Bet 1958. gadā, kad aizsākās šis stāsts, viņa mācīja un audzināja jauniešus strādnieku vidusskolas 8. klasē. No audzēkņiem un pedagogiem uzzinājusi – skolniece Ārija pēc stundām neiet uz mājām, bet sēž uz sola ielas malā, savukārt stundās, izsaukta atbildēt uzdoto, klusē. Skolotāja nolēma ar viņu no sirds izrunāties. Uzzināja, ka jaunā sieviete bērnībā slimojusi ar meningītu, tāpēc uztraukumu brīžos rodas aizture; uz mājām neiet, jo vīrs neatbalsta viņas mācīšanos un sarunas ne vienmēr ir patīkamas… Skolotāji izrādījās iejūtīgi – Ārija sekmīgi turpināja mācības. Pat pārcēlusies uz jauno, vīra darbavietas piešķirto dzīvokli, brauca no Sarkandaugavas uz Pārdaugavu; pabeidza skolu ar labām sekmēm. Tiesa, vīrs aizgāja pie citas.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Gribu, teikt, ka bez uguns nav dūmu, ir neuzrakstīts, ka vedekla A. ar savu dēlu- vēsturnieku piekāva A,, KURA gulēja slimnīcā un ārstējās. Kaut kas ir rakstīts un nepateikts.
  Skolotājas NELAIME, ka sava ģimene nebija un vecmeitas , problēma, ārstē un skolo apkārtējos.
  Padomju audzināšana.Bāzt degunu citu problēmās

 2. Tikai nevajag runāt par to, ka “nesaredz, dzird, bet nesadzird, kas notiek tepat blakus”. Kad dzīvē reāli saskārāmies ar to, ka paziņu, represēto, smagi piekauj viņas dēls, līdz pat lūzumiem un vairākkārtējai nonākšanai slimnīcā,izrādījās, ka reāli palīdzēt var tikai tuvinieki. Dēlam, vedeklai (dzīvē tēloja labo policistu, lai labāk kontrolētu vīramāti) augstākā matemātikas-fizikas izglītība, mazdēls students, visi labi. Sieviete slimnīcā apgalvoja, ka pati ir nokritusi, lai tikai dēls nenokļūst cietumā par smagu miesas bojājumu nodarīšanu. Tagad esot pieņemts likums, ka neatkarīgi no cietušā nostājas mediķi var ziņot par smagiem miesas bojājumiem. Pēc tam, kad dēls ieguva no mātes ģenerālo pilnvaru viņas īpašumu pārvaldīšanai, sievieti nogādāja pansionātā, lai gan viņa gribēja atgriezties mājās, viņai mājā bija atsevišķs dzīvoklis. Pensija kā represētajai viņai ir laba, ar to tiek apmaksāti pansionāta pakalpojumi.

 3. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 4. stāsts varētu būt labs, bet uzrakstīts ļoti glupi. brīžiem pat grūti izsekot līdzi, par kuru ir runa – Skolotāju vai Āriju.

 5. bacā…tā Ārija ļoti atgādina mana tēva bijušo draudzeni.

 6. Dzīve ir dīvaina un laikam tā ir ieprogramēta katrā cilvēkā ar visdažādākām, pat prātam neizdomājamiem notikumiem.Tam kam ir jānotiek, neviens no tā neaizbēgs, izņemot pasūdzēties gan var.

 7. Baidos padomat,kas butu,ja mana apakshirniece vai vispar kads man diktetu savus noteikumus mana dzivokli!Nenosaukshu vietu,kur butu iesprausts tas pakaramais,ar kuru vinja sita nabada veco kundzi!

 8. Kaut kādi murgi

 9. Teikshu ta. Tadas situacijas ir loti biezi. Un parasti taas piedzivo tie cilveki, kas pieciesh pacietigi nejaucibas pret sevi, ir ar vainas apzinu un tatad zemu pashvertibu, jeb necienu pret sevi. Ja tads cilveks vel ir inteligents un dabiski izpalidzigs altruists, tad vinsh sevi norok satiekot agresivu, pashtaisnu, egoistisku tipu. Pretoshanas launumam, negativismam izpauzas ne tikai ar to nedarishanu kadam citam, bet ari nepielaishanu to sev klat no cita+ari rikoshanos, lai tas nezeltu un neplauktu atradis labu vidi. Ja cilveki neko nedara, lai apturetu nekrietnibas, vini klust lidzvertigi, jo to veicina. Piemeram, es redzu, ka mans deleens slinko un, kad iekluvis situacija, kur vajag steidzami naudu, velas aiznemties. OK, es piekritu, bet ar stingu norunu, ka tas ir aizdevums un punkts. Ah, ka tad ta- tas ir tachu tavs dels! Ja ir gan, bet vinam javadzeja naudu tikai tapec, ka vinsh noslinkoja, bet es ravos melnas miesas! Es , kad vinsh atdeva naudu pateicu, ka vinsh vienmer vares aiznemties no manis, bet labak ir tachu nopelnit pasham. Nekadi uci , puci nav.Un vinsh censhasbut lepns un neaiznemties. Tas tik tads piemers, lai saprastu, ka ar savu “labdaribu” mes varam nodarit pilnigi pretejo.

 10. Sausmas.
  Arijai vajadzeja arstesanu.
  Nabaga skolotaja piecieta.

 11. Stulbs savārstījums.Līdz galam lasīt nav iespējams.

 12. Manuprat stastam beigas nav. Pazaudetas.
  Slikti kad neatbalsta macisanos. Vakarskola macas. Maminas. Skolnieces,kas macibas ar darbu apvieno. Galu gala izglitiba ir vajadziga. Forsi kad meitenei uznemiba bij.
  Virs pats vainigs ja nesaprot, neatbslsta kada iemesla del.

 13. Vairāk kā precīzi… bet, ja tu izlasi bībelē šādus vārdus – viņi ir nākuši tevi pazemot, izmantot un galēt, tu – par par viņiem gādāt, sargāt un rūpēties par viņu labklājību…(varbūt nav īsti precīzi) tad tu saproti, ka tas ir tev nolemtais ceļš un tev par to ir jāiet līdz galam, paciešot IK DIENU melus, pazemojumus, mazulīšu kūdīšanu pret tevi, kas izauguši uz tavām rokām.Ja meklēsi kaut kur palīdzību, piedzīvosi tikai kaunu, turklāt, viss var tikt ievirzīt tā, ka mazbērniem līdz mūža galam būs jādzīvo ar apziņu, ka viņi nākuši no nelabvēlīgas ģimenes… Tā dēļ vien var paciest un ir jāpacieš.

 14. nu, šizofrēniķe. Ārstēt vajag.

  • Nevis aarsteet to Ariju vajadzeeja,bet cietumaa,jeb psihenee vai tml.iestaadee iespundeet,lai nemaitaa citiem dziivi,jo taada nav aarsteejama un tas nav taa veerts.Taa rakstu,jo pati nodziivoju-nomociiju ar kaadu varmaaku apm.15 gadus,un zinu,kaa ir,kad liekas,ka nekas nevar paliidzeet…

Draugiem Facebook Twitter Google+