×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
19. aprīlis, 2012
Drukāt

Publicē fotogrāfijas, kurās ASV karavīri pozē pie afgāņu līķiem

latimes

Atklātībā nākušas jaunas fotogrāfijas, kurās redzami ASV karavīri Afganistānā pozējam pie sakropļotie, iespējams, afgāņu nemiernieku līķiem, par ko Vašingtona steigšus atvainojās un solīja rūpīgu izmeklēšanu.

Vienā no fotogrāfijām ASV gaisa desantnieks pozējies ar neoficiālu uzšuvi, uz kuras rakstīts “Zombiju mednieks”, līdzās sakropļotam nemiernieka līķim, bet kādā citā fotogrāfijā ASV karavīri pozēja kopā ar afgāņu policijas pārstāvjiem, rokās turot pašnāvnieka spridzinātāja kājas. Tāpat 18 laikraksta “Los Angeles Times” rīcībā nonākušo fotogrāfiju, kas uzņemtas 2010. gadā, vidū ir attēls, kur divi ASV karavīri tur miruša nemiernieka roku ar paceltu vidējo pirkstu, kas ir rupjš žests, kā arī attēls, kur gaisa spēku desantnieks pozē ar viņam uz pleca uzliktu aizmugurē guloša nemiernieka līķa roku.

ASV amatpersonas nekavējoties pauda atvainošanos par savu karavīru rīcību, tomēr pastāv iespēja, ka fotogrāfijas izraisīs neapmierinātību un protestus Afganistānā, kur jau pēdējos mēnešos asi ir izpaudusies neapmierinātība ar ASV karavīru attieksmi pret zemi, kur viņi dien: karavīri ASV militārajā bāzē dedzināja islāma svēto rakstu Korāna eksemplārus, kāds ASV karavīrs nogalināja 17 afgāņu civiliedzīvotājus.

ASV aizsardzības ministrs Leons Paneta, kas piedalījās NATO aizsardzības un ārlietu ministru sanāksmē Briselē, atvainojās par šo incidentu “Aizsardzības ministrijas un ASV valdības vārdā”, sakot, ka “šāda rīcība ir nepieņemama”. “Šajās fotogrāfijās redzamā rīcība pilnībā pārkāpj gan mūsu noteikumus, gan, kas ir vēl svarīgāk, mūsu galvenās vērtības,” Paneta teica preses konferencē, piebilstot, ka sākta izmeklēšana par fotogrāfijām, kuras “Los Angeles Times” nosūtījis kāds karavīrs. “Zinu, ka karš ir nepatīkams un tas ir vardarbīgs, un es zinu, ka jauni cilvēki dažreiz pieņem ļoti muļķīgus lēmumus,” skaidroja ASV aizsardzības ministrs. “Es neattaisnoju šādu rīcību, bet es arī nevēlos, lai šādas fotogrāfijas vēl vairāk kaitē mūsu tautai un mūsu attiecībām ar Afganistānas tautu.” Viņš pauda nožēlu par laikraksta lēmumu publicēt dažas no fotogrāfijām, kas var izsaukt atriebes vadītu vardarbību pret Afganistānā dislocētajiem ārvalstu karavīriem.

Pentagona preses sekretārs Džordžs Litls apstiprināja, ka ASV spēki Afganistānā veic drošības pasākumus, lai pasargātu sevi no “vardarbības, ko izmantojot fotogrāfijas, varētu sakūdīt ienaidnieks”. Baltā nama pārstāvis Džejs Kārnejs žurnālistiem uzsvēra, ka “attēlos redzamā rīcība ir nosodāma”. ASV prezidents Baraks Obama bija devies uz Ohaio, lai uzstātos ar uzrunu par ekonomiku, bet Kārnejs norādīja, ka prezidents ir informēts par notikušo, lai gan nemācēja teikt, vai Obama ir redzējis fotogrāfijas.

ASV armija sākusi izmeklēšanu par 18 fotogrāfijām, ko uzņēmuši 82. Aviodesanta divīzijas karavīri tiklīdz “Los Angeles Times” parādīja tā rīcībā nonākušās fotogrāfijas atbildīgajām amatpersonām, kas lūgušas laikrakstu tās nepublicēt. “Los Angeles Times” skaidroja, ka fotogrāfijas saņemtas no kāda vienības pārstāvja, kas lūdzis nepubliskot viņa vārdu un bažījās par vadības un disciplīnas trūkumu ASV bruņotajos spēkos.

Laikraksts informēja, ka attēlos redzami ASV karavīri un nemiernieki. “Nofotografēto personu rīcība neatspoguļo Starptautisko drošības atbalsta spēku vai ASV armijas politiku,” paziņoja ISAF komandieris ASV ģenerālis Džons Allens. Laikraksts norādīja, ka fotogrāfijas uzņemtas laikā, kad 82. Aviodesanta divīzijas karavīri paštaisītu bumbu vai pašnāvnieku spridzinātāju eksplozijās bija zaudējuši vairākus draugus. Viņus sākotnēji nosūtīja uz Zabolas provinci 2010. gada februārī savākt pierādījumus, kas palīdzētu identificēt spridzinātāju pašnāvnieku, pēc trīs mēnešiem viņi atkal ieradās provincē, lai identificētu trīs iespējamos nemierniekus, kas nejauši uzspridzināja bumbu, ko gatavoja. Fotogrāfijas uzņemtas abu uzdevumu izpildes laikā. Tolaik bataljona komandieris un augsta ranga instruktors tika atbrīvoti no dienesta un nosūtīti mājās pēc tam, kad ikdienas sapulču laikā tika parādītās fotogrāfijas, kurās pausta rasistiska vai seksistu attieksme.

Kopš ASV spēku ieiešanas Afganistānā 2001. gadā vairākkārt skandālus izraisījušas fotogrāfijas, kurās ASV karavīri pozē ar nogalināto mirstīgajām atliekām, dažkārt pat ņirgājoties par tām. Pērn novembrī tika piespriests mūža ieslodzījums armijas seržantam Kelvinam Gibsam par viņa vadītas armijas vienības izdarītām afgāņu civiliedzīvotāju slepkavībām izklaides dēļ. Gibsu atzina par vainīgu visās 15 apsūdzībās, tostarp trīs apsūdzībās slepkavībā ar iepriekšēju nodomu, kas tika izdarītas Afganistānas dienvidos 2010. gadā no janvāra līdz maijam. Viņa vadītā vienība arī paņēma upuru ķermeņu daļas kā kara trofejas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+