×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.6°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
26. janvāris, 2018
Drukāt

Publicists Ilmārs Knaģis: Atcerēsimies čekas ģenerāļa teikto (39)

Foto - LETAFoto - LETA

Ilmārs Knaģis

Laikam neviens čekists dzīvē neko pareizāk par savu kantori un tā pekstiņiem nav teicis kā vecais čekas ģenerālis Edmunds Johansons par čekas atstātajiem maisiem Latvijā – augšgals bijis aizzīmogots, bet apakšgals ar parastu diegu aizšūts. Vai pēc Johansona teiktā vispār ir vairs vērts par tiem maisiem runāt?

Nav jābūt īpaši gudram, lai saprastu, ka vecais čekists teikto nav domājis nopietni. Bet vai mēs zinām, kā īsti tās čekistu lietas tika fabricētas?

Katrā tautā ir arī tāda ļaužu suga, kas tam kaut uz brīdi piešķirto privilēģiju uzskata par varu. Kaut vai uz neilgu laiku. Tādu cilvēku sugu labi aprakstījis manis cienītais krievu rakstnieks Viktors Astafjevs. Bez tādām rakstura īpašībām čekā nebija ko darīt.

Man ar čekas kantori ir nācies diezgan daudz saskarties. Jāatzīst gan, ka vairāk ar tās darbības sekām un varbūtībām, kā varēja rasties arī daļa to čekas maisu satura.

Pašā atmodas sākumā man bija draugs Juris Pukše. Labs draugs. Tagad jau viņsaulē. Abi bijām izsūtīti. Es 15 gadu vecumā, Juris – 14. Es Jeņisejas lejtecē, Juris Parabeļā Obas upes baseinā. Pēc atgriešanās Latvijā 1947. gadā mani 1949. gadā izsūtīja otrreiz, bet Juri otrreiz neizsūtīja.

Kad kinorežisore Dzintra Geka sāka apsekot no Sibīrijas atgriezušos izsūtīto bērnu otrreizējo izsūtīšanu, Jurim bija “cemme”, kādēļ viņš neesot otrreiz izsūtīts? Viņš pieļāva, ka varbūt tajā jaunības dullumā, “po pjanke (dzērumā) viņš ko tādu parakstījis, ko tagad vajadzētu nožēlot? Pēc kāda laika viņš smaidīdams nolika man priekšā Totalitāro režīmu noziegumu izvērtēšanas komisijas dokumentu, paša Induļa Zālītes parakstītu, ka Juris Pukše nekādās attiecībās ar VDK nekad nav bijis.

Vēl viens piemērs. Komunistu valdīšanas laikos visa ģeoloģija bija stingrā VDK uzraudzībā. Manai sievai Lidai, rakstot atskaites u. tml., visai bieži nācās ģeoloģijas fondos ņemt dažādus materiālus. Visu zem paraksta, protams, no čekista rokām. Darbu beidzot, atkal čekistam jādod paraksts. Bet, ja darba laikā jāaiziet uz tualeti (atvainojiet!), atkal tā pati procedūra un atkal paraksts.

Kas tolaik tādus sīkumus “ņēma galvā”? Bet pašā atmodas sākumā sieva man izstāstīja par tiem fondiem un viņas daudzkārtējiem parakstiem. Es tūlīt pie tā paša I. Zālītes un nākamā dienā nolieku sievai priekšā paša Zālītes parakstītu papīru, ka nekādas attiecības ar to “trīs burtu” iestādi viņai nav bijis. Jā! Attiecības nav, bet desmitiem Lidas parakstu taču ir. Un vai kāds Jura paraksts tomēr neklejo kaut kur tajos čekas koridoros?

Bet es? Kur mans vārds? Varbūt pēc manis arī tie maisi sēro?

Kur tagad ir tas mans uzvārds ar sarkanu strīpu pasvītrots, ko es nejauši ieraudzīju čekista piezīmju grāmatiņā 1988. gadā Jura Alunāna ielā (tur, Kultūras darbinieku namā, sākumā apmetās arī Rīgas politiski represēto klubiņš Igora Noskova vadītais). Čekists bija atnācis jautāt, cik kādreizējo izsūtīto Rīgā vēl palicis. Čekas pekstiņi? Es toreiz teicu, lai paskatās sava kantora šņorgrāmatās.

Es bieži domāju, kā šis viss izskatīsies pēc gadiem piecdesmit? Par čeku tikai leģendas? Ne atmiņas vairs? Lai Dievs dod! Ne vienreiz vien es esmu teicis un arī rakstījis savās atmiņās, ka visā briesmīgajā, kas notika Latvijā 1940. un citos pirmajos krievu okupācijas gados, ne tik daudz bija ļaunuma, kā muļķība, stulbums, krievu aziātiskās izpausmes nezināšana. Bet varbūt vajadzēja stāstīt visu, ar visiem uzvārdiem, lai nākamās paaudzes neatkārtotu iepriekšējo “kļūdas”? Veltas cerības! Tās pašas “kļūdas” atkārtos.

Kāds mans labs paziņa dienām sēdēja arhīvos rakņādamies. Uzrakstīja grāmatu par viņa pagastā čekas represētajiem. Grāmata bija vajadzīga. Katrā pagastā tādai grāmatai vajadzētu būt. Bet grāmatas autors man pats stāstīja, ka pie viņa nākuši cilvēki un teikuši: “Kā tu tā par manu vectēvu?”

Neesmu manījis, ka vecā čekas ģenerāļa Johansona vārdiem būtu īpaša vērība pievērsta. Lieciet tiem maisiem mieru! Vecais ģenerālis jau visu ir skaidri pateicis – augšējais gals aizzīmogots, bet apakšējais ar parastu diegu aizšūts… Varbūt es grēkoju, bet, no malas skatoties, es jau sen esmu pārliecināts, ka tie, kas maisos “rakņājušies”, pievākuši gan savu, gan citu.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. autor!
  Pirms puča Gorbijs nu jau ceturto reizi pieprasīja Gorbunovan parakstīt Neatkarīgās Savienības līgumu. Dabūjis formālu atteikumu no trim Baltijas valstīm, Ukrainas un Moldovas, Gorbijs noorganizēja puču. Čeka vēl bija stipra. AP bija 36 čekisti un nezināms skaits stukaču. Domāju kopā ap 75%. Kartotēka bija aktuāla. Pučs neparedzēti srauji apsīka. Tad notika 20-tā gsm. ģeopolitiskā katastrofa…… KGB iekrita..
  Kā šitam skribentam žēl to censoņu! Bet magnetiskajās lentēs nebija apakšgals vaļīgs!

 2. Taisnība. Pareizie sen jau savākti un nosūtīti uz Maskavu, bet palikušie ir maznozīmīgākie stukači – pakalpiņi. Bet ietekmīgākie atsēž ministru kabinetu un SAIEMAS krēlus

 3. Ne jau man ir svarīgi ko katrs tur darījis vai nedarījis, bet viņi paši var skatīties uz pasauli bez bailēm. Bet čeka savus īstos kadrus pēc valsts sadalīšanas nolika galvenajos un naudīgākajos amatos. Un tos mēs tāpat zinam, jo viņi nav kautrējušies apstiprināt savu saistību ar čeku.

 4. izklausās pēc paranojas. a ja nu es tur esmu? a ja nu?…
  nu un? Rokpelnis vēl dzīvs? – dzīvs, Stradiņš un kas nu tur vēl bija un atzinās – arī. Visi igauņu un Lietuviešu čekisti arī.

 5. latvietis nav valditajs vins ir savas zemes un tautas iznicinatajs te vajag pie varas tadu tautu ka ceceni tad viena diena no sitiem musu kropliem butu tira vieta bet latvietis tikai zina ka rikot dziesmu un deju svetkus miksta tauta ka veca macalka

 6. Kāpēc visi ir aizmirsuši čekas ģenerāļa teikto, ka LTF izveidoja čeka, bet pazaudēja par to kontroli. Izrādās ka īslaicīgi. Ne tikai atguva kontroli, bet arī nozaga tautas ziedojumus. LTF sagrāva NA un šodien ļoti veiksmīgi sadarbojas ar SC

 7. Latvija, kur mēs ejam! Atbildēt

  Nezinu ar ko tas viss beigsies, bet pēdējā laikā , visas lielākās nelietības un noziedzīgās darbības tiek jebkādā veidā attaisnotas.Kāpēc netiek runāts un uzklausītas tās personas, kas tika pazemotas, iznīcinātas, šantažētas tajā laikā . Joprojām Latvijas pamatnācija tiek pazemota savā zemē, ar neadekvātu atalgojumu par darīto darbu, bezjēdzīgiem OIK un t.t. Kā dieva ausī dzīvo Valdībai un valdošajām partijām pietuvinātie cilvēki. Paši sev, par Valsts iznīcināšanu, katru gadu paceļ algas, ” likumīgi” , atbalsta savus sponsorus, izbrauc neskaitāmos ekskursiju komandējumos, bet rezultāts viens .Joprojām samazinās iedzīvotāju skaits, cilvēki pamet savu dzimto zemi, nespēdami samierināties ar bezizejas stāvokli, jo vēlēšanas sistēma netiek mainīta, pamainās tikai maisiņi, kur šie ” vēži’ apgrozās.

 8. Vīra, kuram galvenais arguments ir čekas ģenerāļa teiktais, nevieš uzticību. Kāpēc viņš tāds satraukts?

 9. Ja man kāds par to maisu atvēršanu prasītu, es teiktu: sabāziet tos maisus nākotnes namā un iešķūrējiet Daugavā! Esmu gana ilgi dzīvojis, lai zinātu, ka kašķis laimi nenes, bet pa ielu ejot, nevar visu laiku atpakaļ lūrēt – var ieskriet stabā …

  • Nu tik būs! Nu tik visus sūdus šķūrēs Daugavā!
   Katrai tautai jāzina sava vēsture, tādēļ arī maisus ir jāatver ne jāslīcina.

  • Tevi un citus čekas pakalpiņus zem Daugavas ledus vajadzētu iestumt.

   • Ko ta’ nestūmi tad, kad tā čeka pastāvēja? Bail bij? Nebēdā, vēl viss nav zaudēts – uz “simtgadi” pensijas pielikuma vietā arī tev ļaus paspārdīt vēl dzīvos un jau beigtos čekas ŠESTJORKAS, jo ŠIŠKU papīrus no tiem maisiem, visticamāk, sen žurkas izvalkājušas …

 10. Kas vainīgs, tas bailīgs! Ko tad sevi nav pārbaudījis? Un par šī tipa prokrieviskumu jau labi liecina viņa sarakstītā grāmata “Bija tādi laiki”. Lai nemēģina tautai “zobus apvārdot”!

 11. Johansonam bija cietumā jāsēž.

 12. Bet advokāti jau auj kājas… gaidāma liela peļņa. Cik naudas tiks samaksāts Eiropas Cilvēk tiesību tiesas piespriestajās kompensācijās? Mūsu naudas.

 13. Skaisle Jātaļniece Atbildēt

  citiem vārdiem – glābsim čekistus un čekas ziņotājus

 14. Ko darīs ar tiem,kuri stāsta,ka ir sadarbojušies,bet kartiņas nav?90.gadu sākumā katrs varēja aiziet uz TDSC un to noskaidrot.Mums katram ir jaukas atmiņas par atsevišķiem aktieriem,māksliniekiem un rakstniekiem un tagad mēs uzzināsim,ka viņa vārds ir maisā,vai būs labāka sajūta,šaubos.Es negribu zināt,lai par to atbild katrs pats ar savu sirdsapziņu.

 15. Vecais stukačs naģis kaut ko gvelž?

 16. Atradies te mierā vedējs! Vecs čekistu pīļknābis un vēl pie tam riktīgs knaģis! Kur LA šādus gara kropļus izrok?

 17. Kalabricionisms nav pelams,nodeviba irikdiena.Par kadu valstisku vertibu un ticibu runasim.Lieki runat par raganu medibam ,bet vesturei ir jega un moralei -lidz septitam augumam.Nevienu nesaus un nevienu uz Kolimu nesuta.

 18. Kārtējais demagogs!!!
  Visa apšaubītājs>
  Tas, ka esi izsūtīts, nevienam negarantē, ka neesi sadarbojies ar VDK (daļu no okupācijas režīma, kas ir atzīts par noziedzīgu!!).
  Nav iespējams kartotēkā tikt nejauši (plaši izplatīts pasaku stāsts), lai attaisnotu sevi.
  Kartotēka numurēta un( atšķirībā no Lietuvas vai Igaunijas – pilna) tas, ka savāc kartiņu ar numuru 148 vai 321 neļauj slēpt pēdas, jo pārējās liecina, ka tādas ir. Papildus visas citas atskaites (par dāvanām, avansiem, atskaites priekšniecībai, plus atbildīgo paraksti par uzņemšanu u.t.t.).
  Tāpat starp 148. un 149. nevar ievietot jaunu kartiņu ar numuru, tādēļ nav iespējams sarakstu papildināt ar atpakaļejošu datumu.
  Pietiek tos blēņu stāstus stāstīt!!!
  Beidzam baidīties un baidīt citus un VERAM MAISUS VAĻĀ!!!
  Jo ātrāk, jo labāk!!!

 19. Kārtējais demagogs!!!
  Visa apšaubītājs>
  Tas, ka esi izsūtīts, nevienam negarantē, ka neesi sadarbojies ar VDK (daļu no okupācijas režīma, kas ir atzīts par noziedzīgu!!).
  Nav iespējams kartotēkā tikt nejauši (plaši izplatīts pasaku stāsts), lai attaisnotu sevi.
  Kartotēka numurēta un( atšķirībā no Lietuvas vai Igaunijas – pilna) tas, ka savāc kartiņu ar numuru 148 vai 321 neļauj slēpt pēdas, jo pārējās liecina, ka tādas ir. Papildus visas citas atskaites (par dāvanām, avansiem, atskaites priekšniecībai, plus atbildīgo paraksti par uzņemšanu u.t.t.).
  Tāpat starp 148. un 149. nevar ievietot jaunu kartiņu ar numuru, tādēļ nav iespējams sarakstu papildināt ar atpakaļejošu datumu.
  Pietiek tos blēņu stāstus stāstīt!!!
  Beidzam baidīties un baidīt citus un VERAM MAISUS VAĻĀ!!!
  Jo ātrāk, jo labāk!!!

 20. Cik gudri tie ģenerāļi bija, var spriest no paša Johansona grāmatā teiktā – viņš brīnās, cik ātri sabruka sistēma, bet mēs taču tā AUDZINĀJĀM un AUDZINĀJĀM. Pārsmieties var!

 21. Melo……atraduši ko klausīties…………!!!!!!!!!!!!!!!!

 22. Ver vaļā maisus.

  • Un tad viss kļūs tik labi, tik labi! Mums viss ir izdarīts, tik maisi jāatver.Cik gan daudz prieka mēs spējam ienaidniekam sagādāt ar tādu ļurbāšanos.

   • Tā “ļurbāšanās” ir maisu neatvēršana, nevis atvēršana.

   • Piekrītu!
    Daudz svarīgāk, manuprāt, ir, lai partiju nevadītu kāds, kas ir bijis komunistu vadonis ar visām no tā izrietošajām sekām, vai tas, ka Latvijā atgriežas komuniste savu saimnieku interešu aizstāvībai, lai jauktu gaisu un sarīdītu cilvēkus. Vai arī tas, ka stratēģiskas nozares vadībā arī ir VDK kādreizējais ( ja vispār mēdz būt “bijušie” gluži tāpat kā komunistu vadoņi) darbinieks un tml. Un nekas, nav novērtos, ka skaļos publicēšanas pieprasītājus tas uztrauktu.
    Nu uzzināšu, ka maisos ir kartiņa par “tanti Minnu”, ko tas mainīs manā (un ne tikai) dzīvē?

    • Nevajaga jaukt komunistus ar boļševikiem !
     Komunisti ir, lielāko tiesu, vientieši, kuri aizņemti ar utopisku ideju.
     Boļševiki ir bezidejas kampēji – gan ar četrām augstskolām, gan arī baznīcskolu beigušie šarikovi !
     Latvijai kaprači kā vieni, tā otri.

   • Piekrītu!
    Daudz svarīgāk, manuprāt, ir, lai partiju nevadītu kāds, kas ir bijis komunistu vadonis ar visām no tā izrietošajām sekām, vai tas, ka Latvijā atgriežas komuniste savu saimnieku interešu aizstāvībai, lai jauktu gaisu un sarīdītu cilvēkus. Vai arī tas, ka stratēģiskas nozares vadībā arī ir VDK kādreizējais ( ja vispār mēdz būt “bijušie” gluži tāpat kā komunistu vadoņi) darbinieks un tml. Un nekas, nav novērtos, ka skaļos publicēšanas pieprasītājus tas uztrauktu.
    Nu uzzināšu, ka maisos ir kartiņa par “tanti Minnu”, ko tas mainīs manā (un ne tikai) dzīvē?

    • mainīs to, ka “tantes Minnas” pēcnācējiem skatīsies vairāk uz nagiem…
     Tiem smadzenes pilnas ar “tantes” idejām…

    • mainīs to, ka “tantes Minnas” pēcnācējiem skatīsies vairāk uz nagiem…
     Tiem smadzenes pilnas ar “tantes” idejām…

   • Piekrītu!
    Daudz svarīgāk, manuprāt, ir, lai partiju nevadītu kāds, kas ir bijis komunistu vadonis ar visām no tā izrietošajām sekām, vai tas, ka Latvijā atgriežas komuniste savu saimnieku interešu aizstāvībai, lai jauktu gaisu un sarīdītu cilvēkus. Vai arī tas, ka stratēģiskas nozares vadībā arī ir VDK kādreizējais ( ja vispār mēdz būt “bijušie” gluži tāpat kā komunistu vadoņi) darbinieks un tml. Un nekas, nav novērtos, ka skaļos publicēšanas pieprasītājus tas uztrauktu.
    Manuprāt, atvēršana ir nokavēta. To vajadzēja izdarīt jau 90. gadu sākumā.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par to domāšu rīt!

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS). “Lēmums par jauno VID vadītāju jāpieņem pēc oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, lai samazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu periods,” sacījusi ministre.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+