Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce preses brīfingā informē par atkāptšanos no amata.
Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce preses brīfingā informē par atkāptšanos no amata.
Foto: LETA

Pūce atkāpjas no EM valsts sekretāra amata 1

Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Juris Pūce nolēmis atkāpties no amata. Par to viņš šodien paziņoja žurnālistiem.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Pūce atkāpies pēc tam, kad atsevišķi politiķi saskatījuši interešu konfliktu faktā, ka viņa sieva vada biedrību “Ascendum”, kas dažādiem kultūras, mākslas un izglītības projektiem saņēmusi ziedojumus no būvniekiem. Ekonomikas ministrijas pārrauga būvniecības nozari.

“Ir izskanējušas šaubas par manas rīcības ētiskumu saistībā ar manas dzīvesbiedres vadītās labdarības organizācijas saņemtajiem ziedojumiem un manu profesionālo darbību. Citos apstākļos es, iespējams, uzskatītu, ka mans pienākums ir vienkārši noraidīt šos nepamatotos apgalvojumus. Esmu pārliecināts par savas rīcības likumību un ētiskumu. Taču apzinos, ka šobrīd tikai mana pārliecība vien nav pietiekama sabiedrības uzticības atjaunošanai,” medijiem atzina Pūce.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat Pūce iesniedzis iesniegumu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB), lai birojs izvērtē šo situāciju.

“Zinot, ka Latvijas iedzīvotāju vairums netic tam, ka augstas amatpersonas spēj atkāpties no ieņemamajiem amatiem, šobrīd es nevaru un nedrīkstu rīkoties citādi, kā vien atkāpties no EM valsts sekretāra amata. Esmu šodien iesniedzis atlūgumu ministram,” paziņoja Pūce.

Reformu partijas (RP) virzītais ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts žurnālistiem atzina, ka EM jau bija sagatavots rīkojuma projekts par Pūces atstādināšanu no amata uz izmeklēšanas laiku.

“Ņemot vērā informāciju, kas nonākusi sabiedrības uzmanības lokā par Pūces neētisku rīcību un iespējamu saistību ar ziedotājiem, kuri darbojas tajās darbības jomās, kurās EM darbojas – tā nav tikai būvniecība, bet arī ātrie kredīti -, Pūces solis ir loģisks un neizbēgams,” atzina ekonomikas ministrs.

Pavļuts sacīja, ka kopš 2012.gada sākuma bijušas vairākas epizodes, kurās ministrs centies noskaidrot apstākļus, kas ir radījuši bažas vai aizdomas Pūces darbībā, vēršoties KNAB, Valsts policijā u.c.

Rīkojums par Pūces atcelšanu tiks virzīts izskatīšanai nākamās nedēļas Ministru kabineta (MK) sēdē, un Pavļuts par šo lēmumu ir jau brīdinājis arī premjeru. Gan Pūce, gan Pavļuts atzīts, ka, ticamākais, MK atbalstīs Pūces atstādināšanu.

Vaicāts, kā un kad tiks meklēts nākamais EM valsts sekretārs, ekonomikas ministrs informēja, ka ir divas iespējas, kā šo amatu aizpildīt – atrasts kandidātu valsts pārvaldē vai izsludinot konkursu. Pēc Pavļuta domām, sākotnēji EM valsts sekretāra pretendents tiks meklēts valsts pārvaldes darbinieku vidū, rotējot kadrus. Ja kandidāts netiks atrasts valsts pārvaldē, tiks rīkots atklāts konkurss.

Reklāma
Reklāma

EM valsts sekretārs tiks meklēts nekavējoties, taču līdz brīdim, kad MK lems par Pūces atstādināšanu, viņa funkcijas pildīs kāds no EM valsts sekretāra vietniekiem.

“EM patlaban risina neatliekamus būtiskus jautājumus. No šī viedokļa nepriecājos, ka EM valsts sekretāra amats ir vakants, jo ministrijā ir nepieciešami resursi problēmu risināšanā,” uzsvēra ministrs.

Pūce par EM valsts sekretāru kļuva 2010.gadā 8.februārī – laikā, kad ekonomikas ministrs bija Artis Kampars (V). Tolaik pret Pūces apstiprināšanu EM valsts sekretāra amatā iebilda Tautas partija (TP). Neoficiāli TP iebildumi tika saistīti ar Pūces un toreizējā “Jaunā laika” (JL) partijas biedra Edgara Jaunupa draudzību. Pūce un Jaunups bija klasesbiedri Rīgas Āgenskalna ģimnāzijā, vēlāk mācījās vienā kursā Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē un darbojās augstskolas pašpārvaldē, taču 2002.gadā izdarīja atšķirīgu politisko izvēli – Jaunups piedalījās JL dibināšanā, bet Pūce kļuva par Sociāldemokrātu savienības (SDS) biedru.

Savukārt pēc tam, kad ekonomikas ministra amatu pameta Kampars, plaši izgaismojās Pūces domstarpības ar Pavļutu, kurš amatā stājās 2011.gada 25.oktobrī. Neoficiāli Pavļuta nepatika pret Pūci tiek skaidrota ar atšķirīgo skatījumu jautājumos, kas skar enerģētikas tirgus regulējumu.

Šā gada sākumā Pūce izpelnījās Pavļuta kritiku par ministra prombūtnē pieņemtajiem AS “Latvenergo” akcionāru sapulces lēmumiem par kopējo atalgojuma līmeni “Latvenergo” vadībai.

Tāpat Pūce izpelnījās kritiku, organizējot iepirkumu neatkarīgam auditam par elektroenerģijas obligātā iepirkuma tiesību piešķiršanas lēmumiem. Pūcem tika pārmesta rīcība pretēji labas pārvaldības principiem. Tomēr disciplinārlieta pret Pūci tika pārtraukta, izsakot aizrādījumu.

Savukārt šā gada martā Pavļuts vēlējās Pūci pārcelt Satiksmes ministrijas (SM) valsts sekretāra vietnieka Eiropas Savienības (ES) un nozaru jautājumos amatā. Taču viņš šo piedāvājumu noraidīja. “Priekšlikumam nepiekritu, jo neesmu nācis uz valsts pārvaldi, lai strādātu jebkurā amatā. Neskatos uz jebkuru amatu kā iespēju, bet vēlos darīt to darbu, kas mani interesē,” uzsvēra Pūce.

Pirms tam Pūce strādāja Latvijas Universitātē (LU) par pasniedzēju, kā arī vadīja LU Stratēģijas nodaļu un pildīja valdes locekļa pienākumus nodibinājumā “LU Fonds” un Rīgas Juridiskajā augstskolā.

2003.gadā Pūce absolvējis LU Juridiskās fakultātes Tiesību zinātņu maģistra programmu, iegūstot sociālo zinātņu maģistra grādu tiesību zinātnēs. Savukārt 2005.gadā Pūce ar izcilību ir absolvējis LU Ekonomikas un vadības fakultātes Vadības zinību maģistra programmu, iegūstot sociālo zinātņu maģistra grādu vadībzinātnē.