×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
10. jūlijs, 2014
Drukāt

Traģēdija Atašienē: iespējams, īrnieki nezināja, ka elektrības vadi ir zem sprieguma (17)

Foto - Andris GrīnbergsFoto - Andris Grīnbergs

Traģiskā negadījuma vieta ar kailajiem alumīnija vadiem, kas bija tik liktenīgi.

Vakarrīt Krustpils novada Atašienes pagasta “Dzērvītēs” puķu dobē blakus saimniecības ēkai, pie kuras otrdien elektrotraumu dēļ traģiski aprāvās divu cilvēku dzīve, tā vien šķita, raudāja rīta rasa. Pat stārķis elektrolīnijas staba galā iekārtotajā ligzdā domīgs noraudzījās negaidītajā lauku sētas lielajā klusumā un sastingumā.

Liecinieki – tikai bērni


Baismīgi ir redzēt nokarājušos kailos alumīnija vadus – šo “nāves cilpu”, kurā dzīvību zaudēja 44 gadus vecais ģimenes galva un viņa sieva. Otrdien policijas rīcībā esošā sākotnējā informācija liecināja, ka vīrietis mēģinājis ievilkt elektrību no mājas uz šķūni, un šo darbu laikā guvis elektrotraumu, kas izrādījās nāvējoša, savukārt dzīvesbiedre gājusi bojā, mēģinot glābt viņa dzīvību. Taču, kā vakar mani informēja Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Jēkabpils iecirkņa priekšnieks Zig­munds Januševskis, patiesie notikuma apstākļi noskaidrosies ilgākā izmeklēšanā. Tā kā notikuma aculiecinieki ir tikai bērni un viņi ir šoka stāvoklī, grūti esot uzreiz izvērtēt, kā īsti viss noticis. Jaunākā informācija, kas bija policijas rīcībā, vakar mazliet atšķiras no sākotnēji ziņotās. Mājas īpašnieks dzīvojot Rīgā, un policija domā, ka viņš vai viņa pilnvarota persona kaut kad vēlējies veikt elektrības pieslēgumu šķūnim, un iesācis darbus. Īrnieki nav zinājuši, ka vadi ir zem sprieguma. Sieviete vēlējusies savest kārtībā pagalmu, pieskārusies vadiem, tādējādi gūstot strāvas triecienu. Vīrs devies palīgā un arī guvis nāvējošo elektrotraumu.

“Vēl vakar 
kopā pirkām alu”


Reālu apjausmu, ka “Dzērvītēs” notikusi liela nelaime, dod arī pie kļavas nostiprinātā policijas norobežojošā lente, vairāku mašīnu atstātās pēdas zālienā, priekškaramā atslēga pie mājas ārdurvīm, pagalma vidū pie vasaras plīts uz soliņa palikusī panna ar pieciem izceptiem vistas stilbiņiem, kuri tā arī pusdienās nesagaidīja ēdājus, bērna zābaciņi, kas steigā pamesti.

Kaimiņu mājas “Gundegas” saimnieks Oļģerts Stalidzāns stāsta: “Mana sieva cepa ābolu kūku, pēkšņi pazuda elektrība, palika puscepta. Parasti “Latv­energo” jau iepriekš ziņo, ka tad un tad nebūs elektrības, sapratām, ka noticis kas neparedzēts. Tad zvanīja kaimiņš Vilnis un prasīja, kas atgadījies, jo gar māju aiztraukušās trīs ātrās palīdzības mašīnas. Kad uzzinājām par traģēdiju, Vilnis kaut kā klusu noteica: “Vēl vakar kopā pirkām alu.” Arī man ļoti žēl, labi kaimiņi bija. Tas nekas, ka nevis vietējie, bet rīdzinieki, kas te jau gadiem ilgi katru vasaru kopā ar bērniem pavadīja atvaļinājumu. Kārtīgi saimnieki bija, par māju rūpējās, kopa zālienu un puķes.”

Tagad “Dzērvītēs” trīs bērnu un vecāku rosības vietā liels klusums.

Šodien lems 
par aizbildni


Visi trīs puikas (vecākajam šogad paliks 12 gadi, abi pārējie ir piecus un deviņus gadus veci) bija klāt arī nelaimes brīdī. Vecākais brālis jaunākos uzreiz aizvedis uz mājām un parūpējies, lai viņi nevarētu tikt no mājas ārā pie zemē gulošajiem tēta un mammas, tad steidzies pēc palīdzības. Krustpils novada izpilddirektors Raivis Ragainis man vakar stāstīja, ka zēns ir liels malacis, visu izdarījis, ka labāk nemaz nevar iedomāties – ar divriteni braucis vairākus kilometrus pretī ātrajai palīdzībai, tad zvanījis krusttēvam.

Vakar vēl visi trīs bērni atradās Jēkabpils slimnīcā. Zaudēt vecākus savu acu priekšā – mazgadīgajiem pārāk liela trauma. Jēkabpils pašvaldība parūpējusies par psihologa palīdzību. Bet Rīgas sociālais dienests ir gatavs nekavējoties izvērtēt iespējas sniegt palīdzību ģimenei, kas nu sarukusi par diviem cilvēkiem. Rīgas domes Sociālās pārvaldes Sociālo pakalpojumu administrēšanas nodaļas vadītāja Solvita Smilga aģentūrai LETA pastāstījusi, ka pašvaldība jau iepriekš ģimenei sniegusi materiālu palīdzību komunālo maksājumu segšanai, jo tā bijusi samērā trūcīga. Sociālā dienesta darbinieki pagājušā vasarā bērnu vecākiem snieguši palīdzību arī bezdarba problēmu risināšanā. Savukārt Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētājs Aivars Kras­nogolovs teicis, ka šodien ar bāriņtiesas lēmumu plānots visiem trim bērniem, kuri Atašienē kļuvuši par bāreņiem, iecelt aizbildni, par ko pieteicies kāds radinieks.

“Tagad mūsu galvenā doma – lai turpmākajā dzīvē šiem bērniem tomēr labi klātos un veiktos,” tā un līdzīgi uzsver atašienieši, īpaši “Dzērvīšu” tuvāko māju iemītnieki.

Notikuma vietā 
saņem jaunu vēsti


Diemžēl ar trim ātrās palīdzības mašīnām otrdien Atašienei nepietika. Ceturtā drīz vien traucās pagasta centra virzienā. Stāsta Atašienes pagasta pārvaldes vadītāja Ilona Zalāne: “Kad es biju “Dzērvītēs” un savām acīm redzēju baiso nelaimi, man piezvanīja un paziņoja, ka pēkšņi miris gatera strādnieks Igors, kam vēl tikai četrdesmit gadi, bet karstajā svelmē nebija izturējusi sirds. Kāda nelaimīga likteņa sakritība! Kaut kas tāds notiek ļoti reti. Iepriekšējā melnā diena Atašienē bija pirms kādiem četrdesmit gadiem, kad zibens nospēra divus bērnus…”

VIEDOKLIS


Patvaļīga darbība 
elektrolīnijās ir bīstama


AS “Sadales tīkls” aicina dzīvokļu un privātmāju īpašniekus, kā arī daudzdzīvokļu ēku apsaimniekotājus ievērot drošības prasības, veicot darbus savās elektroietaisēs, kā arī periodiski veikt pārbaudes objektu iekšējos elektrotīklos. Saņemot informāciju no Valsts policijas un apsekojot situāciju dabā, “Sadales tīkla” speciālisti secina, ka traģiskajā gadījumā Krustpils novadā notikusi neapdomīga un neuzmanīga rīcība klienta īpašumā esošā elektroapgādes tīklā, darbojoties ar elektriskajiem vadiem, kas nav atslēgti no sprieguma.

“Sadales tīkls” rūpējas par elektroenerģijas piegādi saviem klientiem līdz noteiktajai elektroenerģijas piegādes robežai, savukārt pašu klientu kompetencē ir savu objektu iekšējo elektrotīklu apkalpošana un uzturēšana. “Sadales tīkla” tehniskais direktors Raimonds Skrebs uzsver: “Ja ir plānoti privātīpašuma iekšējā elektrotīkla remontdarbi, aicinām vērsties licencētā energokompānijā vai pie sertificēta elektriķa, kurš veiks pārbaudi elektrotīklā, noteiks elektrotīkla drošumu, pārliecināsies, vai ir uzstādīti atbilstoši drošinātāji, vai tīkls nav pārslogots, vai vadiem nav bojāta izolācija, kā arī pārbaudīs savienojumu kontaktu stāvokli, kas var izraisīt elektroenerģijas noplūdi vai radīt ugunsbīstamības draudus.”

Mājokļa elektrotīkla izbūvi vai pārbūvi drīkst veikt tikai licencētu firmu speciālisti vai sertificēti elektriķi. Informācija par licencētām energokompānijām atrodama Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas (LEEA) interneta vietnē www.bleea.lv.

“Sadales tīkls” atgādina, ka ikviena patvaļīga darbība elektrolīnijās un elektroietaisēs ir bīstama, jo var apdraudēt cilvēka dzīvību un veselību, kā arī tiek nodarīts kaitējums gan tehnikai, gan elektroietaisēm un nereti arī pārtraukta elektroenerģijas piegāde klientiem.

Pamanot aizdomīgas darbības elektroiekārtu tuvumā vai redzot bīstamu situāciju, “Sadales tīkls” aicina informēt klientu servisu pa diennakts bezmaksas tālruni 80200403.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Raksta beigu daļā elektrotīklu reklāmas vietā tomēr vajadzētu būt faktu analīzei – kā un kāpēc notika tas, kas notika. Citādi viena vienīga mistika – varbūt mājas īpašnieks tos vadus tur bija ievilcis, varbūt cietušais. Varbūt jau bija pievienoti elektrībai, varbūt paši pievienoja. Vai tad tiešām tagad arī LA rakstu cepējiem pietiek ar pāris telefona zvaniem un “viena tante teica”?

  • Nu tak pacieties, ciema babuliene, kameer policija lietu izmeklees.

   Citaadi atkal zhurnaalisti “saanalizees” taa kaa pirmajaa rakstinjaas par sho teemu – visu galiigi achgaarni.

 2. par viemkāršu stabā uzkāpšanu un elektrības pievienošanu prasa nenormālu naudu ,tāpat ,ja jāpieslēdz jauns abonements.tāpēc cilvēki paši mēģina ievilkt elektrību un labot ,ja kas vajadzīgs ,jo arī par mazākām lietām ,bargi jāmaksā .tikai nevajag uzreiz runāt ,ka dzīvība svarīgāka .Protams ,ka ir ,bet ,ja nav tās naudas cilvēkiem.tad riskē .

  • Paga paga, “pats ievilkt elektriibu” var buut vai nu nelegaala piesleeguma taisiishana, par ko ir jaaseezh cietumaa, vai arii baigi gjeniaalais kuljibins, kas liek sev saules baterijas, veeja gjeneratorus un uudensratus.

   Otrais gadiijums tur toch nebija, tu meegjini taisiit maajienus par nelegaalo pieslegshanos, ko?

 3. Vienmēr jau ir slinkums, strādājot ar vadiem ,aiziet paskatīties pieslēgumu… Ir , nav pieslēgti. Ja velk elektrību uz kādu vietu, tad velk atslēgtu kabeli. sataisa instalāciju tālākajā galā un tikai tad pieslēdz tuvāko galu elektropadevei. Bet kurš tad ies desmit reizes staigāt šurpu turpu. Bet situāciju, ka pagalmā mētājas strāvai pieslēgti vadi es nespēju iedomāties…Tā jau ir augstākā mērā noziedzīga rīcība.

 4. Dīvani.. Ja zemē mētājas elektrības vadi, kuros ir elektrība, nav viņus pat jāaiztiek ar rokām. lai dabūtu strāvas triecienu, vnk staigājot pa zemi var just to elektrību, pavisam nedaudz vajag, lai justu, kur nu vēl ja visi 220 uz zemes mētājas – visiem vajadzēja būt beigtiem no atrašanās pagalmā vien, tpc šī versija toč neliekas ticama. Vairāk ticu pirmajai versijai, ka gribēja šķūnī elektrību ievilkt, bet neatslēdza elektrību – nepadomāja vnk. Turklāt ja vadi uz zemes mētātos, neviens rēķinus nespētu samaksāt un uzreiz būtu zināms, ka kkas nav, jo būtu vājprātīga noplūdes. Nemētājas nekur tā vnk vadi uz zemes.. Bet nu varbūt tomēr, kāds ar elektrību saistītais varētu mani palabot..

 5. Traģiski. Nabaga bērni. Lasot pat asaras saskrēja. Vaina ir abos gadījumos, nolaidība no Latvenergo, ka neapseko- jo uzskatu ja viņi grib, lai maksājam par elektrību, viņiem ir jāsaved kārtībā elektrolīnijas neskatoties vai tas ir privātīpašums vai pašvaldības īpašums, par elektrību cenas paceļ, bet līnijas nav kārtība. Jo viņiem jau tā nauda aiziet par elektrību, ja savelk, ne jau iedzīvotājam, mums arī ir situācija ka pie mazākās stiprākās vēja pūsmas zūd elektrība, bet, lai savilktu jaunus vadus, prasa nežēlīgu naudu no mums, kaut par elektrību maksājam ne mazāko summu, Latvenergo atbilde ir tikai tāda-ka tas ir jūsu īpašums, varētu padomāt, ka mēs paši ražojam elektrību. Lielākā vaina šeit tomēr ir Latvenergo. Vīrieša vai sievietes vaina neuzmanīga rīcība. Vīrietis-ka neatslēdza pēc pirmā fakta, sieviete-ka līda uzkopt lai būtu kārtība, pēc otrā fakta. Arī es gribētu zināt kurš fakts tad ir patiesais.

 6. VAINIIGA IR LATVENERGO bezdarbiiba–kaapeec tur bija kaili vadi.Mees visi sen esam samaksaajushi
  par jaunu un droshu elektro paarvadi.SHinii gadiijumaa Elektrovadi nav bijushi paarraudziiti jau
  gadiem– taatad ta IR LATVENERGO UN TAAS MEITAS UZNJEEMUMA ATBILDIIBA.
  MAKSAAJIET RAGAA TIEM BAARENJIEM nolaadeetie monopolisti.

  • Mīļā sirds, apsekot visus LV īpašumus nav iespējams, tāpēc par bojājumu elektrotīklā ir jāziņo pašiem īpašuma iemītniekiem! Būtu jāsēž augu dienu klāt elektroietaisēm, jo kuru katru brīdi taču var rasties bojājumi! Iemitnieku pienākums ir ziņot, taču vairums problēmu cenšas novērst paši, arī manā gimenē! Tagad ir nepieciešamība salabot gaismas slēdzi, bet zinu, ka tamdēļ elektriķis netiks saukts, drošības labad palūdzu to izdarīt tēvam, viņam ir nelielas zināšanas šajā jomā un, lai cik ļauni tas arī izklausītos, ja sit, tad negribu palikt viena ar 3is gadnieku un zīdaini uz rokām! Par šo atgadījumu, protams, ļoti žel, jo bērniņi paliek vieni un trauma uz mūžu! Jebkuram vecākam sevi jasargā, nejau dēļ sevis, bet dēļ mazajām sirsniņām, kuras ir atkarīgas no vecākiem! Bet nekad nevaram zināt, ko liktenis mums ir sagatavojis! Katrā ziņā vislielākā līdzjūtība tuviniekiem!

  • latvenergo ir atbildīgs par to elektrību kas atnāk līdz skaitītājam, par elektrību kas ir aiz skatitāja atbild elektrības abonētājs. veikalā pārdod vienu lielisku verķi, saucas elektrības testeris, kārtīgam vīram tāds mājās ir, nav dārgs, zem eiro. elektrība nav mūsu ienaidnieks bet draugs, izturēsimies pret draugiem ar tiem pienākošos cieņu.

  • Pakaries, anoniimais durak. Latvenergo vispaar var seedeet un svilpot, vinjiem viss pofigu, shii lieta vispaar absoluuti nekaadi uz vinjiem neattiecas. Pat A/S Sadales tiikls, kas pievelk vadus liidz maajai un uzliek skaitiitaaju arii var svilpot, ja cietushie iegraabushies vados aiz skaitiitaaja.

   Par to, kaadi vadi ir saimniekam iipashumaa aiz skaitiitaaja, atbild pats saimnieks.

   Taa kaa lielo pikji visticamaak naaksies iekaseet no maajas saimnieka, kas to maaju iziireeja tiem atpuutniekiem.

   Baigais aplauziens, vai ne, anoniimais?

  • Nu un protams , anoniimais te buutu jaasauc pie atbildiibas un jaatiesaa un jaasoda ar apalju naudas summinju par naida kurinaashanu un apmelojumiem pret Latvenergo.

   Shis to ir izdariijis sava pilniigaa stulbuma deelj, nejeedzot, kas par ko atbild elektriibas jomaa, tachu dumiibu vislabaak izaarsteet ar sodu pa macinju. Citreiz shis tad padomaatu, pirms atkal dumiibas blaut.

 7. 1. “vīrietis mēģinājis ievilkt elektrību no mājas uz šķūni, un šo darbu laikā guvis elektrotraumu, kas izrādījās nāvējoša, savukārt dzīvesbiedre gājusi bojā, mēģinot glābt viņa dzīvību. ”
  2. ” Sieviete vēlējusies savest kārtībā pagalmu, pieskārusies vadiem, tādējādi gūstot strāvas triecienu. Vīrs devies palīgā un arī guvis nāvējošo elektrotraumu.”
  Tālāk pat lasīt negribējās, jo kas galu galā ir taisnība – pirmais fakts vai otrais?

  • Liecinieki ir tikai mazi bērni, tad nu visi slēpj galus, kā māk…..

   • Tur jau tā lieta, uztaisīs ka bērni bijuši vainīgi vēl, parasti jau saka ka bērnu liecības neesot patiesas, kaut bērni šo traģēdiju redzēja savā acu priekšā, un vecākais puika taču bija uzdevumu augstumos, izsauca ātrās palīdzības mašīnas un veļ skrēja pretīm, lai palīdzība nenomaldās. Tā kā domāju ka šo lietu arī tālāk neizmeklēs, uztaisīs ka paši vainīgi un viss, kāds samaksās brangu naudu lai viss noklustu

  • Drīzāk jau pirmais – tekstā taču ir arī – palikušas vistas pannā… tad kā sanāk – taisīja ēst, kamēr vīrs velk eletrību vai sakopa pagalmu..? Drīzāk jau paši bērni arī tā īsti nezin – spēlējušies kkur tālāk vai mājā..
   turklāt – pirmavotā (Ja nemaldos “Dienā”) vecākajam bērnam ir 14 gadi…

Draugiem Facebook Twitter Google+