×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
2. janvāris, 2012
Drukāt

Pūķa līdzinieks – pterigoplihts un zelta zivtiņas

Foto no www.en.wikipedia.orgFoto no www.en.wikipedia.org

Leimaņu ģimene no Kauguriem – Uldis, Aija, Krists (6) un Rūta (4) – ir lieli akvārija zivju fani. Vienā 300 litru lielā akvārijā viņu mājās kopā ar mazajām zivtiņām mīt neparasta radība – zīda pterigoplihts, otrā akvārijā – divas zelta zivtiņas.

 

Aijai stāstu, ka, aplūkojot internetā dažādu dzīvnieku, tajā skaitā arī zivju, fotoattēlus, meklēju, kurš no tiem varētu būt līdzīgs nākamā gada simbolam pēc ķīniešu kalendāra – pūķim. Ieraugot piesūcekņu sama pterigoplihta bildi, šķita, ka esmu ieraudzījusi mazu pūķi. Zivs āda klāta ar melniem, neparastiem rak-stiem un arī tās spuras izskatās gluži kā izplestas pūķa ķetnas. Aija smaidot iebilst – zīda pterigoplihts patiešām līdzīgs briesmonim, bet raksturā šī zivs ir ļoti mierīga un pat bailīga. Tiklīdz saimnieki pārnākot mājās, pterigoplihts tūdaļ paslēpjas starp augiem akvārija dzelmē. Izvilināt no akvārija dibena to nespēj pat barība, kuru, nebaidoties no cilvēku tuvuma, kāri tver mazās zivtiņas. Nobijies pterigoplihts pat mainot krāsu – kļūstot duļķaini raibs. Arī pret ancisriem, neoniem un citām akvārijā mītošajām zivīm pterigo-
plihts izturas miermīlīgi un pāri nedara. Mazās zivis gan kaujas viena ar otru. Laiku pterigoplihts kavē, ar piesūcekni tīrot no akvārija sienām aļģes un citus nosēdumus. Šīm zivīm patīk arī slēpties, tāpēc cik pterigoplihtu akvārijā, tik slēptuvju jāierīko. Šim nolūkam var izmantot kokosriekstu čaulas. Pterigoplihtiem piemīt niķis rakties pa akvārija grunti, tāpēc, pirms vedat mājās šo radību, atcerieties – ja akvārijā vēlaties veidot skaistu ūdens augu dārzu, šī zivs to var izpostīt.

Katrs rīts Leimaņu mājās sākas ar bērnu strīdēšanos, kurš pirmais baros zivtiņas. Pterigoplihtam jādod speciāla saldēta barība, bet lielākais tā kārums ir svaigs gurķis. Saimnieki vakarā gurķi pārgriež un ievieto akvārijā, bet no rīta no tā pāri palikusi vairs tikai mizas laiviņa. Naktī zivs to kāru muti ir notiesājusi. Taču daudz vairāk par zīda pterigoplihtu spēj apēst zelta zivtiņas. Ja dotu, tās ēstu nepārtraukti, stāsta Aija. Septiņdesmit litrus lielā akvārijā Leimaņu mājās dzīvo divu zelta zivtiņu pasugu pārstāves – sārtā zelta zivtiņa un melnais teleskops. Jāpatur prātā, ka katrai zelta zivtiņai akvārijā jābūt ne mazāk kā 30 litriem ūdens. Noteikti jāieber smiltis vai oļi, jo arī šīm zivīm patīk rakties. Zelta zivtiņas Leimaņu mājās ir tikai dažus mēnešus. Šis būs pirmais Vecgada vakars, kad, mijoties gadiem, Aija, Uldis un bērni varēs tām palūgt, lai piepildās trīs viņu kvēlākās vēlēšanās. Un, kas to lai zina, varbūt tās patiešām piepildās.

 

Katrs rīts Leimaņu mājās sākas ar bērnu strīdēšanos, kurš pirmais baros zivtiņas. Pterigoplihtam jādod speciāla saldēta barība, bet lielākais tā kārums ir svaigs gurķis.

 

Zem viena jumta ar Leimaņu ģimeni un zivīm dzīvo arī britu īsspalvainās šķirnes runcis Orgens, mīļi saukts par Odi. Viņš uzskata, ka akvārijs ir viņa dzeramais trauciņš, un no tā lok ūdeni. Sīkās zivis viņam tad gluži vai lienot mutē. Dažkārt Odis cenšoties ar ķepu no akvārija izķeksēt kādu gliemezi, bet reiz, kad akvārijs uz brīdi palicis atvērts, ziņkārīgais kaķis tajā samērcējis kažoku. Kopš tā laika Odis pret akvāriju izturas ar piesardzību, bet vērot zivtiņas viņam patīk aizvien. Uldim un Aijai saistībā ar akvārijiem vēl ir tālejoši plāni. Tuvākais – viņi ļoti vēlas iegādāties diskusu šķirnes zivis, bet plānu īstenot kavē tas, ka tās ir ļoti kaprīzas. Pirms diskusus ved mājās, jānodrošina šīm zivīm nepieciešamie dzīves apstākļi.

Zelta zivtiņas:
Zeltazivs

• dzimtene – Ķīna, Koreja, Japāna

• izaug līdz 20 cm

• ūdenim jābūt 25 grādus siltam

• ūdens pH – 6,5 – 8

• barība – zivīm: saldētā un sausā

• dzīvo – 15 – 30 gadus.

 

Zīda pterigoplihts:

• dzimtene – Dienvidu un Centrālā Amerika

• izmērs – 6 – 30 cm

• ūdens temperatūra akvārijā – 24 – 28 grādi pēc Celsija

• ūdens pH – 7,5

• barība – zivīm: saldētā un sausā

• dzīvo – līdz 15 gadiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+