Puķu modes tendences – skaistums un praktiskums 0

Ilgstoša bagātīga ziedēšana, minimāla kopšana un izcila izturība… Cenzdamies savienot šīs trīs lietas, selekcionāri ļauj tuvoties šim dārznieka sapnim. Uzzināt par puķu modes tendencēm, jaunumiem balkona augu un ziemciešu šķirņu klāstā varēja firmas “Onava” vasaras nogalē rīkotajās gadskārtējās Puķu dienās.

Reklāma
Reklāma

 

Viengadīgās

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Lasīt citas ziņas

Hibrīdā mekardonija (Mecardonia x hybrida) ‘Magic Carpet Yellow’ pēc izskata ir ļoti līdzīga balkonu puķu sortimentā iecienītajai bakopai jeb suterai, bet ar spilgti dzelteniem ziediem. Augam ir daudz lapu un blīvi sazaroti, tievi dzinumi. Zied ļoti raženi – kuplo ceru no maija līdz septembrim klāj simtiem sīku, vienkāršu ziediņu. Mekardonijai ir izteikti nokarens augums, taču to var audzēt ne vien balkona kastēs vai karināmos podos, bet arī kā ložņājošu augu puķu dobē. Turklāt dārzā var stādīt agri, jo pacieš pavasara salnas. Mekardonija labi jūtas jebkurā labi drenētā augsnē, piemērota audzēšanai saulainā vai viegli noēnotā vietā.

Atkinsa petūniju (Petunia x atkinsiana) šķirņu sērijai ‘Pegasus’ raksturīgi lieli ziedi, agrīna un ilga ziedēšana. Dēstu audzēšanai nepieciešamas 7 – 11 nedēļas. Augi labi zaroti, vidēji spēcīgi, kompakti, ar apaļīgu, viegli nokarenu formu. Piemēroti audzēšanai karināmos podos un puķu kastēs. Nokarenās petūnijas labi aug ārā, saulainā vietā. Jālaista īpaši rūpīgi, lai tās pārmērīgi neizžūtu. Šķirnes: ‘Orange Star’ (ziedi oranži ar sarkanu dzīslojumu), ‘Pink Wein’ (rozā ar tumšāku dzīslojumu).

CITI ŠOBRĪD LASA

Blūma skaistnātrītēm (Coleus x blumei) ‘King Henry’ ir lielas un ļoti krāšņas lapas – tumši sarkanas ar vēl tumšā­ku malu. Tās var izmantot gan jauktajos stādījumos puķu dobē, gan traukos, gan puķu kastēs uz balkona vai terases. Izteiksmīgajam lapaugam patīk saulainas vietas – tad iegūst viskošākās krāsas. Lai lapas saglabātu krāšņo toni, jāuzmanās ar mēslošanu: izvēlētajā minerālmēslojumā pārsvarā jābūt fosforam un kālijam, tikai mazliet slāpekļa. Pārforsējot ar slāpekli, košās krāsas kļūst neizteiksmīgas vai pazūd vispār. Pirms stādīšanas augsni ielabo ar satrūdējušiem kūtsmēsliem un kompostu. Skaistnātrītes ir ļoti jutīgas pret salnām, tādēļ dārzā tās var stādīt tikai tad, kad beigušās pavasara salnas.

Jūrmalas lobulārija (Lobularia maritima) ‘Lucia’ – bagātīgi sazarots, nokarens augs ar lieliem, baltiem vārpveida ķekaros sakopotiem ziediem. Tiem ir specifiska stipra, medaina smarža. Stāda kastēs uz balkoniem vai iekarināmos puķu traukos, sākot no 11 cm diametra. Audzē saulainā vai viegli noēnotā vietā. Lobulārijas ir izturīgas pavasara un rudens salnās. Augi teicami iekļaujas dažādās kompozīcijās. Labi izskatās, ja balti ziedošās lobulārijas kombinē ar puķēm, kam ziedi ir violetā krāsā. Augi ļoti mazprasīgi, ātri saaug. Audzē no spraudeņiem.

Batātu ipomeja (Ipomoea batatas) ir apaļas formas augs ar skaistām sirdsveida lapām. Šķirnei ‘Red Heart’ tās ir sarkanbrūnas, ‘Light Green Heart’ – citronzaļas, ‘Purple Heart’ – tumši brūnas. Var audzēt iekarināmos traukos vai arī puķu dobē, jo ar laiku veido blīvu lapu klājumu. Vēlama saulaina vieta aizvējā, zemei jābūt ūdenscaurlaidīgai. Stāda pavasarī, kad vairs nedraud salnas. Dekoratīvo ipomeju laista mēreni un vienlaikus piebaro ar pilnmēslojuma šķīdumu, kas paredzēts augiem ar dekoratīvām lapām.

Stohādu salmene (Helichrysum stoechas) ‘Silverball’ veido kompaktu, apaļu, labi sazarotu krūmu. Augam ir šauras, sudrabaini baltas lapas. Stāda balkona kastēs un toveros kopā ar citiem ziedošiem augiem, piemēram, miniatūrajām ciklamenām. Augu attīstībai nepieciešama saulaina vieta un mēreni mitra zeme ar labu drenāžu.

Haustona jeb Meksikas agerāta (Ageratum houstonianum) šķirņu grupas ‘Ariella’ augiem ir 35 cm augsti, zaroti stublāji un tumši zaļas, bagātīgi apmatotas lapas. Zied no maija līdz vēlam rudenim, zied­kopu čemuri izvietoti pāris centimet­ru virs lapām. Ārā stāda pēc salnām, izvēlas saulainu vietu. Audzēšanai piemērota caurlaidīga, irdena, trūdvielām bagāta, kaļķaina augsne. Agerāti iederas zema auguma puķu grupējumos, apmalēs, paklājdobēs, kur no tiem var veidot blīvus krāsu laukumus.

Reklāma
Reklāma

Šķirnei ‘Power Bicolor’ ir divkrāsu ziedi (gaiši zils ar baltu).

Hibrīdās alstromērijas (Alstroemeria x hybrida) ‘Inti­cancha’ ziediem ir bagātīga krāsu palete – gaiši oranži, tumši sarkani, lašrozā, violeti, balti, rozā, balti ar rozā vidu, gaiši dzelteni… Šīs graciozās, lilijām līdzīgās zema auguma puķes audzējamas balkonos podos, tās stāda caurlaidīgā, barības vielām bagātā augsnē, pH 6 – 6,5. Zied visu vasaru, taču jāatceras, ka šie augi necieš pārāk lielu mitrumu.

Hibrīdā begonija (Begonia pendula) ‘Fragrant Falls Apricot’ ir ideāls augs pakarināmiem podiem. Zied no aprīļa līdz oktobrim, ziedēšanas laikā nokarenais augs noklāts ar vienkāršiem, smaržīgiem aprikožu krāsas ziediem. Labāk jūtas saulainā vietā.

Petūnijas ‘Crazytunia’ pārsteidz un iepriecina ar interesantām krāsām: ‘Black Mamba’ (melna), ‘Cherry Cheescake’ (sarkans ar baltu), ‘Red Blues’ (sarkana), ‘Mandeville’ (sarkanvioleta), ‘Star Jubilee’ (dzeltena ar tumšu maliņu), ‘Sparky’ (dzeltena ar purpursarkanu). Zied agri, dzinumi vērsti uz sāniem un augšu. Piemērotas audzēšanai dažādos traukos un karināmos podos.

Lielā lauvmutīte (Antirrhinum majus) ‘Mephisto Mix’ lieliski izskatās iekarināmos podos un dažādās kompozīcijās. Zied bagātīgi un ilgi – līdz septembra vidum. Ziedi siltos krāsu toņos, sakārtoti ķekaros stublāju un zaru galos. Pavasarī lauvmutītes ir jutīgas pret zemām temperatūrām, tādēļ ārā stādāmas maija beigās. Tām piemērota saulaina vai arī viegli noēnota vieta. Pavairo ar sēklām.

 

Ziemcietes


Liellapu brunnera (Brunnera macrophilla) ‘Jack Frost’ ir ilgmūža ziemciete, pārziemo bez piesegšanas. Audzējama noēnotā vietā, mitrā, caurlaidīgā dārza augsnē, arī pie ūdens. Tai ir lielas, baltraibas lapas ar sirdsveida pamatni un gariem kātiem, lapojums 30 cm augsts. Zied maijā (līdz jūnija sākumam), ziedi zili kā neaizmir­stulēm, sazarotā ziedkopā.

Hibrīdās gandrenes (Geranium x hybridum) ‘Rozanne’ debeszilajiem ziediem ir piecas blīvas vainaglapas, kam raksturīgs sarkanīgs dzīslojums. Lapas apaļīgas. Pēc noziedēšanas veidojas skaldauglis ar knābi. Piemērota audzēšanai saulainā vai daļēji noēnotā vietā, caurlaidīgā, vidēji mitrā, trūdainā augsnē. Labi izskatās gan mazās, gan lielās grupās ziemciešu stādījumos. Neprasa daudz kopšanas. Labi partneri šai gandrenei var būt augi ar dzelteniem ziediem, piemēram, brūnactiņas (Coreopsis).

Hibrīdā heihēra (Heuchera x hybrida) ‘Electra’ izceļas ar ļoti dekoratīvu lapojumu – koši dzeltena lapu rozete ar sarkanu dzīslojumu. Vasarā virs tās paceļas ziedneši ar mazu krēmbaltu ziediņu ķekariem. Audzējama labi drenētā, pietiekami mitrā, barības vielām bagātā, nedaudz sārmainā augsnē. Savu krāsaino lapu burvību augs parāda tikai pusēnā, tas nedrīkst cepināties tiešos saules staros). Var stādīt starp dažādu krāsu skujkokiem, lapu kokiem un krūmiem. Ilg­stošs sausums un ziemas bez sniega nelabvēlīgi ietekmē augu augšanu un pārziemošanu, tāpēc ieteicams stādījumu mulčēt (segums palīdz novērst sakņu izcilāšanu). Heihēras lieliski jūtas, arī stādītas podos.

Hibrīdā tiarella (Tiarella x hybrida) ‘Spring Symphony’ ir neliels augs, izmantojams dobju apmalēs un akmeņdārzos. Labvēlīgos apstākļos ātri nosedz lielākus laukumus. Zied maijā un jūnijā ar sīkiem gaiši rozā ziediņiem. Tiarellas ir ziemcietīgas, mazprasīgas, labi aug viegli ēnainās vietās, valgās, trūdvielām bagātās augsnēs. Necieš sausumu.