×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
12. augusts, 2015
Drukāt

Juris Lorencs: Putina preses sekretāra rīcība parāda Krievijas elites augstprātību (11)

Foto - LETA/Itar-TassFoto - LETA/Itar-Tass

Dmitrijs Peskovs ar sievu Tatjanu Navku

Augusta sākumā starp apspriestākajām tēmām Krievijas interneta medijos bija prezidenta Vladimira Putina preses sekretāra Dmitrija Peskova pulkstenis.

Lieta tāda, ka presē parādījās fotogrāfija, kurā Peskovam uz rokas redzams “Richard Mille RM 52-01”. Šī Šveices rotaļlieta, kuras dizainā atveidots cilvēka galvaskauss, ir izgatavota tikai trīsdesmit eksemplāros, un tās cena ir pusmiljons eiro. Mēdz gan teikt, ka par gaumi nestrīdas.

Pats Peskovs apgalvoja, ka pulkstenis esot dāvana, ko viņš kāzu dienā saņēmis no savas līgavas daiļslidotājas Tatjanas Navkas. Tomēr izrādījās, ka Peskova meita no pirmās laulības jau vairākus mēnešus pirms kāzām bija ievietojusi savā “Instagram” profilā tēva foto ar šo pašu pulksteni.

Autoritārā valstī ar bizantiskām tradīcijām, kāda ir Krievija, augstiem ierēdņiem mēdz pasniegt dārgas dāvanas, tas pat organiski piederas šai kultūrai. Bet neparasti ir tas, ka cilvēks, kurš kalpo par prezidenta seju un kuram savu amata pienākumu dēļ visvairāk vajadzētu izprast vienkāršās tautas noskaņojumu, vairs nepavisam “nejūt drēbi” un nekautrējas publiski demonstrēt dāvanu, kas četrkārt pārsniedz viņa gada ienākumus. Krievijas valdošo šķiru šodien raksturo augstprātība, vienaldzība un atrautība no cilvēkiem.

Vēsture atkārtojas. Kompartijas politbiroja locekļi arī nezināja, kas tiek runāts virtuvēs un kādi izskatās tukši veikalu plaukti. Sabrūkot padomju sistēmai, izrādījās, ka varas elite iekšēji ir pilnīgi sairusi, ka tai trūkst autoritātes, mākas un arī gribas valdīt.

Uz līdzīgu varas elites sairumu nu jau modernajā Krievijā nesenā intervijā portālam “Svobodnaja pressa” norāda politologs, Maskavas Globalizācijas un sociālo kustību institūta direktors Boriss Kagarļickis. Problēma slēpjoties apstāklī, ka vara gan apzinoties, ka pa vecam valdīt vairs nav iespējams, tomēr tai trūkstot ideju, kā tālāk virzīt valsti.

Viņš uzskata, ka jau tuvākajos gados valstī notikšot ievērojamas, pat “tektoniskas” pārmaiņas. To cēlonis būšot dziļa sistēmiska krīze, kas pārņēmusi Krieviju. Zemo naftas cenu dēļ Krievijas kase kļūst aizvien trūcīgāka, valsts nevarot atļauties vienlaikus cīnīties ar Rietumu sankcijām, modernizēt armiju un saglabāt sociālos labumus.

Krievijā beidzoties padomju laikos uzkrātie materiālie un garīgie resursi. Dzīvojamās ēkas un fabrikas ir nolietojušās, izsīkstot vēl padomju laikā atklātās derīgo izrakteņu atradnes, degradējusies zinātne un izglītības sistēma. Ir saražots milzīgs skaits psihologu, juristu, ekonomistu, visādu mediju ekspertu un imidžmeikeru, taču valstī trūkst inženieru, celtnieku, amatnieku, patiesībā vienkāršu strādnieku.

Kā dzinējspēks šīm pārmaiņām būšot krievu tautas vilšanās Putinā. Bet ne jau tāpēc, ka viņš nebūtu pietiekami demokrātisks. Patiesībā viss esot tieši otrādi – vienkāršajai tautai sākot likties, ka prezidents ir pārāk liberāls un neaizstāv Krievijas intereses. Kā te lai nepiemin teicienu, kas pazīstams jau kopš Pētera I laikiem – “Vienīgais eiropietis šajā valstī ir valdība!”

Mums tas var patikt un var arī nepatikt, bet tieši Krimas pavasaris, kā šodien Krievijā sauc Ukrainas teritorijas aneksiju, krievu tautā modināja milzīgu nacionālisma vilni. Šis vilnis nav noplacis, tas prasa iet tālāk – palīdzēt “Jaunkrievijai”, aktīvāk aizstāvēt tautiešus bijušajā PSRS telpā, noteiktāk stāties pretim Rietumiem. Patiesībā vara nezina, ko iesākt ar “džinu, kas izlaists no pudeles”, jo tas vairs neiederas Kremļa realizētās “vadāmās demokrātijas” rāmjos.

Diemžēl līdzšinējā vēsture liecina, ka ikreiz, kad Krievijā sākas lieli satricinājumi, tie skar arī Latviju. Ģeogrāfiju nav iespējams mainīt.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. KondratD@micex.com Atbildēt

  Завидуйте молча, ценители часов и западных ценностей…

 2. Завидуйте молча, ценители западных ценностей…

 3. Nu ko, pasaule var atviegloti uzelpot, ka ” mēs esam tik maz, cik mēs esam…”, jo arī Latvijā beidzas padomju un pirmspadomju laikā uzkrātie materiālie un garīgie resursi, dzīvojamās ēkas nolietojušās, fabrikas izputinātas, nopietnas derīgo izrakteņu atradnes nekad nav bijušas, degradējusies zinātne un izglītības sistēma. Ir saražots milzīgs skaits psihologu, juristu, ekonomistu, visādu mēdiju ekspertu, taču valstī trūkst inženieru, celtnieku, amatnieku, vienkārši kvalificēti strādnieki vienkārši ir emigrējuši. Viss, kā Lorenca tekstā, tikai nav īsti neviens pa zobam, lai paceltu to nacionālisma vilni. Pirms kremļa troļļa birkas piekarināšanas, norādiet, lūdzu, kuros punktos es kļūdos.

 4. Kaada vaacu zhurnaliste Krieviju apziimeeja par “Bailju un naida zemi”.

 5. pēc inteliģences līmeņa – vai nu ķēkšas vai šofera dēls.
  Šo vārdu sliktākajā nozīmē …

 6. Varam cerēt, ka sagrūstot savoku ērai, mainīsies arī Krievijas sabiedrība, vairs nebūs atbalsts tuvējo ārzemju n-tajām kolonnām. Iespējams, ka beidzot pasaules lielākās valsts iedzīvotāji nebūs jāuztver kā kaimiņos dzīvojošs dzērājs. Pagaidām gan zombijkastē šādas ziņas, jo svarīgākas jau laikam nav.

  • cerēt nav kaitīgi !
   Nebūsim naivi – rusus viegli paķert uz “labākie:, “gudrākie” , “tikumīgākie”.
   Viņu varneši to arī nelietīgi izmanto. “Zašķitim naših(carei, gensekov …” ir viņiem gēnos.

 7. Starp citu, arī Latvijā, padomju laikā celtās ēkas jau divas reizes ir pārsniegušas savu garantijas laiku. Tā kā situācija nav labāka. Latvija tāda Mazā Krievija vien ir arī citādā ziņā.

 8. Varas elite nekur nepazuda,bet tāpat kā Latvijā kļuva par miljonāriem un ļoti turīgiem cilvēkiem,kuri eleganti atbrīvojas no sociālās atbildības un ir aizmirsuši padomiski uzspēlēto vienlīdzības principu.Miljonāru priekšplānā,tāpat kā Latvijā,parazītiskie komjaunātnes bosi-Hodorkovskis,Prohorovs,nelaiķis Berezovskis uc.Tas pats visā ekspadomiskajā teritorijā.

 9. mēs JAU gatavojamies – celsim D-pilī aerodromu kremļa iznīcinātājiem …

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Katram savi instrumenti

Izdevniecība “Latvijas Mediji” izdevusi karikatūrista Gata Šļūkas grāmatu “Karikatūra LV”, kurā apkopotas gandrīz 300 karikatūras par ikvienam latvietim svarīgām un saprotamām tēmām. Daudzi no grāmatā redzamajiem zīmējumiem bijuši publicēti “Latvijas Avīzē”. Šodienas karikatūru Gatis velta savai profesijai.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+