×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
16. decembris, 2014
Drukāt

Kāpēc izaug pumpaini āboli?

“Kāpēc šogad izauga pumpaini āboli? Vai tās ir salnu sekas?” VELTA MADONAS NOVADĀ

Latvijas Valsts augļkopības institūta vadošā pētniece Laila Ikase skaidro, ka uzbiezinājumus (pumpas) uz augļiem parasti izraisa virspusēji kukaiņu, piemēram, zāģlapseņu, dažādu sūcējkukaiņu, arī laputu (šogad to bija īpaši daudz), bojājumi.

Ja dārzā nelieto insekticīdus, laputis izsūc, deformē lapas un jauno dzinumu galotnes, bieži vien arī izkropļo augļus. Kaitēkļi jāapkaro, tiklīdz tie parādījušies. Attīstās vairākas paaudzes, tāpēc ar insekticīdiem varbūt jāmiglo atkārtoti. Laputu izplatīšanos veicina skudras, bet ierobežo mārītes.

Ja vainīga ābolu zāģlapsene, zem bojājuma vietas redzamas sīkas, pārkorķojušās ejas. Kaitēklis izplatās palaikam: nemiglotos augļu dārzos dažkārt ir lieli bojājumi vai to nav nemaz (ja dārzā ir liela bioloģiskā daudzveidība un ir savairojušies zāģlapsenes dabiskie ienaidnieki – parazītlapsenes, kaitēkļu var nebūt). Pieaugušās zāģlapsenes iznīcina pirms ābeļu ziedēšanas vai tūliņ pēc noziedēšanas, izmantojot insekticīdus. Smidzināšanai var lietot Decis Mega (4 ml/10 l ūdens). Ja dārza saimnieks nevēlas izmantot ķīmiskos preparātus, kaitēkļa pārmērīgu savairošanos var ierobežot ar mehāniskiem paņēmieniem: rudenī uzrok apdobes, vasarā regulāri salasa visus bojātos, kritušos ābolus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+