×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
18. februāris, 2015
Drukāt

Pupiņu rūsa var sabojāt visu ražu

PupinRusa

Pupiņu rūsa (Uromyces appendiculatus) var sabojāt visu ražu. Slimību var pazīt pēc tumši sarkaniem, līdz 2 mm lieliem plankumiem uz augu dzinumiem, lapām, pākstīm, vēlāk veidojas melnas ziemojošo sporu kaudzītes. Tās pārziemo uz pākšaugu atliekām un nākamajā gadā atkal inficē sējumus. Slimības attīstību veicina +15…+25 °C temperatūra un mitrums uz augiem.

Lai ierobežotu slimību, ļoti svarīgi ir ievērot augu seku – pupiņas nevajadzētu sēt iepriekšējā vietā ātrāk kā pēc četriem gadiem. Slimo augu atliekas jāierok. Sējai jāizmanto tikai veselas, kodinātas sēklas. Latvijā nav pupiņām reģistrētu augu aizsardzības līdzekļu, tomēr kodināšanai var izmantot Nitragīnu un Trihodermīnu.

SIA “Bioefekts” direktore Anita Lielpētere iesaka pupiņas pirms sējas apstrādāt ar Nitragīnu, kas domāts tieši pupiņām. Desmit kilogramiem šo sēklu vajag 20 g preparāta. Pupiņas pirms sējas samitrina ar ūdeni, sajauc ar Nitragīnu un tūdaļ izsēj. Mitrina tādēļ, lai preparāts pieliptu pupiņām. Kad pākšaugi paaugušies, der nomiglot ar Trihodermīnu, lai neizplatītos rūsa.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+