Uncategorized

Purkšķis atļauts 2

Gata Šļūkas zīmējums

Franču sociālists, EP Lauksaimniecības un lauku attīstības komitejas priekšsēdētāja vietnieks Eriks Andrijū 28. oktobrī no Eiroparlamenta tribīnes teica šādus vārdus: “Riskējot jūs sarūgtināt, prezidenta kungs, Eiropas Parlamentam vēl nav varas, lai apturētu govju purkšķēšanu un gāzu palaišanu.”

Runa bija par gaisa kvalitāti, kuru ietekmē govju, kazu un aitu palaistās metāna gāzes (CH4). Metāns ir viena no sešām kaitīgākajām gāzēm. Tā globālo sasilšanu veicina 25 reizes vairāk nekā ogļskābā gāze. Eiropas Vides aģentūra savā ziņojumā secinājusi, ka lauksaimniecība ir visvairāk atbildīga par metāna emisiju – 50% nāk no lauksaimniecības, 31% – no atkritumiem to sadalīšanās procesā un 19% – no enerģētikas. Savukārt zarnu radītais ir ap 80% no lauksaimniecības atmosfērā izmestā metāna.

Pēc šīs runas EP ierosināja grozījumus, kuros ar likuma spēku uzdeva ES dalībvalstīm ierobežot metāna gāzes emisijas, “izņemot atgremotāju ganāmpulku zarnu radītās metāna gāzes”. Tagad lauksaimniekiem visvairāk jāuztraucas par amonjaka nonākšanu atmosfērā. Vēl par šo grozījumu jāvienojas dalībvalstīm, kuru vides eksperti Briselē trešdien sāka apspriest ierosināto izņēmumu.

LA.lv