×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
9. jūnijs, 2017
Drukāt

Zemi neizmanto, bet tāpat jāmaksā (26)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Rīgā ap 500 Purvciema mikrorajona daudzstāvu dzīvojamo namu dzīvokļu īpašnieki prasa zemes īpašniekiem noslēgt ar viņiem atsevišķus zemes nomas līgumus, iebilstot pret mēģinājumu piedzīt no viņiem pārmērīgi lielu maksu par zemi, kuru viņi neizmanto, kā arī parādus vairāku desmitu tūkstošu eiro apmērā.

Viršu ielas 13., Deglava ielas 59. un 61. nama iedzīvotājiem papildu sarežģījumus rada tas, ka zemei zem viņu namiem ir vairāki īpašnieki, viens daudzstāvu nama gals atrodas uz vienam īpašniekam piederošas zemes, bet otrs – jau citam piederošas.

Turklāt zemes īpašnieki gadu gaitā vairākkārt mainījušies. Pēc ierakstiem zemesgrāmatā redzams, ka darījumi vienmēr kārtoti pēc labi pazīstamās shēmas, kas liedz namu iedzīvotājiem izmantot pirmpirkuma tiesības, – sākumā pārdod zemes domājamo daļu, bet dažas dienas vēlāk – pārējo.

Iedzīvotāji pauž gribu vienoties

Namu iedzīvotāji no sarunām ar zemes īpašniekiem par zemes nomu neizvairās. Spriežot pēc viņu vairākkārt sūtītajām vēstulēm zemes īpašniekiem, teju uzprasās paši. Bet, iekams sākt maksāt, prasa noslēgt nomas līgumus ar katru dzīvokļa īpašnieku atsevišķi, iemērīt viņu namiem reāli nepieciešamās zemes platības, kā arī noteikt tām likumā paredzētos saimnieciskās darbības ierobežojumus.

Man pašam, izstaigājot šā Purvciema mikrorajona namu plašos iekšpagalmus, kur netrūkst citiem īpašniekiem piederošas būves, koplietošanas ielas, arī rodas iespaids, ka šo namu iedzīvotājus grib piespiest maksāt par zemi, kuru ikdienā viņi nemaz neizmanto.

Viršu ielas 13. nama dzīvokļu īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētāja Tamāra Puga stāsta, ka, kopš par zemes īpašniekiem kļuvuši Žanete Aščuka un Arturs Solozemnieks, viņiem vairākkārt esot piedāvāts noslēgt zemes nomas līgumus. Bet piedāvājumi allaž esot palikuši bez atbildes.

Tā vietā abi zemes īpašnieki iesūdzējuši tiesā Viršu 13 dzīvokļu īpašnieku biedrību, prasot tai noteikt zemes nomas maksas apmēru 6% no kadastrālās vērtības, kā arī piedzīt parādu par pagājušajiem diviem gadiem, kopš biedrība kļuvusi par šā nama apsaimniekotāju. Ar līdzīgām prasībām zemes īpašnieki vērsušies tiesā arī pret citu namu apsaimniekotājiem.

Spiež maksāt pārspīlētas summas

“Pēc tiesā iesniegtā prasījuma par laikposmu no 2015. gada 1. jūlija līdz 2017. gada 1. jūlijam Žanete Aščuka pieprasa samaksāt biedrībai, būtībā 36 dzīvokļu īpašniekiem, par zemes nomu 13 222,15 eiro un pievienotās vērtības nodokli (PVN) 2776,65 eiro, nokavējuma procentus par zemes nomas maksas parāda samaksas nokavējumu 744,29 eiro, advokāta izdevumus 1430 eiro, kā arī tiesāšanās izdevumus, kopsummā 
19 272,05 eiro,” atklāj Viršu ielas biedrības valdes priekšsēdētāja.

Kaut arī Arturam Solozemniekam pieder tikai zemes īpašuma domājamā daļa, kuru iznomāt diezin vai ir iespējams, par saviem 19 kvadrātmetriem tiesā viņš vēlas piedzīt ap 45 eiro.

Tamāra Puga uzskata, ka biedrība nemaz nevarot būt atbildētāja tiesā, tāpēc ka dzīvokļu īpašnieki neesot pilnvarojuši to noslēgt nomas līgumu ar zemes īpašniekiem.

“Šīs tā dēvētās piespiedu zemes nomas summas, kuras no mums mēģina izspiest zemes īpašnieki, ir acīmredzami pārspīlētas, tās tiek rēķinātas par platību, kas namam nemaz nav nepieciešama,” uzskata A. Deglava ielas 59. nama iedzīvotāju pārstāvis Viktors Ļenčevskis. “Par 3582 kvadrātmetru nomu mēs, 48 dzīvokļu īpašnieki, līdz šim bijām spiesti maksāt ap 26 000 eiro gadā. Par vienu kvadrātmetru 55 eiro!”

Šo pārspīlēto summu dēļ no agrākā nama apsaimniekotāja – pašvaldības uzņēmuma “Rīgas namu pārvaldnieks” – pakalpojumiem Deglava ielas 59. nama iedzīvotāji atteikušies, tāpēc ka tas bez saskaņojuma ar iedzīvotājiem pats vienojās ar zemes īpašniekiem par nomas maksas apmēru. Kā iedzīvotāji stāsta, viņi vairs nevēlas, ka aiz viņu mugurām noslēdz nomas līgumus par pārspīlētām summām, kuras pēc tam jāmaksā viņiem.

Žanetes Aščukas pilnvarotais pārstāvis un zemes īpašnieks Arturs Solozemnieks apstiprina, ka viņu prasību pret Viršu ielas 13. nama dzīvokļu īpašnieku biedrību tiesā skatīs šā gada augustā. Pirms septiņiem gadiem, kad šo namu vēl apsaimniekoja dzīvokļu īpašnieku kooperatīvā sabiedrība “Pavadonis”, pret apsaimniekotāju celto līdzīgo prasību tiesa apmierināja. Tāpēc viņš domā, ka pret nama pašreizējo apsaimniekotāju tiesas iznākums būšot tāds pats.

Savukārt novembrī tiesa vērtēs līdzīga satura prasību, kuru zemes īpašnieki vērsuši pret SIA “Latvijas namsaimnieks” (agrāko “Latio namsaimnieks”) – A. Deglava ielas 59. nama apsaimniekotāju.

Arī “Latvijas namsaimnieka” valdes priekšsēdētājs Aivars Gontarevs stāsta, ka, kopš šo namu apsaimnieko viņi, dzīvokļu īpašnieki nav pilnvarojuši slēgt zemes nomas līgumus ar zemes īpašnieku. To uzņēmuma pārstāvis jau paskaidrojis arī tiesai.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Atcerieties cilvēki , kad iesiet balsot ! Visas šīs “rebes”, kā arī tas bardaks ar maksātnespējas administratoriem un tieslietu nesakārtotību ir bijušas un ir TB/LNNK ( VL ) pārraudzībā ! Kas notika ar šīs partijas biedru un tieslietu ministru Bordānu, kad viņš mēģināja kaut ko mainīt šai pūznī ! Izdzina no partijas un no ministra amata !

 2. 98% procenti dzīvokļu īpašnieku tēlo pilnīgus debīliķus, ka nezin nedz savus pienākumus, nedz savu atbildību!
  Pretīgi skatīties uz tiem 50-60-70 gadīgajiem melīgajiem pretekļiem kuri ir dzīvo uz mana vecātēva asinīm slacīto zemi un 15 gadu laikā nav samaksājuši ne centa!!!

 3. Ļoti augstas kadastrālās vērtības ir tāpēc , ka zemes īpašnieku zemes gabali uzrādās VZD bez apgrūtinājumiem. Līdz ar to arī Zemesgrāmatu apliecībās neuzrādās visi apgrūtinājumi. Dzīvokļu īpašniekiem piederošās mājas neuzrādās kā apgrūtinājums zemes īpašnieku zemei. Un ne tikai ēkas nav uzrādītas, arī servitūta ceļi , komunikācijas…. Pati savām acīm VZD dokumentos to redzēju.. Vai tā rīkojas tiesiskā valstī? Kas tās par tiesām? Ar ko nodarbojas Tieslietu ministrijas ministrs Rasnačs? Viņš izbrīnīts TV raidījumā teica, ka tiesiskā valstī tiesneši kukuļus neņemot. Nesaprotu, vai par viņa naivumu smieties un vai tiešām viņš ir tik naivs cik izliekas? Ļoti daudzi jautājumi šai valstī nav pienācīgi sakārtoti!!!!!!!Pēdējais laiks!!!! Tikai izzagta valsts!!!!!

 4. Valsts zemes dienestā cita starpā paskaidrots: ja kāds apgrūtinājums nav reģistrēts, tad tiesības to reģistrēt ir vien zemes īpašniekiem, turklāt par maksu. Skaidrs, ka zemes īpašniekiem nenāks ne prātā reģistrēt, turklāt par maksu kaut ko, kas samazinātu to peļņu, kuru viņi plānojuši tiesā izdabūt no namu iedzīvotājiem.

  Uz šito varētu mēģināt izbraukt, liekot tiesai noteikt samazinātu nomas maksu. Iznomātajam īpašumam nepiemīt tās īpašības, kā tam par ko tiek prasīta nomas maksa.

 5. ……Kad viņi 45.gadā kirzās ar koferiem rokās gāzās iekšā Latvijā no plašās Krievzemes,gūlās mūsu vecāku gultās ,sedzās ar viņu segām,lietoja viņu drēbes un traukus,tad mums bija jāklusē.Kad 70.gados tie paši ar savām jau atvasēm atkal priecīgi iekārtojās uz mūsu senču zemes jau PSRS laikā celtajās mājās ,gūlās baltajās vannās ,jo viņiem tas pienācās.Mums vajadzēja iet prom no savām mājām,atstāt iekopto.Kad es kā mazs bērns redzēju kā ar ekskavatoru sagrauj manas bērnības māju ,izposta manas bērnības pļavas,tad mums nebija tiesības tiesāties.Jo viņiem pienācās.Tagad viņi ir neapmierināti.Viņiem taču visiem ir savas bērnības mājas,zemes,lai atgriežas un nemocās.Šī ir mūsu zeme,mūsu mājas.

  • Neķer uz muļķa! Ar tavu muti runā marasms un badīgums. Atbildēt

   Manu bērnības māju cēla VALSTS, kāda nu tā tolaik bija, uz VALSTS zemes. Un tad nāca cita valsts un manā pagultē iebāza parazītu, kam nu esmu parādā līdz kapa malai un tāpat būs parādā mani bērni un mazbērni, kamēr vien tā māja stāvēs. Ir sanācis tā, ka atmoda un barikādes mums atnesusi cara tētiņa reiz atcelto dzimtsbūšanu …

  • saimniekam ir jābūt viesmīlīgam, jo esi savā dzimtenē !

  • Nolādētie parādnieki- dzīvokļu īpašnieki!
   Viņiem vajag atņemt dzīvokļus par tik ilgu izvairīšanos no maksāšanas un zemes īpašnieku spīdzināšanas!

 6. Tanī bildē viņi veltīgi stāv ar papīriem !
  Palīdzēt var tikai kalašnikovi ar pilnām aptverēm…

 7. Valsts vadoņiem grūti laiki – jāatbild uz jautājumu, ko vēl Latvijas zemē var nozagt? Mums jāiemācās cienīt viņu izdoma!

 8. Tagad jau nevar dabūt advokātu ,kas aizstāv iedzīvotājus .Mēs cīnījāmies par tiesisku valsti ,bet te tiesības ir atsevišķām personām .Tie kuri pieprasa naudu lai arī tīra ietves uz savas zemes, lai labo trotuārus ,gādā par tīrību un kārtību uz tā saucamās savas zemes ,tad redzēs kā tā viņiem rūp.Tas taču būtu likumīgi ,jo no privātīpašnieka to prasa.

 9. šitās resnās galvas, kas savulaik sadalīja ēku un zemes īpašumu vajadzēja likt Hāgas tiesā par genocīdu pret savu valsti un tautu. Ja galvā ir čuras, tad jāsēž pie ratiem, nevis jāraksta un jāpieņem likumi….

  • un tā viš būs! Atbildēt

   Čuru pilna galva, āreče, nebūt netraucē tikt mīkstā Briseles krēslā vai zem vislepnākā Meža kapu granīta. Bet pie ratiem lai sēž apjātā tauta …

   • ja vērtību sistēmas ir dažādas ?
    Tā teikt: kaunu nepratīsi – badā nemirsi ! Reņģu ēšana nav mūsu hobijs ! Izvēlieties racionālākus hobijus !

 10. Jāpstrīd pārpircēju darījumi, ar kuriem apietas pirmpirkuma tiesības. Shēmotāju vieta ir cietumā, nevis pie kases naudu saņemt!

 11. Jācīnās par šādu zemes pāŗpirkumu anulēšanu un zemes pāŗpirkšanas tiesību iesaldēšanu.

 12. Mīļie cilvēki, kamēr šie ministri neizpilda savus tiešos pienākumus, nu beidzot neiesim un nevēlēsim tos pašus SLIŅĶUS PA jaunu. Piespiežam beidzot NA ministru rīkoties lielākā tautas vairuma interesēs, nevis viņa personīgajām.
  Kā var 27 neatkarības gadus nesavest kārtībā LIKUMUS?! Tas ir NA galvenais uzdevums!
  Kad un kurš ķersies pie darba, Rasnač?!

 13. Paši vien pseidobrīvību izcīnījām,kur laurus plūc valsts stutētie mahinatori

  • Brīvību cīnījam pareizo, bet nogulējām to momentu, kad mūsu brīvībai gaļdeguņi paklusām nomainīja definīciju !
   /
   Sāpīga mācība nākotnei:
   nepārtrauc skatīties eņģeļiem uz pirkstiem, kad tie sola paradīzi, citādi iesmērēs pretējo !!!

 14. Purvciema iedzīvotāja Atbildēt

  Tas īsts genocīts pret savu tautu,kas ved cilvēkus izmisumā.
  Nejau tie bagātie dzīvo vecajās Purvciema paneļu mājās.Bet tie kas skaita kapeikas,lai izdzīvotu.

 15. Citāts no raksta: “Šo pārspīlēto summu dēļ no agrākā nama apsaimniekotāja – pašvaldības uzņēmuma “Rīgas namu pārvaldnieks” – pakalpojumiem Deglava ielas 59. nama iedzīvotāji atteikušies, tāpēc ka tas bez saskaņojuma ar iedzīvotājiem pats vienojās ar zemes īpašniekiem par nomas maksas apmēru”.

  Varu pastāstīt, kāpēc tā notika – tāpēc, ka abās pusēs (gan zemes īpašnieka, gan Rīgas namu pārvaldnieka) stāv vieni un tie paši cilvēki [no konkrētas partijas]! Līdz ar to Rīgas namu pārvaldnieks ir ieinteresēts nokāst no iedzīvotājiem pēc iespējas lielāku naudu, nevis pārstāvēt iedzīvotāju intereses! Lūk tā pie mums notiek!

 16. Ja NA būtu pildījusi savus solījumus un ministrs darba laikā nevadātu savus skapjus, bet nodarbotos ar zemes īpašumu zem daudzdzīvokļu majām sakārtošanu, tad šodien izpaliktu daudzās tiesas un cilvēku naidošanās.

  • skapju nevadātājs laikam iedomājas, ka tad uzreizi likumi būs viņa pusē ?
   Vēl ir tādas sīkas niansītes kā:
   – samudžinātā likumdošana, pēc kuras var taisnība būt kā vienam, tā otram – pēc vēlēšanās(kukuļa lieluma);
   – noziedzīgi līgumi, kurus pat ES atbalsta;
   – šībrīža ES ekonomiskā politika, pamatā noziedzīga pret “mazajām valstīm”;
   – zicamati neatkarīgas valsts amatu vietā.

Draugiem Facebook Twitter Google+