Kultūra
Māksla

“Purvīša balvai” nominē Kristapu Epneru, Andu Lāci un “Orbītu”0

Publicitātes foto

“Purvīša balvai 2019” šī gada otrajā ceturksnī nominēti mākslinieki Kristaps Epners, Anda Lāce un tekstu grupa “Orbīta”, La.lv uzzināja Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM).

Balvas ekspertu darba grupa balvai, kas tiks pasniegta 2019.gada aprīlī, Epneru nominējusi par darbu “Forget Me Not” Kristapa Morberga rezidencē Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros. Mūkusalas Mākslas salona vadītāja Sniedze Kāle izvēli pamatojusi ar to, ka divos video darbos izvērstais stāsts par dzejnieka Miervalda Kalniņa labprātīgo došanos uz Sibīriju dažādo izpratni par šī reģiona kultūrvēsturisko nozīmi.

Tekstu grupa “Orbīta” nominēta par izstādi “No kā rodas dzeja” peldošajā mākslas galerijā “Noass”, bet Anda Lāce – par performanci “Daudz laimes!” Rīgas performanču festivāla ietvaros.

Eksperti izvērtēja izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi laika posmā no 2018.gada 1.aprīļa līdz 30.jūnijam. Kopumā eksperti šajā periodā nominācijām izvirzīja desmit mākslas notikumus, tai skaitā Ievas Epneres videodarbu “Zaļā skola” izstādes “Pārnēsājamās ainavas” ietvaros LNMM, Katrīnas Neiburgas darbu “Mazsālītie garie gurķi” un Andra Eglīša un Katrīnas Neiburgas kopdarbu “Ligzda” Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros, Mētras Saberovas darbu “Putty” izstādes “Glandula Mammae” ietvaros Paula Stradiņa Medicīnas Vēstures muzejā un Pauļa Liepas darbu sēriju Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros un viņa personālizstādi “Kas ir šis laiks?” “Māksla XO” galerijā.

Nominēta arī Ērika Apaļā gleznu sērija “Diaries from Earth” Sporta ielas 2 kvartālā Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros, “GolfClayderman” personālizstāde “Mīlas viesulis Golfa klubā” LNMM izstāžu zāles “Arsenāls” Radošajā darbnīcā un Ausmas Auziņas personālizstāde “Iztēle ir īstenība” galerijā “Istaba”.

No 2016.gada 8.decembra līdz 2019.gada 10.janvārim Purvīša balvas ekspertu darba grupā darbojas LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, ABLV “Charitable Foundation” mākslas programmu vadītājs, kurators Kaspars Vanags, mākslas zinātniece, kuratore, Mūkusalas Mākslas salona vadītāja Sniedze Kāle, mākslas zinātniece Inese Riņķe un mākslas zinātniece un kritiķe Santa Mičule-Hirša.

Purvīša balva dibināta 2008.gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. Pirmo Purvīša balvu 2009.gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu “Solitude”. Par Purvīša balvas laureātiem kļuvuši arī mākslinieks Kristaps Ģelzis, Andris Eglītis, Miķelis Fišers, Krišs Salmanis, Anna Salmane un Kristaps Pētersons par darbu “Dziesma”.

LA.lv