Kultūra
Māksla

Purvīša balvas zvaigznājs kopizstādē0

Astoņi spilgti mākslinieki un autoru kolektīvi – Ēriks Apaļais, Ieva Epnere, Kristaps Epners, Gints Gabrāns, Romāns Korovins, Paulis Liepa, Rasa un Raitis Šmiti, tekstu grupa “Orbīta”. Viens no viņiem 12. aprīlī īpašā ceremonijā mākslas centrā “Zuzeum” kļūs par Latvijā vērienīgākā un prestižākā apbalvojuma vizuālajā mākslā – Purvīša balvas – laureātu, saņemot arī 28 500 eiro (ieskaitot nodokļus). Turklāt tiks pasniegta arī jauna balva – par mūža ieguldījumu –, ko saņems latviešu mākslas granddāma māksliniece Džemma Skulme.

Atšķirībā no iepriekšējās kārtības, kad balvas kandidātu izstādi atklāja tikai pēc laureāta paziņošanas, šogad tā skatāma gan pirms, gan pēc svinīgā notikuma – no sestdienas, 23. marta, līdz 9. jūnijam Latvijas Nacionālā māk-slas muzeja galvenajā ēkā –, turklāt apmeklētājiem līdz 12. aprīlim būs iespēja nobalsot par savu favorītu, kurš, tāpat kā balvas saņēmējs, kļūs zināms svinīgajā ceremonijā.

Purvīša balvas pretendentu izstādē apmeklētāju sagaidīs spilgts glezniecības, grafikas, instalāciju, foto un videomākslas kopums, kas zināmā mērā var noderēt kā atskaites punkts kopskatam par notikušo Latvijas māk-slā pēdējos divos gados. Un tas ir nozīmīgi situācijā, kad Latvija joprojām ir viena no retajām tā saucamajām attīstītajām Eiropas valstīm, kur nav sava Laikmetīgās mākslas muzeja – vietas, kur uzkrāt un pētīt mūsdienās tapušo mākslu, kā arī darīt to interesantu sabiedrībai.

Kopumā Purvīša balvas fināla atlasei tika nominēti 20 mākslinieki un mākslinieku grupas, kuru radošais veikums atzīts kā nozīmīgs notikums Latvijas vizuālās mākslas ainā no 2016. gada 8. decembra līdz 2018. gada 31. decembrim. Izstādes kuratore ir Daiga Rudzāte.

Pirmo Purvīša balvu 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu “Solitude”. Par otro laureātu 2011. gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi “Varbūt”. Trešo Purvīša balvu 2013. gadā ieguva Andris Eglītis par personālizstādi “Zemes darbi”. Ceturtā Purvīša balva 2015. gadā tika piešķirta Miķelim Fišeram par personālizstādi “Netaisnība”. Bet “Purvīša balvu 2017” pasniedza mākslinieku kolektīvam – Krišam Salmanim, Annai Salmanei un Kristapam Pētersonam – par izstādi “Dziesma”.

LA.lv