Kultūra
Māksla

Purvīša balvu tagad piešķirs arī par mūža ieguldījumu. Pirmā laureāte – Džemma Skulme0

Foto: Ieva Lūka / LETA

Šogad pirmo reizi Purvīša balvas vēsturē tiks pasniegts apbalvojums par mūža ieguldījumu, ko saņems māksliniece Džemma Skulme, atklāja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) patrons, SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns.

“Ieejot balvas otrajā gadu desmitā, esam nobrieduši Mūža balvas pasniegšanai,” sacīja Zuzāns. Tā, gluži kā Purvīša konkursa balva, tiks pasniegta reizi divos gados, un balvas prēmija būs 10 000 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Jānis Zuzāns sacīja, ka “balvas orgkomiteja uzurpējusi varu un lēmumu par mūža balvienākas Džemmai Skulmei, kura turpina būt aktīva, neraugoties uz savu cienījamo vecumu.

Pasākumā paziņoja arī astoņus balvas nominantus, kas izvēlēti starp divu gadu garumā izvēlētajiem 20 kandidātiem. Šī gada Purvīša balvai nominēti Ēriks Apaļais, Ieva Epnere, Kristaps Epners (nominēts otro reizi), Gints Gabrāns (nominēts trešo reizi), Romāns Korovins, Pauls Liepa, Rasa un Raitis Šmiti, kā arī tekstu grupa “Orbīta”.

Ēriks Apaļais nominēts par gleznu sēriju “Diaries from Earth”, kas tapusi laika posmā no 2014.līdz 2018.gadam, bet Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles laikā tiek eksponēta no 2.jūnija līdz 28.oktobrim.

Kristaps Epners nominēts par darbu “Forget Me Not” Kristapa Morberga rezidencē pērnā gada Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles laikā.

Savukārt Ieva Epnere uz balvu kandidē par personālizstādi “Dzīvo atmiņu jūra”, kas 2017.gada pirmajā ceturksnī tika eksponēta laikmetīgās mākslas centrā “kim?”.

Romāns Korovins balvai nominēts par aizvadītā gada pirmajā ceturksnī eksponēto personālizstādi “Meistara Vu un meistara Lī satori”.

Pauls Liepa nomināciju saņēmis par izstādi “Daiļo mākslu kabinets”, kas tika eksponēta Mūkusalas Mākslas salonā 2017.gada otrajā ceturksnī.

Rasa un Raitis Šmiti balvai nominēti par izstādi “Mikropasauļu svārstības”, kuru 2017.gada pēdējā ceturksnī bija iespējams apskatīt “RIXC” mākslas galerijā.

Tekstu grupa “Orbīta” nominēta par izstādi “No kā rodas dzeja”, kas pagājušajā gadā bija skatāma peldošajā mākslas galerijā “Noass”.

Savukārt Gints Gabrāns nomināciju – jau trešo – saņēmis par papildinātās realitātes projekta “SAN” aktivitātēm aizvadīto divu gadu garumā.

Savu dalību apstiprinājusi arī starptautiskā žūrija – Rīgā ieradīsies Berlīnes muzeju apvienības direktors Udo Kitelmans, izdevuma “The Art Newspaper Russia” galvenā redaktore Milēna Orlova, mākslas kolekcionāre Galila Barzilai-Olandē (Beļģija), galerijas “Galerie Krinzinger” vadītāja un īpašniece Ursula Krincingere (Vīne) un latviešu izcelsmes Austrālijas mākslinieks Imants Tillers (Kūma). Tāpat žūrijā darbosies LNMM direktore Māra Lāce un balvas patrons, SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns.

Kā ziņots, pērn veiktas izmaiņas balvas izstādes un svinīgās pasniegšanas ceremonijas norisē. Izstāde LNMM telpās tiks atklāta 23.martā un būs aplūkojama līdz 9.jūnijam. Savukārt svinīgā balvas pasniegšanas ceremonija norisināsies 12.aprīlī. Līdz ar šīm izmaiņām tiks izveidots skatītāju balsojums, kā rezultāts tiks noskaidrots balvas pasniegšanas ceremonijā.

LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule LA.lv sacīja, ka gadu gaitā Purvīša balvas prestižs tikai audzis, un patlaban ne tikai tās iegūšana, bet arī nominācija ir nozīmīgs ieraksts Latvijas mākslinieku CV starptautiskā mērogā.

Gints Gabrāns, jautāts, vai viņa nominantu izvēle sakristu ar žūrijas izvēli, sacīja: “Tikai daļēji.” Par to, ka līdz šim nav saņēmis Purvīša balvu, mākslinieks neraizējas, tā kā “ne jau balvas ir izšķirošais nosacījums, kādēļ top māksla”.

Purvīša balva dibināta 2008.gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. Pirmo Purvīša balvu 2009.gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu “Solitude”. Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011.gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi “Varbūt”. Trešo Purvīša balvu 2013.gada februārī ieguva Andris Eglītis par personālizstādi “Zemes darbi”, ceturtā Purvīša balva 2015.gadā tika pasniegta Miķelim Fišeram par personālizstādi “Netaisnība”, bet piekto Purvīša balvu 2017.gada februārī saņēma Krišs Salmanis, Anna Salmane un Kristaps Pētersons par darbu “Dziesma”.

LA.lv