×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
29. marts, 2012
Drukāt

Purvītis un citi ainavisti

purvitis_gunaars_kusskkis_3

Klasiska Vilhelma Purvīša glezna.

Līdz 3. aprīlim ar šādu nosaukumu durvis vērusi izstāde Mūkusalas mākslas galerijā, kur skatāmi darbi no privātkolekcijām. Vilhelms Purvītis ir viens nacionālās glezniecības skolas aizsācējiem. Viņa darbi galvenokārt balstījās uz dabas studijām plenērā.

 

Dabas studēšanu Meistars uzskatīja par māksliniecisko meklējumu pamatu pamatu. Viņš to darīja pats un ieteica darīt arī saviem studentiem. Meistars nav vairījies arī ar viņiem iziet kopā plenērā un gleznot. V. Purvītis savā darbībā nekad nav apstājies, iesūnojis, bet pilnveidojis sevi. Un savos darbos apvienojis gan klasisko mantojumu, kā arī to, kas redzams Eiropas mākslas jaunākajās tendencēs. Meistara darbības laikā ainava bija vadošais žanrs Latvijā.

Zināmu ievadu šai izstādē dod lielformāta glezna “Purvītis glezno”. Darba autors viņa kādreizējais students Arvīds Egle. Šī glezna it kā parāda to, ka arī visi izstādē redzamie darbi gleznoti plenērā, kā to dara Meistars Egles darbā. Izstādē, protams, nav pārstāvēti visi daudzie V. Purvīša studenti, kuri ilgāku vai īsāku laiku mācījušies viņa vadībā.

Interesantu akcentu izstādē dod Latvijas Mākslas akadēmijas rektora Alekseja Naumova glezna, kas veltīta Meistara pēdējās dzīves vietas Rīgā atainojumam. Gleznā attēlota ēka Kazarmu ielā 6, no kurienes Meistars, sava studenta Miervalda Ķemera pavadīts, devās uz ostu, lai ar kuģi aizbrauktu no Latvijas uz neatgriešanos. Šī izstāde ir arī velte Latvijas dabas skatu glezniecības skolas pamatlicēja V. Purvīša 140 gadu atcerei.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+