Uncategorized

Pusaudze vienatnē apburā pasauli0

Foto – AFP/LETA

16 gadus vecā Nīderlandes burātāja Laura Dekere aizvadītajā nedēļas nogalē pēc gadu ilga ceļojuma kļuvusi par jaunāko cilvēku, kas vienatnē apburājis pasauli. Pārgalvīgo ceļojumu pusaudze uzsāka pagājušā gada 20. janvārī, kad ar 11,5 metrus garo jahtu “Guppy” atstāja Nīderlandei piederošo Karību salu piekrasti Sanmartēnu.

 

Dekere noburāja 50 tūkstošus kilometru, apmeklējot Kanāriju salas, Panamu, Galapagu salas, Tongu, Fidži, Boru-Boru un Dienvidāfriku. Kad nedēļas nogalē viņa atgriezās Sanmartēnā, meiteni tur sagaidīja aptuveni četrsimt viņas atbalstītāju.

Jaunā dēkaine atklāja, ka brauciena laikā spēcīgās vētras saplēsušas buras, viņas jahta gandrīz sadūrusies ar diviem kravas kuģiem, tāpat arī raizes sagādājuši iespējamie pirātu uzbrukumi. Sadzīves ziņā ceļojumu apgrūtinājušas muitas pārbaudes, gulēšana slapjā gultā, kā arī prusaki, kas pamanījušies ieperināties uz jahtas. Ceļojuma laikā viņai arī bijis jāveic dažādi skolas darbi, taču vienlaikus Dekere esot baudījusi sērfošanu un niršanu, kā arī atklājusi jaunu hobiju – flautas spēli, informē ziņu aģentūra “AFP”. Pie Dienvidāfrikas krastiem viņa pirmo reizi dzīvē ieraudzījusi vali. “Tas iznira tieši priekšā manai jahtai, ko gan pamatīgi apšļakstīja ar ūdeni. Tas nebija īpaši jauki,” ar smaidu atcerējās Dekere.

 

“Bija reizes, kad sev jautāju, kāpēc to visu uzsāku? Taču ne mirkli negribēju ceļojumu pārtraukt. Tas bija sapnis, un es to piepildīju.”

 

16 gadus vecā Dekere sarunā ar ziņu aģentūru “Associated Press” stāstīja, ka pasaulē nākusi uz savu vecāku jahtas netālu no Jaunzēlandes krastiem. Pirmo reizi ar jahtu vienatnē viņa burāja jau sešu gadu vecumā, bet doma par pasaules apceļošanu vienatnē meitenes prātā iezagās, kad viņai bija desmit gadu.

Par nolūku vienatnē veikt bīstamo ceļojumu Dekere plašāku sabiedrību informēja 13 gadu vecumā. Taču pēc bērnu tiesību aizsardzības iestādes pieprasījuma tiesa viņai šo piedzīvojumu liedza, norādot, ka ceļojums vienatnē apkārt pasaulei var ietekmēt pusaudzes garīgo attīstību. Pēc desmit mēnešu ilgiem strīdiem ar tiesu Dekerei tomēr tika atļauts doties ceļojumā. Taču viņai bija jāapsolās braucienu veikt ar lielāku jahtu, nekā viņa iepriekš plānoja, un iziet dažādus apmācības kurus, tostarp pirmajā palīdzībā.

Meitenes sasniegums gan netiks reģistrēts ne Ginesa Pasaules rekordu grāmatā, ne Pasaules burāšanas ātruma rekordu padomē. Abas organizācijas norāda, ka tā izvēlējušās darīt, lai nemudinātu citus jauniešus doties bīstamos ceļojumos.

Iepriekš par jaunāko cilvēku, kas vienatnē apburāja pasauli, tika uzskatīta austrāliete Džesika Vatsone, kura šo rekordu, būdama 16 gadus veca, uzstādīja 2010. gada maijā. Tā kā Dekerei 17 gadi apritēs 20. septembrī, ceļojums viņai bija jābeidz ne vēlāk kā šā gada 16. septembrī, lai austrālietei atņemtu neoficiālo titulu. Iepriekš šo rekordu gribēja labot arī amerikāniete Ebija Sanderlenda. Taču Indijas okeānā vētra viņas jahtai nolauza mastu un jaunajai burātājai bija nepieciešama glābēju palīdzība.

 

LA.lv