Tehnikuma direktore Maija Vanaga (no kreisās) atzīst, ka ēdnīca ar jauno iekārtojumu kļuvusi par patīkamu vietu gan audzēkņiem, gan pedagogiem, kuriem pat speciāli izgatavots lielāks apaļais galds. Viņa vēlētos, lai koka mākslas un metālmākslas nodaļas kolēģu Arvīda Verzas (centrā) un Rūdolfa Bekiča iniciatīvai skolas telpu iekārtošanā pievienotos arī vides mākslas nodaļa.
Tehnikuma direktore Maija Vanaga (no kreisās) atzīst, ka ēdnīca ar jauno iekārtojumu kļuvusi par patīkamu vietu gan audzēkņiem, gan pedagogiem, kuriem pat speciāli izgatavots lielāks apaļais galds. Viņa vēlētos, lai koka mākslas un metālmākslas nodaļas kolēģu Arvīda Verzas (centrā) un Rūdolfa Bekiča iniciatīvai skolas telpu iekārtošanā pievienotos arī vides mākslas nodaļa.
Foto – Ilze Pētersone

Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma “kocinieki” apmēbelē skolas ēdnīcu 0

Kura Latvijas skola gan atļāvusies tādu šiku kā Art deco stila sarkankoka mēbeles ēdnīcā? Pareizā atbilde – Rīgas Mākslas un mediju tehnikums. Savu meistarstiķi, ko mūsdienās sauc par kvalifikācijas darbu, skolas dizainam veltījuši astoņi stila mēbeļu modelētāji – divos mēnešos viņi izgatavoja 21 sarkankokā finierētu galdu un 80 tapsētus krēslus. Pieņemšanas komisija darbu novērtējusi ar apaļu desmitnieku, bet skolasbiedri un skolotāji – ar prieku un jūsmīgu atzinību.

Reklāma
Reklāma

Laiks iekārtot savu skolu

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Sen mums tā vajadzēja paskatīties uz skolas vidi un ieguldīt pašu mājas sakopšanā, paškritiski atzīst koka un metālmākslas nodaļas vadītājs Arvīds Verza, taču neliedzas, ka tieši viņam radusies ideja par jaunu ēdnīcas interjeru. Prieks, ka ierosmi atbalstījuši kolēģi un audzēkņi.

Mēbeļu dizains noskatīts Rīgas antikvariātos, izvēlējušies Art deco stilu, kas mūsdienu interjeros atkal ir pieprasīts un labi novērtēts, skaidro skolotājs.

CITI ŠOBRĪD LASA

No skata elegantās mēbeles nešķiet tehniski sarežģītas, taču tā var spriest tikai nezinātājs. Galdi, kas izgatavoti no divās kārtās salīmētas priedes ar dubultu sarkankoka finierējumu, slēpj oriģinālu tehnisku risinājumu, kā koka režģi piestiprināt pie apaļā karkasa. Stiķi “atkoduši” paši audzēkņi, ar lepnumu nosaka Verza, tomēr atradumu neatklāj – lai tas paliekot viņu noslēpums. Krēslu tapsējums licis palauzīt galvu, kā to dabūt gatavu bez liekas apdares – ar tapsētavas meistara Kristapa Strazda palīdzību atrisināts arī šis rubika kubs.

Izcilais rezultāts apliecinājis ne tikai jauno “kocinieku” amata prasmes, bet arī spēju strādāt komandā. Kā novērojis skolotājs, kopīgā darbā pastāv gan riski, gan ieguvumi: “Tevi var iegāzt vai izvilkt, taču vismaz vienam jākļūst par līderi.” Šoreiz puiši sadalījušies divās grupās pa četriem – galdu veidotāju komandu vadījis Artūrs Bauris, krēslu – Maikls Grants. Tiesa, pēdējiem ar lielo apjomu nedaudz pietrūcis laika iekļauties darba nodošanas termiņā, tāpēc formālais komisijas vērtējums pārcelts uz nākamo pavasari. “Ne katram jaunam meistaram raksturīgi nesasteigt uzdevumu, lai nezaudētu kvalitāti,” nosaka Verza un piebilst: jau tagad šaubu nav – augstākā atzīme godam nopelnīta.

“Ja šādas mēbeles izgatavotu kāda firma, nez vai Latvijā atrastos kāds, kas spētu tās nopirkt,” tā absolventu veikumu novērtējis kāds no bijušajiem audzēkņiem.

60% absolventu darbu turpina profesijā

Līdz šim savus meistardarbus 4. kursa audzēkņi vairāk veltījuši sakrālu celtņu iekārtojumam. “Tā viņiem tika dota brīnišķīga iespēja pieskarties stila elementiem – baznīcām vajadzēja veidot vēsturiskus interjerus, kas bagāti ar kokgriezumiem un skulptūrām,” skaidro koka un metālmākslas nodaļas vadītājs. “Kocinieku” veikums ir iespaidīgs – ar viņu darinātiem altāriem un citiem interjera priekšmetiem iekārtota 51 Latvijas baznīca. Topošajiem meistariem bijis pa spēkam arī tik sarežģīts uzdevums kā Pēterbazīcas altāris 21 metra augstumā. Arī pagājušā mācību gada absolventi radījuši maketus trīs jaunajiem Latgales dievnamiem, taču pagaidām tie palikuši vien projekta stadijā, jo draudzei pietrūcis naudas interjera materiāliem – visus līdzekļus paņēmusi būvju celtniecība. Būtu žēl, ja vēsturiska stila interjera vietā baznīca izvēlētos askētisku iekārtojumu ar krustu un mēbelēm pat no humānās palīdzības, kā tas nereti dievnamos vērojams, spriež A. Verza.

Reklāma
Reklāma

Skolotājs parēķinājis, ka kādreizējā Rīgas Amatniecības vidusskola, kurai Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma nosaukums piešķirts tikai pērn, 27 pastāvēšanas gados sagatavojusi 667 stila mēbeļu modelētājus. Apmēram 60% no absolventiem praktizējot galdniecībā kā meistari un arī darba devēji.

Tehnikuma stila mēbeļu programmas absolventiem bezdarbs nedraudot – jau mācību laikā darba vietas aizrunātas, taču tas uzliekot vēl lielāku atbildību, lai kvalifikācijas darbs būtu labā kvalitātē un augsti novērtēts. Par astoņnieku zemāka atzīme nozīmē, ka neesi “mūsējais”, savukārt sasteigts darbs var sagādāt sliktu slavu uz visiem laikiem – tik nopietni savu topošo kolēģu veikumu vērtē bijušie audzēkņi, kas apmeklē kvalifikācijas darbu vērtēšanas skates.

Skolas ēdnīcas interjera projekts vēl nav pabeigts – līdzās metālmākslinieku darinātajam aizslietnim top arī gaismekļi, kas tumšā laikā radītu mājīgāku noskaņu, bet “kociniekiem” no 3. kursa būs jātiek galā ar bāru kā noslēdzošo Art deco komplekta mēbeli.

VĒRTĒJUMS

Ojārs Spārītis, mākslas zinātnieks, Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma (RMMT) kvalifikācijas darbu komisijas vadītājs: “Ēdamzāles mēbeles pēc savas formas un izgatavošanas veida lieliski stilizē 30.– 40. gadu itāļu dizaina paraugus, kurus Latvijas mēbeļu industrija apguva un ieviesa masveida ražošanā tikai 50. – 60. gadu mijā.

Mūsdienu skolas ēdamzāles noformējumā veiksmīgi izraudzītajā finierēto liekto un taisno plākšņu kompozīcijā par izteiksmes līdzekļiem kalpo lakonisku, bet tādēļ ne mazāk izteiksmīgu pamatformu ģeometrija.

Ar sadzīves interjeram raksturīgu formu izvēli un audzēkņu rūpīgo darbu mēbeļu izgatavošanā RMMT telpas ir ieguvušas dzīvokļa atmosfērai pietuvinātu iekārtu, kas pat tik industriālai videi, kāda pēc sava rakstura ir no dzelzsbetona plāksnēm celtā skolas ēka, piešķir mājīgu, pat intīmu atmosfēru un padara ilgo uzturēšanos skolā pievilcīgu un patīkamu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.