×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.7°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
14. aprīlis, 2017
Drukāt

Pusdienas uz pašvaldības rēķina ne tikai skolēniem. Draudzīgi jebkuram ēdājam, bet kā ar budžetu? (11)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Daudzās skolās maltīti par pazeminātām cenām var ieturēt ne tikai skolēni, bet arī skolotāji un skolas darbinieki, dažkārt arī katrs ienācējs no malas. Valsts kontrole secina, ka šāda pašvaldības līdzekļu izmantošana ne vienmēr ir nodokļu maksātāju interesēs.

Padomju laiki, kad vietējā ēdnīcā par rubli varēja paēst kompleksās pusdienas ar trim ēdieniem, šķietami palikuši tālā pagātnē, taču Latvijā ir vietas, kur sociālisma pozitīvās iezīmes joprojām ir dzīvas. Tādas, piemēram, ir skolu ēdnīcas, kur maltīti var ieturēt par samērā pieticīgu cenu.

Pusdienas par vienu eiro

Andrim (vārds mainīts) darba režīms ir tāds, ka ik pa laikam jādodas strādāt uz Latgales mazpilsētu Viļāniem. Viņš bija iecienījis vietējās arodskolas ēdnīcu, kur varēja paēst par ļoti pievilcīgu cenu. “Skolas ēdnīcā par vienu eiro varēju dabūt silto ēdienu un glāzi sulas vai kefīra. Nekas grezns jau nebija, bet veikalā par tādu naudu vispār neko jēdzīgu nevarētu nopirkt,” stāsta Andris, kurš redzējis, ka uz ēdnīcu nākuši arī celtnieki un citi strādnieki no tuvējās apkaimes. Taču pirms pāris mēnešiem labās dienas beigušās, jo ēdnīcā pateikuši, ka cilvēki no malas vairs netiks apkalpoti. Andris zina stāstīt, ka uz skolas ēdnīcu gājusi teju puspilsēta, dažs labs pat krāmējis toverī un nesis uz mājām. “Pēdējā dienā man pateica tā: mums ir iedalīts tikai tāds produktu daudzums, lai pietiktu skolēnu ēdināšanai. Neko darīt, tagad mēģinu pats kaut ko pagatavot darba vietā. Dzirdēju, ka esot iespēja iet pusdienās uz vietējo slimnīcu, kur var paēst par 1,50 eiro. Taču viens paziņa, kurš bija aizgājis, man teica: slimnīcā gatavo tik nekvalitatīvi, ka labāk uz turieni neiet.”

Nav noslēpums, ka skolu ēdnīcās daļa pagatavotā ēdiena tāpat paliek pāri, tādēļ varbūt pat labāk, ja tas tiktu apēsts, nevis vienkārši izmests ārā. Taču vairākumā gadījumu lētā ēdināšana ir pašvaldības subsidēts pakalpojums, kas paredzēts skolēniem, un pašvaldībai (jeb nodokļu maksātājiem) nevajadzētu barot ar skolas darbu nesaistītus cilvēkus. Valsts kontrole ir veikusi revīziju deviņās pašvaldībās un nonākusi pie secinājuma, ka Aknīstes, Baltinavas, Ciblas, Raunas, Rugāju un Vaiņodes novados ēdināšanas pakalpojumu apmaksas sistēma uzskatāma par neapmierinošu. Skolu ēdnīcās iekasētā maksa bija 1,8 līdz piecas reizes mazāka nekā pakalpojuma reālās izmaksas. Piemēram, Ciblas novadā (atrodas Latgalē pie Krievijas robežas) šī starpība bija četras reizes. Valsts kontroles revīzijas ziņojumā secināts, ka Ciblas novada skolu darbinieki, ieturot maltītes skolas ēdnīcā, guvuši labumu 1925 eiro apmērā.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Baltinavas vidusskolas direktors un novada domes deputāts Imants Slišāns ir izbrīnīts, ka Valsts kontroles revīzija veikta samērā nelielās pašvaldībās. “Tas viss man izskatās pēc pasūtījuma, plānveida kampaņas, lai parādītu, ka mazās pašvaldības nav ekonomiskas, mazās skolas nav lietderīgas, lauku ceļi nav lietojami. Pašvaldībām uz vietas ir labāk redzams, kas vajadzīgs viņu iedzīvotājiem. Tikpat labi var vaicāt, vai Rīgā ir lietderīgi piedāvāt bezmaksas sabiedrisko transportu pensionāriem!”
  =================================================================

  Vai kungam neliekas,ka arī Baltinavas pagasts var izdarīt to pašu????
  Vai kungs aizmirsis ka lielU daļu IEDZĪVOTĀJU IENĀKUMA NODOKĻA šis uz citu rēķina parazitējošais pagasts manuprāt saņem tieši no RĪGAS,KUR ŠI PAGASTA IEDZĪVOTĀJI STRĀDĀ BET DEKLARĒTI TANĪ PAGASTĀ VAI NOVADĀ?????TĀPĒC KA NOVADS NAV SPĒJĪGS NODARBINĀT SAVUS CILVĒKUS!!!!!
  Vai kungam nebūtu lietderīgāk paklusēt?????Vai Baltinavas novads ir tik godīgs kā izliekas???????Nav !!!!!

 2. Baltinavas pagasts vispār lai paklusē,neko nedarīja un neredzēja,kad bija kapitāldaļu turētāji divās pašvaldību iestādēs–varbūt atgādināt???

 3. Tāpat jau visa Latvija ka viena liela nabagmāja . Cik vēl darba spējīgiem jāemigrē trimdā no ekonomiskā
  tautas genocīda un nespējīgajiem jānomirst lai E. Krūmiņas VK paskaitītu reālos zaudējumus ?

 4. Alūlsnes novada pašvaldība toties revīzijā kādā no lauku skolām pārsvēra sālstraukā pārpalikušo sāli un piparus.Lika pārmērīt neatvērtā pudelē eļļu…
  Tajā pašā laikā slēdza skolu, kurā ieguldīti 400000 un pēc līguma ar IF nedrīkst mainīt statusu.Būs jāmaksā? Tur lai VK pieslēdzas!

 5. Tiešām, Valsts kontrole atradusi izšķērdību Ciblas novadā par veseliem 1925 eurikiem, varbūt pašai valsts kontrolei vajadzētu parēķināt cik naudiņas iztērējusi no nodokļu maksātāju naudas dzenoties uz Ciblas novadu dzīt utis. Vai tikai to ierēdņu alga + komandējuma dienas naudas + degvielas un transporta izmaksas un vēļ ierēdņu skrupulozā rēķināšana vairāku mēnešu garumā – par cik tad tur iztērēts vairāk, nekā pēc viņu domām jāiztērē – nav tā īstā izšķērdība. Esmu pārliecināta, ka liela daļa mūsu valsts iestādes veic vienu vienīgu kaitējumu mūsu tautai.

 6. Latvijas lauki jau tā ir sagrauti, ko vēl bakstīt atlikušos !
  Labāk kontrolējuši lielos IT un būvniecības projektus valstī, kur neceļos pazūd padsmitiem miljoni !

 7. Nu jau gan atraduši noziedzniekus! Skolā neviens, kam naudas pārpārēm pusdienot neies! Priecājušies, ka skolas ēdnīca palīdz risināt novada sociālās problēmas!

 8. Saeimas deputāti savā ēdnīcā ēd pa lēto un ar kādām algām, bet skolotājs ar tādu algu, lai maksā, kā pilsētas krogā. Vai tiešām tiem bagātajiem nekad nebūs gana!

 9. Zinu vēl kādu novada arodskolu, kur šāda lieta tiek praktizēta, tas bez šaubām ļoti ietekmē ēdināšanas nozari novadā, jo skola nemaksā, nodokļus, algas, īri…u.c., bet nenosodu, to cik šie cilvēki noēd NEKAD neatsvers 100 mūsu gudro galvu un novadu augstāko amatpersonu zagšanu un izšķērdīgo saimniekošanu.

 10. Vienkārši riebjas! Atbildēt

  Ciblenieki nelikumīgi apēduši veselus 1925 eirus !!! Gribēja izbraukt pa lēto! Jāsauc pie kriminālatbildības! Bet man arī ļoti gribētos ,lai tikpat precīzi un bargi publicē mūsu valsts izzadzēju vārdus un summas,kas ir vismaz 100 reižu lielākas-uz vienu “galviņu”. Gaidīsim!

 11. cik nožēlojami….ŠĪ VALSTS VISPIRMS LAI MAKSĀ SKOLOTĀJIEM VIŅU DARBAM ATBILSTOŠAS, GODĪGAS ALGAS. Cik darbus skolotājs dara bez maksas? Cik naudas uz to ietaupa valsts un pašvaldības? Kur tā nesamaksātā nauda paliek? LATVIJAS SKOLOTĀJS , JA ARĪ ĒSTU PAVISAM BEZ MAKSAS, NEKAD NEVARĒTU APĒST TIK DAUDZ, CIK VIŅAM NAV SAMAKSĀTS PAR DARBU GADIEM ILGI.

  Nožēlojamā Vienotība! Skolotāji! ATCERIETIES ŠO KĀRTĒJO PAZEMOŠANU, KAD IESIET UZ VĒLĒŠANĀM!
  “VIENOTĪBA” NASKI RŪPĒJAS, LAI PAR TO NEKAD NEVIENS NORMĀLS CILVĒKS VAIRS NEBALSOTU!

Draugiem Facebook Twitter Google+