×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
21. marts, 2013
Drukāt

Puse iepirktos melnajā tirgū


Foto no Valsts robežsardzes arhīvaFoto no Valsts robežsardzes arhīva

Puse jeb 51% Latvijas iedzīvotāju par attaisnojamu atzīst nelegālo preču kontrabandu, iegādi un patēriņu, liecina trešdien prezentētais Lietuvas Brīvā tirgus institūta (LBTI) pētījums.


 

Lietuvā kontrabandas preču iegādi un patēriņu par attaisnojamu uzskata 62% iedzīvotāju, Igaunijā – 31%. LBTI pētnieks Vītauts Žukausks paskaidroja, ka tendenci attaisnot kontrabandu visvairāk ietekmē ekonomiskā situācija reģionā, iedzīvotāju sarūkošie ienākumi un augstie akcīzes nodokļi tādām precēm kā alkoholiskie dzērieni, degviela un cigaretes. “Piemēram, cilvēkam, kas dzīvo Baltijas valstīs, iegādājoties 50 litrus degvielas, jāiztērē divreiz lielāka savu ienākumu daļa nekā vidēji Eiropas Savienībā,” sacīja pētnieks. Cits būtisks iemesls ir iespēja gūt peļņu no lielajām cenu atšķirībām starp Baltijas valstīm un tuvējām kaimiņzemēm.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš atkārtoja labi zināmo patiesību, ka nelegālais tirgus rada milzīgus zaudējumus uzņēmējiem un valstij – aptuveni 240 miljonus latu, kas ir tikpat daudz, cik 2012. gadā apgrozīja visi valstī esošie mikrouzņēmumi kopumā.

Savukārt Valsts ieņēmumu dienesta Kriminālpārvaldes direktors Edijs Ceipe pavēstīja, ka tikai un vienīgi ar “rungas metodēm” netiks panākts vēlamais efekts nedz nelegālo preču apritē, nedz ēnu ekonomikā kopumā. “Sabiedrībai jāredz, ka uzņēmumi nenodarbojas ar nodokļu optimizāciju, ka amatpersonas neizmanto dienesta automašīnas privātajām vajadzībām, ka cilvēku nodokļu nauda tiek izmantota pareiziem un redzamiem mērķiem.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+