Ekonomika

Pusgadā izņem 331 000 viltotu eiro banknošu0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – Shutterstock

Šā gada pirmajā pusgadā no apgrozības izņemts aptuveni 331 000 viltotu eiro banknošu, kas ir mazāk nekā 2016.gada otrajā pusgadā, kad tika izņemtas 353 000 viltotas eiro banknotes, liecina Eiropas Centrālās bankas (ECB) informācija.

ECB uzsver, ka iespēja saņemt viltotu banknoti ir ļoti maza, jo viltojumu skaits joprojām ir ļoti neliels salīdzinājumā ar apgrozībā esošo īsto banknošu skaitu, kas kopš to ieviešanas nemitīgi pieaudzis straujākā tempā nekā iekšzemes kopprodukts (IKP).

Piemēram, 2016.gadā apgrozībā esošo eiro banknošu skaits un vērtība pieauga attiecīgi par aptuveni 7% un 3,9%. Patlaban apgrozībā ir vairāk nekā 20 miljardi eiro banknošu, kuru kopējā vērtība pārsniedz 1,1 triljonu eiro.

Joprojām visbiežāk tika viltotas 20 eiro un 50 eiro banknotes. Kopā šo banknošu viltojumi veidoja 85% no visiem viltojumiem. Vairums – 96,7% – viltojumu atklāts eirozonas valstīs. Aptuveni 2,3% atklāti ārpus eirozonas esošajās Eiropas Savienības dalībvalstīs un 1% – citos pasaules reģionos.

Kopš pirmā izlaiduma eiro banknošu nonākšanas apgrozībā Eurosistēma, t.i., ECB un 19 eirozonas valstu nacionālās centrālās bankas, vienmēr mudinājušas iedzīvotājus būt modriem, saņemot banknotes. Banknotes var vienkārši pārbaudīt, tās aptaustot, apskatot un pagrozot, kā aprakstīts ECB interneta vietnes sadaļā par eiro un nacionālo centrālo banku interneta vietnēs.

ECB norāda, ka, saņemot aizdomīgu banknoti, tā tieši jāsalīdzina ar tādu, par kuru zināms, ka tā ir īsta. Ja aizdomas apstiprinās, jāsazinās ar policiju vai – atkarībā no valstī pieņemtās prakses – savas valsts centrālo banku vai savu banku. Eurosistēma atbalsta tiesībsargājošās iestādes cīņā pret naudas viltošanu.

Eurosistēma veic dažāda veida komunikāciju, lai palīdzētu sabiedrībai atpazīt īstas un viltotas banknotes, kā arī palīdzētu profesionāliem skaidrās naudas apstrādātājiem nodrošināt, ka skaidrās naudas apstrādes iekārtas spēj ticami noteikt viltojumus un izņemt tos no apgrozības. Eurosistēmas uzdevums ir nodrošināt eiro banknošu integritāti un turpināt uzlabot banknošu izgatavošanas tehnoloģiju. Otrā izlaiduma – Eiropas sērijas – banknotes ir vēl drošākas un palīdz saglabāt sabiedrības uzticēšanos valūtai.

Jaunā 50 eiro banknote ar inovatīviem pretviltošanas elementiem tika laista apgrozībā 2017.gada 4.aprīlī. Banknošu iekārtu ražotāji un citi piegādātāji arī turpmāk saņems Eurosistēmas atbalstu skaidrās naudas apstrādes iekārtu un autentiskuma noteikšanas iekārtu pielāgošanā jaunajai banknotei. Ja kāda iekārta joprojām nepieņem šo banknoti, tās operatoram/īpašniekam nekavējoties jāsazinās ar iekārtas piegādātāju vai ražotāju.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Viss ceļš tagad klāts ar asfaltu. LVC paziņo par būvdarbu pabeigšanu uz autoceļa Augšlīgatne-Skrīveri
19 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: “airBaltic” saņem speciāli izstrādātu elektrisko pacēlājplatformu
19 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Noskaidrots, kurā no Baltijas valstīm iedzīvotāji kreditējas mazāk
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Latvijā
Viens vedējs, lielāka cena. Maksa par atkritumu izvešanu var celties
28 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
Vides dienests sniedz paziņojumu par Baldonē atrastajām mucām
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Kā var tā neveikties? Ontužāns savā debijā slavenajā “Bayern” guvis smagu traumu 1
1 stunda
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Māris Antonevičs: Priekšnieks aizmirsis solījumu? Versijas par JKP reakciju
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VARAM atklās pašvaldību reformas zvanu centru
2 stundas