×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
29. janvāris, 2013
Drukāt

Pušķis no viena sīpola

tulpes_toronto

“Kā jāaudzē daudzziedu tulpes, lai tās nezaudētu šo savu jau nosaukumā ielikto īpašību? Kā panākt, lai tās bagātīgi ziedētu katru gadu?”
 V. Liepa Rīgā

 

– Daudz ziedu uz viena kāta veidojas tikai atsevišķām šķirnēm – tām, kurām šī īpašība ielikta gēnos, – atgādina tulpju selekcionārs Juris Egle. Un piebilst, ka daudzziedu tulpju audzēšanā vēl ir daudz neskaidrību.

Ir dzirdēts, ka daudzie ziedi sīpolpuķēm veidojas tikai tad, ja sīpolus vasarā izrok un glabā +23…+25 °C temperatūrā. To iesaka arī Holandes profesionālie audzētāji, lai tulpes labāk vairotos un ziedētu. J. Egle šādi eksperimentējis vairāk nekā desmit gadu: sīpoli turēti gan +23 °C, gan +25 °C, gan augstākā temperatūrā, taču būtisku iespaidu uz ziedu skaitu, tas, viņaprāt, nav atstājis.

Agrāk, kad audzējis tulpes uzziedināšanai ziemā, augus intensīvi mēslojis ar minerālmēsliem, lai iegūtu pēc iespējas lielākus ziedus. Tad tulpēm tiešām bijusi izteikta daudzziedainība, turklāt šī īpašība parādījusies arī tādām šķirnēm, kurām tā nebija ģenētiski ieprogrammēta. Protams, ka daudz ziedu uz viena kāta veidojas tikai lielajiem sīpoliem.

Juris Egle uzsver, ka sekmīgai daudzziedu tulpju audzēšanai svarīgākie ir divi nosacījumi:

• negriezt tulpju ziedus ar lapām (pat ne ar vienu lapu, jo, šādi rīkojoties, pēc dažiem gadiem daudzziedainība parasti pazūd), vēl labāk – negriezt tos pārdošanai vai likšanai vāzē, bet tikai nolauzt noziedējušos pašā augšpusē;

• intensīvi mēslot ar minerālmēsliem, bet nepārforsēt (tātad – neiztikt bez augsnes analīzēm).

Telpā, kur glabājas noraktie tulpju sīpoli, obligāti nepieciešama laba ventilācija (jāventilē arī naktī!), jābūt iespējai regulēt gaisa mitrumu un temperatūru. Lai tulpes labāk ziedētu un vairotos, sīpoli būtu jāglabā šādā režīmā: līdz 20. augustam +25 °C, pēc tam līdz 1. oktobrim +20 °C, visbeidzot līdz stādīšanai +17 °C temperatūrā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+