Kultūra
Teātris un kino

Pusmūža hormonu vētras Valmieras teātrī 16

Publicitātes foto

30. septembrī Lielajā zālē pirmizrādi piedzīvos krievu dramaturga Aleksandra Ostrovska komēdija “Mežs” – režisores Indras Rogas iestudējumā komēdija gan ieguvusi nosaukumu “Muiža kaņepēs”. Galvenajā – muižas saimnieces – lomā iejutīsies viņš – Valmieras teātra aktieris Imants Strads.

Izrādē paralēli rit divi stāsti – muižas saimnieces Gurmižskas krustdēla un aktiera Ņeščastļivceva atgriešanās mājās pēc 15 gadu ilgas prombūtnes ar mērķi tikt pie krustmātes mantojuma – īpašuma un naudas, taču šajā izrādē režisore Indra Roga priekšplānā izvirzījusi muižas saimnieci Gurmižsku, kura atkal iemīlas, kad tās dzīve nonākusi uz 50 gadu sliekšņa.

Galvenajā – Raisas Pavlovnas Gurmižskas – lomā iejuties aktieris Imants Strads. Dāmas lomā aktieris esot pirmoreiz mūžā. Viņš smejas, sakot – līdz šim iegadījies spēlēt sava dzimuma varoņus, tāpēc šī pusmūža dāma esot pamatīgs aktierspēles izaicinājums. “Trakākais ir nemitīgi pārvietoties garajos svārkos un augstpapēžu kurpēs – nevaru pierast! Piecdesmit gadus veca muižniece – tā tomēr nav joka lieta! Turklāt vēl iemīlējusies, un, kas vēl trakāk, stipri jaunākā cilvēkā. Tajā laikā, kad rakstīts darbs, 50 gadi bija nopietnāks vecums, nekā to uztver mūsdienās. Kad apjūku sieviešu dvēseles smalkumos, režisore sauc – spēlē mani!”

Alekseja Ostrovska “Mežs” Valmieras teātrī uzvests jau iepriekš – 2008. gadā to iestudēja režisors Felikss Deičs, arī toreiz – Karpa lomā – izrādē spēlēja Imants Strads. “Vecmeistara iestudējums bija klasisks, iedvesmojoties no vēl viena priekšteča, teātra vecmeistara Ādolfa Šapiro. Savukārt Indra Roga apzināti iestudē tikai viņai raksturīgā manierē. Kopā strādājam jau ceturto reizi – man ārkārtīgi patīk, ka režisorei ir skaidrs redzējums par to, ko viņa vēlas panākt. Vēl vairāk, ja režisore strādā tik godīgi kā Indra, nav ne milimetra iespējas halturēt. Jāsaka, viegli šoreiz nav, tomēr ceru, ka izdosies izrāde, kas ieinteresēs visu paaudžu skatītājus. Viņu vecumam te nav nozīmes, izrāde ir visiem, kam patīk teātris,” teic aktieris.

Izrādes režisore Indra Roga atklāj, ka luga ir Aleksandra Ostrovska atzīšanās mīlestībā teātrim – kā mākslai, profesijai, teātrim dzīvē un teātrim uz skatuves, kur jūk robežas. “Spēle un spēlēšanās, kam ir dziļš un nopietns pamats. Stihija un tiešuma poēzija – kā Dostojevskis dēvēja A. Ostrovska dramaturģiju,” teic režisore.

“50 gadi – ar to nevar samierināties! Tā ir cūcība! Ja pusaudžu gados hormonu vētras ir ar pluszīmi, tad ap 50 – ar mīnuszīmi. Tomēr tās nav tikai hormonu vētras, tas ir kas vairāk, dziļāk un plašāk, tas ir traģikomiski!” piebilst I. Roga.

Jauniestudējuma aktieru sastāvs ir visai plašs – Gurmižskas jauneklīgā iemīļotā lomā iejūtas aktrise Inese Pudža, pārējās lomās spēlē Mārtiņš Meiers, Tālivaldis Lasmanis, Ieva Puķe, Ligita Dēvica, Kārlis Freimanis, Rihards Jakovels, Januss Johansons, Mārtiņš Liepa, Skaidrīte Putniņa, Ruta Birgere, Astra Baumane, Vizma Kalme, Lelde Kalēja un Māra Vīgante.

Izrādes radošajā komandā strādā scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece ir Anna Heinrihsone, bet komponists – Emīls Zilberts.

LA.lv