×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
15. oktobris, 2012
Drukāt

Pusotru gadu mājas aprūpe bez maksas

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Redakcijai piezvanīja 82 gadus vecs pensionārs Jānis Liepa no Cēsīm, lai pastāstītu, ka Cēsīs pusotru gadu darbojies SIA “Pirmais patronāžas serviss”. Tas, pateicoties Eiropas Sociālā fonda finansējumam, sniedzis bezmaksas sociālās aprūpes pakalpojumus gados veciem un slimiem cilvēkiem. Pats J. Liepa arī izmantojis šo iespēju. Par vizīti pie medicīnas darbinieka nekas nav bijis jāmaksā. 


 

Par šo iespēju viņš pastāstījis arī savai paziņai, kundzei gados, kura pirms kāda laika pārcietusi smagu gūžas locītavas operāciju. Servisa mobilā brigāde viņu nogādājusi pie speciālistiem Rīgā, sniegusi nepieciešamo palīdzību. Zinot, cik ierobežotas ir veco ļaužu finansiālās iespējas, protams, ka par saņemto bezmaksas pakalpojumu kundze bijusi ļoti gandarīta.

Servisa aprūpes dienests aprūpēja cilvēkus, palīdzot pārvarēt slimību, atveseļoties fiziski, sociāli un garīgi. Profesionāli aprūpētāji sniedza atbalstu pēc insulta, infarkta, pēc operācijām un traumām, onkoloģisko slimību gadījumos. Projekta laikā aprūpes pakalpojumus bez maksas saņēma 164 cilvēki. Klienti tika apkalpoti Ieriķos, Līvu ciemā, Meijermuižā, Nītaures pagastā, Zaubē, Amatas novadā, Priekuļos un Cēsīs.

Viena no servisa dienesta aprūpētājām bija Velta Bērziņa. Viņa ir sociālā aprūpētāja ar medmāsas diplomu, ilgus gadus strādā Cēsu pilsētas pansionātā, kur vada diakonijas darbu. Viņas aprūpē bija septiņi klienti, no tiem divi smagi slimi pacienti.

“Viens no viņiem, kāds vīrietis, uz gultas jau ir vairāk nekā pusotru gadu. Viņu apmeklēju katru otro dienu, apmazgāju, ārstēju izgulējumus. Savukārt otrā pilsētas malā gaidīja pa pusei paralizēta māmulīte pēc insulta. Arī viņai pēc ārstēšanās slimnīcā ir izgulējumi,” pastāstīja aprūpētāja. Viņa apmācījusi slimās sievietes meitu, kā kopt un rūpēties par veco cilvēku.

Citiem klientiem bija jāpalīdz mājas darbos, kādai invalīdei ar kustību traucējumiem regulāri jāpaņem asinis analīzēm, citam jāatnes kāds pirkums no veikala vai jāpalīdz nokļūt pie ārsta utt. Kā norāda sociālā aprūpētāja, vientuļajiem cilvēkiem būtiski esot bijis kaut vai aprunāties ar kādu cilvēku.

Projekta finansējums ir beidzies, tomēr daži klienti tā pieraduši pie savas aprūpētājas, ka turpinās sadarbību ar Veltu Bērziņu. Slimās māmulītes meita Aiva Zīrāka atzīst, ka lielākais ieguvums, protams, esot augstā līmeņa profesionālā aprūpe, tāpat dažādi kopšanas līdzekļi, ratiņkrēsls un speciālā gulta, kas tika nodrošināti projekta darbības laikā. “Man sākumā nebija nekādu iemaņu un zināšanu, kā kopt gulošu cilvēku, nezināju arī, kur vērsties un kam prasīt padomu, kā to darīt. Esmu strādājoša, tāpēc no sirds pateicos Veltai Bērziņai par sniegto atbalstu. Par viņas darbu varu teikt tikai to labāko,” saka A. Zīraka, piebilstot, ka šādi projekti būtu ļoti lietderīgi arī turpmāk. “Esmu ar mieru tajos piedalīties pat ar savu līdzfinansējumu.”

SIA “Pirmais patronāžas serviss” aprūpes dienests Cēsīs algoja 12 aprūpētājus, divus asistentus pavadoņus un divus sociālos darbiniekus. Viņi bez maksas veica mājas aprūpi un citus sociālās aprūpes pakalpojumus veciem cilvēkiem, invalīdiem, kā arī tādiem klientiem, kuru piederīgie paši nespēja nodrošināt pietiekami kvalitatīvu aprūpi.

Saskaņā ar katra individuālo aprūpes plānu viņi palīdzēja klientiem higiēnas, ēdināšanas un citos pašaprūpes procesos. Daži klienti turpinās sadarbību ar iepazīto aprūpētāju, tā saglabājot jau ierasto dzīves kvalitāti, bet aprūpētājiem tas ļaus kļūt par pašnodarbinātām personām.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+