×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
7. novembris, 2016
Drukāt

Pusslodzes darbinieki kļūs nepievilcīgi darba devējiem (25)

Foto LETAFoto LETA

Ilustratīvs attēls

Nevalstiskās organizācijas (NVO) un uzņēmēji pauž satraukumu par plānotajiem grozījumiem likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas paredz darba devējam segt starpību līdz noteiktajam obligāto sociālās apdrošināšanas iemaksu objektam pat tad, ja darbinieks nestrādā atbilstošu slodzi.

Grozījumi likumā paredz, ka no nākamā gada darba devējiem būs pienākums gadījumos, kad darbinieku aprēķinātais obligāto sociālās apdrošināšanas iemaksu objekts ir mazāks par 75% no minimālās mēneša darba algas, no saviem līdzekļiem iemaksāt starpību līdz minimālajam iemaksu objektam. Savukārt no 2018.gada minimālais obligāto iemaksu objekts atbildīs minimālajai mēneša darba algai.

NVO pārstāvji šodien norādīja, ka par šiem grozījumiem tā arī nav notikušas atbilstošas diskusijas ar iesaistītajām pusēm un sabiedrību. Kā skaidroja Latvijas Pilsoniskās alianses direktora pienākumu izpildītāja Kristīne Zonberga, NVO sektorā cilvēki bieži vien ir nodarbināti konkrētos projektos, kur ir noteiktas konkrētas slodzes. Savukārt šādas papildu izmaksas nav iekļautas pašā projekta finansējumā, kā arī izmaksas par papildu sociālā nodokļa maksāšanu nevar segt no biedru naudām. Līdz ar to apdraudēts tiek arī NVO sektors, norādīja Zonberga.

Savukārt kā sacīja Latvijas Biznesa savienības valdes priekšsēdētājs Eduards Filippovs, par grozījumiem bijis zināms jau pērn, tomēr organizācijas vēl cerējušas, ka “iestāsies reālais saprāts” un sāksies diskusijas par konkrēto normu. Tāpat liela daļa mikrouzņēmumu tikai šobrīd sāk gūt peļņu, kuru šādi grozījumi “apēdīs” vai arī radīs zaudējumus.

Filippovs sacīja, ka ar šādiem grozījumiem tiek aizskartas cilvēku tiesības strādāt tik, cik pats cilvēks vēlas. Tāpat šādi cilvēki, kuri strādā nepilnu darba laiku, kļūs nepievilcīgi darba devējiem, jo būs pārlieku dārgi, piebilda savienības vadītājs.

Jautājumā par cilvēktiesību pārkāpšanu piekrita arī Latvijas Samariešu apvienības direktors Andris Bērziņš, papildus norādot, ka šāda norma ir pretrunā ar valsts uzstādījumu attīstīt sociālo uzņēmējdarbību. Labklājības ministrija līdz šim ir runājusi par, piemēram, cilvēku ar invaliditāti integrēšanu darba tirgū, ļaujot viņiem strādāt kaut dažas stundas dienā. Tomēr minētie grozījumi likumā šiem cilvēkiem liegtu šādu iespēju.

Bērziņš arī stāstīja, ka liela daļa no sociālo pakalpojumu sniedzējiem ir NVO, kurās cilvēki strādā noteiktu stundu skaitu, kas ir mazāk par trim ceturtdaļām no pilnas slodzes. Līdz ar to arī sociālo pakalpojumu joma un cilvēki, kas šos pakalpojumus saņem, ir apdraudēti, norādīja Samariešu apvienības vadītājs.

Kā stāstīja “Latvijas Lauku foruma” padomes loceklis Valdis Kudiņš, pašā likumprojekta anotācijā ir norādīti riski, ka minētā norma var veicināt bezdarba pieaugumu, slēpto nodarbinātību, kā arī nav garantēts, ka budžeta ienākumi pildīsies, kā cerēts. Viņš arī atzīmēja, ka uzņēmumam, ar darbinieku slēdzot uzņēmuma līgumu par pakalpojuma veikšanu, būtu iespējams izvairīties no normas negatīvajām sekām, bet tas pēc savas būtības veicinās slēpto nodarbinātību.

Tāpat arī Latvijas Grāmatvežu asociācijas valdes locekle Lilita Bērziņa norādīja, ka šīs normas administrēšana pamatīgi sarežģīs darbu grāmatvežiem, jo mazajos uzņēmumos darbiniekiem, kuri nestrādā pilnu slodzi, alga katru mēnesi var atšķirties. Līdz ar to grāmatvežiem tiks uzlikti papildu apgrūtinājumi katru mēnesi pārrēķināt algu, savukārt valsts iestādēm tiks uzlikts papildu administratīvais slogs, ja uzņēmums būs pārmaksājis un būs nepieciešams naudu atmaksāt.

NVO arī neizslēdz iespēju, ka gadījumā, ja šāda norma stāsies spēkā, organizācijas varētu vērsties Satversmes tiesā saistībā ar pārkāptajām cilvēktiesībām strādāt tik stundas, cik cilvēks vēlas.

Organizācijas arī savu satraukumu par šo jautājumu ir paudušas vēstulēs, kuras nosūtītas vairākiem Saeimas komisiju vadītājiem, kā arī Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei (VL-TB/LNNK), ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS), finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai (ZZS), kultūras ministrei Dacei Melbārdei (VL-TB/LNNK) un Saeimā pārstāvēto politisko partiju frakcijām. Latvijas Pilsoniskās alianses vēstuli valsts augstākajām amatpersonām parakstījušas vairāk nekā 200 NVO.

NVO sektors vēl cer, ka tiks sākta kvalitatīva diskusija par šīs normas ieviešanu no nākamā gada. Protesta akcijas organizācijas gan rīkot neplāno.

Augustā ziņots, ka koalīcijas politiķi pagaidām neplāno pārskatīt likuma normu, kas paredz, ka sociālās iemaksas no nākamā gada būs jāveic no summas, kas nav mazāka par 75% no valstī noteiktās minimālās algas, bet no 2018.gada – no pilnas minimālās algas.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Katram nesaprātīgam plānam ir pretplāns. Katram uzņēmējam un katram uzņēmuma darbiniekam arī ir galva uz pleciem ne tikai priekš cepures nēsāšanas. Domāsim par savu izdzīvošanu nevis kā klerkus nodrošināt ar pārtikušu dzīvi.

 2. Man jau trīs mikrouzņēmumi lauza līgumu. Strādās bez nodokliem. Paldies, valstij, ka likvidē šos uzņēmējus, plus arī mums samazina ieņēmumus, jo zaudējam klientus. Milzīga pateicība.

 3. Mums darbā ir darba aizsardzības speciālists (ar likumu, bīstamajās nozarēs, jābūt obligāti), reizi nedēļā atbrauc, saraksta, paraksta, aizbrauc, nu uz pāris stundām. saņem algā ap 100eur, zinu, ka ir vēl viņam vismaz 7 uzņēmumi, nu vismaz (gan jau vairāk) pieņemsim, ka katrā saņem pa 100. tas sanāk, no šīm blakus nodarbēm viņš saņem ap 700 mīnus nodokļi (plus vēl algotajā darbā). beigās sanāk, kas? mēs visi uzņēmumi tagad maksāsim par viņu kā no minimālās algas?????? Nē nu super…. Man jau , protams, neskauž, bet tad parēķiniet cik cilvēks saņems pensijā, realitātē nesaņemot tādu algu. minimālā 370 x7 = 2590eur????? varēs pensijā sēdēt cepuri kuldams. Vai man kāds var paskaidrot, kas šito pārējo strādājošo diskrimināciju ir izdomājis???? Vai te jau pēc SATVERSMES TIESAS neraud??????

 4. Tas ir tik forši – progresīvu ienākuma nodokli – kad bagātie maksā vairāk – nekādi neizdodas ieviest, bet šite, kur kaut kas nodīrājams no nabaga (nu – nav jau tie mazie uzņēmēji necik biezi… ) dikti nadzīgi viss notiekas..

 5. Indijā,piemēram,ar trešdaļas un pat mazākas slodzes darbinieku palīdzību sekmīgi risina bezdarba problēmu.Bet pie mums,kā intervijā laikrakstam “Latvijas Avīze jau 2012.gada aprīlī teica Pārresoru koordinācijas centra (PKC) vadītājs Mārtiņš Krieviņš,bezdarba nemaz nav!

 6. Pilnīgi stulbs nosaukums rakstam: “kļūs nepievilcīgi”

 7. Arī jaunās māmiņas, kuras dažādu apsvērumu dēļ vēl nestrādā pilnu slodzi šis jaunais likums apdraud. Man ir mazais uzņēmums, 2 mazie- strādāju aptuveni pusslodzi. Tagad sanāk vai nu taisu savu uzņēmumu ciet vai eju pelēkajā zonā. Visu nodokli samaksāt nespēju- parēķināju, ka man jānostrādā gandrīz tik pat cik, tagad, lai nosegtu izejmateriālus+jauno nodokli un algā drīkstētu izmaksāt 0. Esmu sašutusi! Līdz šim strādāju, cik bija laiks- samaksāju savus 9% valstij, ja bija ieņēmumi un visi laimīgi….

 8. interesants pavērsiesns! ne tik sen bija ļoti interesanti – sukas darba gādātāji nostrādināja par slodzi, maksāja par 1/2 -slodzi!

 9. te nu atkal skaidrs pieraadiijums, ka tie 100, kuri seezh Saeimaa, nav gudri, lai neteiktu – ir idioti. Taadu likumu izdomaat var tikai idiots, un tas speekaa buus liidz pirmais uznjeemeejs grieziisies ET, jo nevar likt maksaat nodokli no neapreekjinaatas algas. Ne darbinieku, ne darba deveeju. Un nav nelikumiigi straadaat pusslodzi, ceturtdaljslodzi, vai vispaar – 1 stundu nedeeljaa. Cilveeki, ko juus esat sabalsojushi Saeimaa ? Idiotus? Cik valsts atkal samaksaas tiesaajoties? Cik kompensaacijaas?

 10. O.M.© (lit.pseid.) Atbildēt

  Ir sacīts: “Šajā Dieva pasaulē kopumā un, īpaši jau, ar mums pašiem notiek TIKAI un VIENĪGI tas, ko mēs PAŠI pieļaujam. Inerti truli noskatoties, nožēlojami gļēvi “klusējot lupatiņā”, vai pat apzināti uz to “parakstoties” un +/- “aktīvi ņemot dalību” – nav būtiskas atšķirības.”

  Un, arī: “Pasaule pazudīs nevis no tā, ka ir pārāk daudz cilvēku, bet tādēļ, ka ir daudz necilvēku.”

  =====

  ( Iz “O.M.© arChīva” )
  .
  Nemurkšķēt “vietvalžiem” pretī, ne vārda!!!
  (Kaut vai – spļauj ģīmī, min sū#os un spārda,
  LUMPEŅUS pašus, šo ģimenes, dzimtas,
  Draugus un paziņas, versijās simtās…)

  Vergot par grašiem un kredītu klaušām!!!
  (Kurus “pa fikso” var “iebarot” aušām,
  Reklāmu ZOMBĒTIEM “onlaina” spamā ~
  “Pisness”, kam lobiji “augstajā namā”…)

  Nodokļus bleķot, kaut – iznīkstot badā!!!
  (‘Kāpostu’ VID’am un SISTĒMAI gādāt,
  Likumi paredz – lai plēš “ķēķa tiesas”,
  Pēdējo skrandu no LUMPEŅU miesas…)

  =====

  MUĻĶU zeme SILES “valsts” parodija “eurolatvānija”, XXI gadsimts.

 11. Ir jāiet ielās . Citādi par mums nirgājas un kāpj uz galvas!!!!

 12. Man škiet ka vienīgais,kas atliek ir uzņēmējiem iziet ielās un parādīt ko vini domā par to!!! Esmu gatavs iziet ielās jau tūlīt!!!

 13. Pedagigi, kuriem nav 1 slodzes vienā skolā?

 14. Kā tiks apmaksāti šauri specializetie ārsti poliklīnikās, kas pieņem vienreiz vai divreiz nedeļā?

 15. Tādiem AUNIEM kā Mētra un Viktors – Ne jau darba ņēmējs (pārsvarā) bet gan darba devējs ir ieintresēts tevi pieņemt darbā uz pusslodzi !!!!!!!!!!!

 16. Maximā zāles darbiniekiem darba līgumi noslēgti uz nepilnu darba laiku.Par to verga darbu nesaņem pat minimālo algu.Stundas tik samazina,bet prasības un pienākumus palielina.Vai tas nav cilvēktiesību pārkāpums?

 17. Kas pa murgu kādas tur pusslodzes?
  Nevari slodzi,ej pensijā!

  • Ko tu muļķei padarīsi ,neārstējama diagnoze . Tev taču saka ,ka izdevīgi tas ir DARBA DEVĒJAM,defektīvā!!!

  • ja esi slima ar galvu – ej ārstēties.
   Teikts taču, ka, piemēram, mātes ar maziem / daudz bērniem un invalīdi bieži nevar strādāt pilnu slodzi.
   Otrkārt, tas ir cilvēktiesību pārkāpums – likt strādāt pilnu slodzi vai maksāt nodokli no ienākumiem, kas nav gūti.
   Tur jābūt citam veidam kā nodrošināt / diferencēt sociālās garantijas atkarībā no sociālā nodokļa nomaksas.

 18. kur problema ja uz 4 stundām nevar ejat uz biržu lai valsts uztur

 19. Fantastika! Cilvēkiem vairs nebūs iespējas strādāt pusslodzi! Interesanti, vai valsts pati arī izskaudīs pusslodzes darbiniekus savās iestādēs? Ka viņi nesaprot, ka tas atkal pastiprinās algu maksāšanu aploksnēs?

 20. Tatad studenti nevares piestradat,dazadu profilu pulcini jauniesiem laukos tiks likvideti,iespejams tas skars ari Jaunsardzes instruktorus laukos,jo berni konkreta regiona ir tik ,cik ir.Apkopejas vares slaucit gridas 8 stundas diena utt.Privatos mazos uznemejus tas neskars,jo vini vienkarsi atteiksies no sada darbinieka oficialas stradasanas,kam vajadzes maksas uz rokas.Vienkari geniali,atkal musu ieredni ar galvu nedraudzejas.

 21. Tas būtu normāli ka nodoklis jāmaksā, bet par invalīdu varbūt soc.nodokli varētu maksāt valsts. Es kā invalīds darba mūžā strādāju dažādas slodzes gan 0,4; 0,5; 0,9 un kad aprēķināja vecuma pensiju, jutos apzagta.

  • Apkopējas kā tādas reti pastāv, īpaši mazos uzņēmumos, saucamās apkopējas dara vel visādus darbus vai strādājošie paši tīra telpas- šīs pusslodzes darba devēji raksta uz papīra, bet darbiniekus nodarbina vairāk kā noteiktās darba stundas. Un sašutuši ir darba devēji- tā viņiem vajaga, ne krāpt strādniekus. Šīs pusslodzes pēc atsaucas uz pensijām.

Draugiem Facebook Twitter Google+