×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
16. aprīlis, 2015
Drukāt

Putina baikeri pošas uz Berlīni (5)

Foto - AFP/LETA. Ilustratīvs attēlsFoto - AFP/LETA. Ilustratīvs attēls

Polijas sabiedriskos aktīvistus sadusmojis Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātās Krievijas motociklistu bandas “Nakts vilki” plānotais brauciens no Maskavas līdz Berlīnei, lai tādējādi atzīmētu 70. gadskārtu kopš tā dēvētās uzvaras dienas. Lai nokļūtu Vācijas galvaspilsētā, krievu motociklisti iecerējuši izbraukt cauri Baltkrievijai, Polijai, Slovākijai, Austrijai un Čehijai, apmeklējot kara memoriālus, holokausta upuru piemiņas vietas un padomju armijas karavīru kapsētas. Taču Polijā sabiedriskie aktīvisti lūguši valsts amatpersonas liegt šķērsot valsti motociklistu bandas pārstāvjiem, kuri pauduši atbalstu Krievijas izvērstajam karam Ukrainas austrumos un Krimas aneksijai pērnajā martā.

Neviena negaidītie viesi

Sarunā ar raidsabiedrību “Brīvā Eiropa” viens no brauciena rīkotājiem Andrejs Bobrovskis apgalvojis, ka brauciena mērķis nav “izrādīt politiskās pozīcijas, bet vairot dalībnieku patriotiskās jūtas un apmeklēt dažādus piemiņas pasākumus”. Paredzams, ka 6000 kilometru garajā tā dēvētajā uzvaras braucienā, kas Maskavā startēs 25. aprīlī un finišēs Berlīnē 9. maijā, piedalīsies no 30 līdz 40 motociklistu.

Starp brauciena rīkotājiem ir arī “Nakts vilku” līderis Aleksandrs Zaldostanovs, saukts arī par Ķirurgu, tiek uzskatīts par Putina personīgo draugu. Bandas vadonis izplatījis paziņojumu, kurā norāda, ka vēl nezina, vai pats piedalīsies šajā braucienā. Taču viņš uzsvēris, ka brauciens norisināsies, neskatoties uz skaļajām iebildēm Polijā un citās valstīs. “Mēs neesam simts dolāru banknote, lai visiem patiktu. Tāpēc mēs neatteiksimies no saviem plāniem. Galu galā mums ir sava pārliecība, mums ir savas vērtības. Viena šāda vērtība ir lielā uzvara – krievu vēstures augstākais punkts,” teikts Zaldostanova paziņojumā, kas ievietots viņa vadītās motociklistu bandas interneta mājas lapā.

Protestējot pret Krievijas motociklistu plānoto ierašanos valstī, Polijas aktīvisti sākuši vākt parakstus petīcijai, kurā valdība lūgta nepieļaut, ka demonstratīvais brauciens norisinās Polijā. Petīciju pagaidām parakstījuši aptuveni astoņi tūkstoši cilvēku. Tāpat Polijas aktīvisti Marcins Rejs un Jareks Podvorskis interneta vietnē “Facebook” izveidojuši īpašu lapu, ar kuras palīdzību mēģina iegūt pēc iespējas plašāku atbalstu tam, lai apturētu brauciena norisi savas valsts teritorijā. Lapas izveidotāji uzsver, ka Krievijas motociklistu bandas brauciens ir “brīdinājums Eiropas valstīm un Krievijas agresijas sākums”.

Sarunā ar ASV žurnāla “Newsweek” interneta vietni Rejs uzsvēris, ka “Nakts vilki” ir “politiski motivēti, valsts sponsorēti bandīti uz motocikliem”. “Viņus nevajadzētu ielaist Polijā,” uzsvēra Rejs. “Ja tas notiks, viņiem klāsies ļoti smagi. Viņi nav gaidīti. Zaldostanovs apgalvo, ka Krievija ir atbrīvojusi Poliju. Taču mēs Polijā neuzskatām, ka sarkanā armija mūs ir atbrīvojusi. Nacistiskā Vācija un komunistiskā PSRS bija sabiedrotās no 1939. līdz 1941. gadam un uzbruka Polijai vienlaicīgi.” Rejs apstiprināja, ka protesta akcijas pret “Nakts vilku” ierašanos plāno arī aktīvisti Čehijā, Baltkrievijā un Vācijā.

Pieļauj fizisku sadursmju iespējamību

Krievijas motociklistu banda “Nakts vilki” aktīvi pauž atbalstu Putina agresīvajai politikai Ukrainā un Krimas aneksijai. Īsi pirms Ukrainai piederošās Krimas aneksijas pagājušā gada martā “Nakts vilku” bandīti organizēja patruļas uz lielceļiem, kas savieno pussalu ar pārējo Ukrainas teritoriju, kā arī pārņēma kontroli pār Krimā izvietotajām Ukrainas bruņoto spēku ieroču noliktavām. Vēl pirms Krimas aneksijas pussalā bija ieradies arī motociklistu barvedis Zaldostanovs un tur paziņoja: “Jebkur, kur mēs ierodamies, ierodas Krievija!” “Mēs negribam, lai šiem zēniem seko tā sauktie “zaļie vīriņi”,” sarunā ar ASV žurnālu “Newsweek” sacīja Rejs, atsaucoties uz Krievijas armijas karavīriem bez pazīšanas zīmēm, kuri pārņēma Krimas pussalu.

Polijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Rafats Tržaskovskis sarunā ar Polijas televīzijas kanālu “TVN24” norādījis, ka tas, vai motociklistu bandu ielaist Polijas teritorijā, būs jālemj Polijas robežsardzei. “Krievijas brauciena organizētāji nav pieprasījuši Polijas vīzas, bet viņi var pieprasīt vīzas citās Šengenas zonas valstīs. Ja baikeriem būs, piemēram, Vācijā izdotas Šengenas zonas vīzas, tad viņiem būs tiesības doties cauri Polijai,” norādījis Tržaskovskis, piebilstot, ka Polijas robežsardzes un policijas pienākums būs pārbaudīt, vai motociklisti nepārkāpj likumu.

Kaut arī protesta akciju organizētāji atzinuši, ka viņi negrasās izmantot vardarbīgas metodes, lai apturētu “Nakts vilku” braucienu cauri Polijas teritorijai, Rejs atzinis, ka daļa poļu varētu būt “mazāk diplomātiski”. “Mēs bažījamies, ka daži cilvēki, piemēram, futbola līdzjutēji, varētu iesaistīties fiziskās sadursmēs. Taču mēs saprotam viņu jūtas,” sarunā ar “Newsweek” sacīja Rejs. “Kad sarkanā armija ienāca Polijā, tā bija jauna okupācija. Viņi nogalināja, viņi iznīcināja un viņi izvaroja simtiem tūkstošu poļu sieviešu. Polijā joprojām ir daudz cilvēku, kas to atceras.”

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Es tā sapratu ka baikeri brauks caur Belorusiju.

  2. Poļi solija viņus atgriezt atpakaļ.

  3. Kaut kāds lohu bariņš. Redzēs vai visi tiks līdz galam, dzērumā braucot var arī nosisties…

  4. Tā var būt tā špicka pie Polijas austrumu robežas – cik baikeru, cik zaļo baikeru, cik vienkārši vīriņu zaļajā dosies pie GRU ieroču noliktavām jau Polijā, var arī Baltijā…Un tad sāksies…

Draugiem Facebook Twitter Google+